Alternatívne investície? Zarábať môžete na koňoch i kabelkách

Financie
Viete, že investovať nemusíte len do akcií alebo dlhopisov? Existujú aj rôzne druhy alternatívnych investícií, na ktorých možno toľko nezarobíte, ale zato vás budú skvele baviť. Ktoré to sú?

Asi každý niekedy počul historku o tom, že sa v deväťdesiatych rokoch slušne oplatilo vložiť peniaze do akcií firmy Apple. Server Letemsvetemapplem.cz dokonca nedávno filozofoval nad tým, aká by dnes asi bola hodnota podielu Forresta Gumpa, keby vtedy do tej „ovocinárskej“ firmy skutočne investoval (nielen vo filme, ale naozaj). Nie je síce jasné, akú vysokú sumu Forrest na odporúčanie priateľa Dana do firmy s logom nahryznutého jablka vložil, táto suma by sa však do dnešného dňa pravdepodobne znásobila 280 000-krát.

Nechajme teraz chvíľu bokom investície do Applu (alebo Googlu, či Amazonu). Čert aby sa v tých burzách, akciách a investičných nástrojoch vyznal.  My sa teraz pozrieme na úplne iné, nie úplne bežné investičné komodity, ktoré z času na čas aj výnimočne prekvapia.

Dostihové kone

Vlastniť dostihového koňa je pre väčšinu ľudí nedosiahnuteľný luxus. Sen sa môže stať skutočnosťou, ak sa spojíte s ďalšími nadšencami. Dostihové syndikáty umožňujú si spoločne s inými záujemcami kúpiť (prípadne prenajať) dostihového koňa, podeliť sa o náklady na nákup, chov a štartovné na pretekoch. To sú summa summarum výdavky. A príjmy? To sú výhry z jednotlivých pretekov, o ktoré sa majitelia koní poctivo delia. Zároveň, ak sa vám podarí kúpiť si mladého nádejného koňa, ktorý neskôr svoj potenciál naplní a stane sa z neho šampión, môžete tiež zarobiť na jeho predaji. Hlavným benefitom takejto investície je však najmä zábava, vzrušenie z pretekov a možnosť zasahovať do niektorých rozhodnutí týkajúcich sa vášho koňa. Miera toho sa však odvíja od celkového počtu vlastníkov.

Kabelky

Niekomu by sa kúpa kabelky za sumy v stovkách či tisíckach eur mohlo zdať ako neuveriteľná márnivosť, nedajte sa však mýliť. Ceny niektorých typov kabeliek rastú a na podobnej kúpe môžete v budúcnosti aj zarobiť. Jednou z takýchto kabeliek je slávna birkinka od Hermès. Dlhodobý previs dopytu nad ponukou pri tomto type kabeliek je výsledkom premyslenej stratégie jej výrobcu. Záujemkyne na ňu často čakajú aj mesiace. A jej cena rastie. Za posledné zhruba desaťročie predstavoval priemerný ročný výnos z birkinky cca 14 %. Ďalšími investičnými kúskami môžu byť aj želiezka v ohni zo stajne Chanel alebo Louis Vuitton. Malým háčikom je, že ak máme hovoriť o investícii, ktorá sa má zhodnotiť, kabelka nesmie byť obnosená – to môže predstavovať problém. Dámy sa tak väčšinou uspokoja s tvrdením, že ide o investíciu do nich samých. A to je predsa najdôležitejšie, nie?

Alkohol

Aj investícia do alkoholu môže mať zaujímavé zhodnotenie. Podľa Bloomberga napríklad pri jednom type (a hlavne niektorých ročníkoch) archívneho vína, ktoré sa volá Chateau Pavie a pochádza z Bordeaux, nastalo počas troch rokov zhodnotenie až o 24 %. To však zrejme nie je nič oproti niektorým fľašiam whisky. Kto ich nakúpil pred pár rokmi, ten sa vďaka súčasnému boomu dočkal priemerného ročného zhodnotenia okolo 30 %. Cena niektorých fliaš z 50. a 60. rokov sa od roku 2010 zdvihla dokonca štvornásobne. Pokiaľ ide o investičný alkohol, narážame bohužiaľ na rovnaký problém ako pri kabelkách. Za prázdnu fľašu whisky vám už nikto nič nedá. Takže zamknúť na dva západy a kľúčik zahodiť niekam veľmi ďaleko.

Zberateľské mince

V našich končinách je pomerne bežným koníčkom zberateľstvo rôznych pamätných mincí. Ten nedávno podporila aj Česká národná banka, keď vydala sériu mincí, a dokonca historicky prvých pamätných bankoviek pri príležitosti 100. výročia existencie česko-slovenskej koruny. Napríklad zlaté pamätné mince sa spočiatku (jeseň 2018) dali zakúpiť za cenu zhruba tisíc eur a niečo, dnes ich cena začína na 1500 eurách. Mnoho ľudí si navyše neváhalo vystáť dlhánske rady na výmenu bežných českých dvadsaťkorunáčok za špeciálnu dvacku. Investícia nula, dnes sa ich cena pohybuje okolo štyroch až desiatich eur za mincu. Pamätné mince vydávajú ČNB aj Národná banka Slovenska pri rôznych príležitostiach každý rok. Národná banka tento rok v apríli napríklad vydala striebornú mincu pri príležitosti 100. výročia úmrtia Milana Rastislava Štefánika, Česi si nedávno prostredníctvom mincí spomenuli na 600. výročie prvej pražskej defenestrácie.

P2P

S rozmachom digitálnych technológií sa začali rozmáhať aj niektoré typy alternatívnych investícií. P2P (Peer-to-Peer) lending čiže priame pôžičky peňazí od fyzických osôb fyzickým osobám samozrejme existovali vždy, väčšinou však na báze osobnej známosti. Dnes sa vďaka rôznym platformám môžete spojiť s ľuďmi, ktorí akútne potrebujú požičať hoci na dom alebo na auto, a peniaze im s úrokom poskytnúť. Dokonca nemusíte mať k dispozícii ani celú sumu, na výslednú sumu sa môžete zložiť s ďalšími veriteľmi. Pre dlžníka je pôžička výhodná vďaka nižším úrokom aj administratíve a vám peniaze nemusia ležať ladom na účte. Zároveň vás môže hriať pocit, že ste niekomu pomohli splniť si sen. Zárobok sa môže pohybovať od jednotiek percent až do tridsiatich percent, treba však myslieť na to, že pôžičky s vysokým úrokom môžu byť už veľmi rizikové.

Kto nehrá, nevyhrá. Či už vás zaujal istejší typ investície s nižším zárobkom alebo rizikovejší, ktorý vás však môže slušne obohatiť, nezabudnite ani na ďalšie príslovie z klenotnice ľudových múdrostí, ktoré radí dvakrát merať a iba raz rezať.