alkohol za volantom

Alkohol za volantom: Poznáte opitého vodiča?

Auto a mobilita
Predstavte si, že idete domov a vidíte pred sebou vodiča, ktorý ide akosi čudne. Auto môže mať samozrejme poruchu, vodičovi mohlo prísť zle alebo... žeby bol vodič opitý? Z nášho článku sa dozviete, ako vyzerá typický jazda pod vplyvom alkoholu a ako v takom prípade reagovať.

Približne 25 % všetkých úmrtí na európskych cestách súvisí s alkoholom za volantom a a až 1 % všetkých kilometrov v Európe najazdia vodiči s 0,5 promile alkoholu v krvi. Jazda pod vplyvom alkoholu často vyeskaluje do rýchlej jazdy, ktorá s kombináciou znížených motorických schopností môže skončiť nehodou.

Pravdepodobnosť, že „alkohol za volantom“ zapríčiní nehodu, rastie priamoúmerne s hladinou alkoholu v krvi. Štatistky hovoria, že vodič s 0,8 promile alkoholu v krvi bude účastníkom nehody, je v porovnaní s triezvym vodičom až 2,7-krát vyššia. Ak má vodič v krvi 1,5 promile alkoholu, pravdepodobnosť je vyššia dokonca až 22 násobne. S obsahom alkoholu v krvi sa zvyšuje nielen pravdepodobnosť nehody, ale aj jej závažnosť. Jazda pod vplyvom alkoholu u vodičov, ktorí majú v krvi 1,5 promile, je predpoklad smrteľnej nehody 200-krát vyšší ako u triezvych vodičov.

Tolerancia alkoholu v Európe

Väčšina európskych krajín toleruje jazdu pod vplyvom alkoholu maximalne do 0,05g alkoholu na 100 ml krvi, čo zodpovedá jednému pivu alebo malému poháru vína. Slovensko, spolu s Českom a Maďarskom, je jednou z mála krajín, ktoré majú nulovú toleranciu k alkoholu za volantom. V porovnaní s nimi Malta alebo Veľká Británia dovoľujú maximálnu mieru alkoholu v krvi nad priemerných 0,05 g.

Prečo je alkohol za volantom tak nebezpečný?

Jazda pod vplyvom alkoholu silne ovplyvňuje náš mozog. Okrem výrazne tlmivých účinkov sú po jeho požitíblokované chemické signály medzi jednotlivými mozgovými bunkami, čo vedie k zníženiu kontroly motorických schopností. Alkohol spomaľuje aj reflexy a schopnosť včas a správne používať pedále. Aj reakcie na vizuálne podnety sú pomalšie a nezanedbateľným faktorom je aj rozmazané videnie. Znižuje sa aj schopnosť sústrediť sa a správne sa rozhodovať v krízových situáciách.


Vedeli ste, že…
… alkohol ovplyvňuje ženy a mužov v odlišnej miere? Ženy totiž mávajú po požití rovnakého množstva alkoholu v krvi jeho vyššiu koncentráciu. Dôvodom je ich väčšinou útlejšia telesná stavba, odlišná biochémia a nižší podiel vody v tele. Tak či onak, nulová tolerancia platí pre všetkých a muži by sa na tento fakt nemali vyhovárať.


Vplyv alkoholu na správanie vodiča:

  1. Na najnižšej úrovni sú úlohy týkajúce sa udržiavania správnej rýchlosti a udržiavania plynulosti jazdy (riadenie, zrýchlenie, brzdenie atď.). Väčšina zručností súvisiacich s touto úrovňou sa začína zhoršovať pri hodnote pod 0,5 promile.
  2. Na strednej úrovni sa prijímajú rozhodnutia, ktoré sa týkajú konkrétnych dopravných situácií (môžem bezpečne predbehnúť iné auto, musím dať prednosť v jazde atď.). Zručnosti súvisiace s touto úrovňou štiepia pozornosť, schopnosť skenovať situáciu a spracovať informácie všeobecne.
  3. Na najvyššej úrovni sa človek rozhoduje, či bude alebo nebude šoférovať. Je všeobecne známe, že po konzumácii alkoholu sebakontrola poľavuje.

Ako sa jazda pod vplyvom alkoholu najčastejšie prejavuje?

Vodič

  • kľučkuje autom po ceste
  • nebezpečne predbieha ostatných vodičov
  • nejde v určenom pruhu
  • zákruty vyberá neprirodzene veľkými oblúkmi
  • na vysokorýchlostnom úseku ide príliš pomaly
  • nedáva znamenie o zmene smeru jazdy

Po vypití alkoholického nápoja (aj v malom množstve) si nikdy nesadajte za volant. Zostatkový alkohol za volantom sa trestá rovnakou sadzbou, preto si sadnite zaň až v momente, keď ste si naozaj istí, že ste triezvi. A ak na ceste uvidíte auto, ktoré sa pohybuje neštandardne, určite mu venujte pozornosť. Spojenie alkohol + vodič je naozaj extrémne nebezpečné a môže končiť tragicky. V prvom rade o situácii informujte políciu, zavolajte napríklad na číslo 158. Ak vodič zastaví, pokúste sa zistiť, čo sa naozaj deje. Neštandardná jazda nemusí automaticky znamenať, že je vodič pod vplyvom alkoholu, môže mať aj zdravotné problémy (napr. infarkt) a potrebuje okamžitú pomoc.

Aké sú účinné opatrenia pri jazde pod vplyvom alkoholu?

Hoci každý šofér vie, že alkohol za volantom sa trestá vysokým pokutami, alkohol je príčinou asi štvrtiny všetkých smrteľných nehôd v Európe. Problematika jazdy pod vplyvom alkoholu je dlhodobou záležitosťou, už v minulosti bolo prijatých mnoho nápravných opatrení. Jedným z najúspešnejších bolo zavedenie prenosných meracích zariadení na alkohol v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Základom účinných opatrení sú právne limity s nulovou toleranciou.

Autor fota: Pexels.com