Antonín Kratochvíl: Desať fotiek, ktoré ma skoro stáli život.

Rozhovory, Život
POZOR, ČLÁNOK OBSAHUJE DRASTICKÉ ZÁBERY. Svetoznámy fotograf  vojen i celebrít mal toľkokrát namále, že to nedokáže ani spočítať. Keď som ho požiadala o výber snímok, ktoré toho boli svedkom, súhlasil s tým, že prejdeme len posledných cca 13 rokov jeho práce fotoreportéra. „Inak by sme tu sedeli týždeň,” povedal mi a otvoril laptop. „Vojna je […]

Jakub David (1200x800)

POZOR, ČLÁNOK OBSAHUJE DRASTICKÉ ZÁBERY.

Svetoznámy fotograf  vojen i celebrít mal toľkokrát namále, že to nedokáže ani spočítať. Keď som ho požiadala o výber snímok, ktoré toho boli svedkom, súhlasil s tým, že prejdeme len posledných cca 13 rokov jeho práce fotoreportéra. „Inak by sme tu sedeli týždeň,” povedal mi a otvoril laptop. „Vojna je totiž strašná sviňa,” dodal ešte.
Invázia do Iraku, 2003
Refugees come under mortar fire at the frontline as they attempt to flee the war-torn city of bassorah, southern irak. 3/28/03 10:42:53 AM
Iračania, ktorých v obliehanej Basre držala al-Káida ako rukojemníkov, sa jej snažia uniknúť a prekročiť líniu. Strieľajú po nich z mínometu a všade lietajú črepiny. Ja ten ich beh o život fotím zo zákopu.
 
basra muž v černém
Ráno po nočných bojoch v Basre. Všade sa strieľalo. Táto pani ide hľadať svojho mŕtveho syna, aby ho mohla pochovať. Moslimovia majú vo zvyku svojich mŕtvych pochovávať, čo najskôr to je možné. Bežal som k nej, aby som tú scénu vyfotil. Keď ma predbehol anglický obrnený voz, vyliezol z neho frajer a hovorí: „Choď sa prezliecť, vole, ja som ťa skoro zastrelil.” Mal som totiž na sebe čierne tričko a čierne nohavice a vôbec som si neuvedomil, že vyzerám ako džihádista. Ale keďže to bol skúsený vojak, tak ma nezastrelil. Takže dobré.

 
iraq07Tu je džihádista, ktorého šla hľadať tá ženská. Všade okolo sú nálože.
 
udelat test velke110_160Sme na patrole s americkými vojakmi v Bagdade. Hľadáme zbrane a nejak sa nám stratil sprievodný obrnený džíp, ktorý nás mal chrániť. Vidíš ako sa ten frajer bojí? Tri dni nato hodili Jimovi Nachtweyovi granát do toho istého auta. Ten jeho novinár ho chytil, aby ho vyhodil von, a odtrhlo mu ruku…
Bezvládie na Haiti, 2004
Upheaval in HaitiTu po nás strieľali stále. Dvoch žurnalistov zastrelili. Španiela a Američana. Nejaký sfetovaný debil mi dal pištoľ k hlave a kričal, že chce zabiť belocha.
Zachránil ma nejaký iný černoch, Haiťan, ktorý po ňom začal strieľať z druhej strany. Takže sa na mňa vykašľal a ja som mohol prejsť.
 
Upheaval in HaitiNepokoje v zabarikádovanom Port-Au-Prince, v nebezpečnej štvrti Bel Air. Spoza tých barikád po nás strieľali.
 
Upheaval in HaitiToto sú zvyšky miestnej polície, ktoré sa nebáli vyliezť von. Bolo to 10 dní totálneho hororu, do ktorého ma poslal časopis TIME.
 
Upheaval in HaitiVýsledok nejakej prestrelky, ktorú sme stretli cestou. Vidíš tie nohy v tom aute? Keď sme šli okolo tretí deň, už tam neboli. On bol živý, ale tak sa bál, že tam tri dni ležal bez pohnutia a potom sa až odvážil hnúť. A že ho tam nechali tri dni? To bolo normálne. Márnice boli už totálne preplnené, nešla tam elektrina.
Hon na teroristu Filipíny, 2007
Philippine hon na terroristuTu sme na misii so špeciálnymi jednotkami filipínskej armády a hľadáme teroristu zo skupiny Abú Sajjáf. Keď by sme tam boli sami, prežili by sme tak dve minúty.
 
Philippine-11Vyrážame na nočnú akciu, pretože sme mali informácie o mieste, kade bude prechádzať. Nevyšlo to. Dostali sme ho až za ďalšie tri dni.
#Natálie Veselá