V súčasnosti však existuje veľa foriem liečby – od tradičných prípravkov tlmiacich príznaky cez vakcíny až po procedúry alternatívnej medicíny, medzi ktoré patria akupunktúra, akupresúra alebo aromaterapia. Pozrime sa, aké možnosti súčasnosť ponúka.
Hľadanie vinníka
Alergia je v podstate prehnanou imunitnou reakciou na látky, ktoré by nám bežne nemali robiť problémy. Niektorým alergénom, napríklad pri alergii na konkrétne potraviny, sa môžeme vyhýbať. Horšie je to pri alergii na sezónne pele alebo na prach, či roztoče. Proti nim možno bojovať čističkami vzduchu alebo častejším utieraním prachu. Celosvetovo postihuje alergická nádcha až pol miliardy ľudí, z toho takmer polovicu tvoria deti, ide teda o skutočne globálny problém. Alergia sa však môže rozvinúť aj vo vyššom veku.
Obrovské množstvo ľudí preto hľadá možnosti, ako alergiu vyliečiť. Univerzálna cesta však bohužiaľ neexistuje. Vedci ani liečitelia sa nedokážu zhodnúť, ako presne alergie vznikajú. Hovorí sa o vplyve zhoršujúceho sa prostredia, stresu, existuje aj teória spájajúca nárast alergií s prehnanou čistotou domácností, v ktorých si deti nedostatočne zvykajú na cudzie látky.
Alergie nepodceňujte
Ak máte k alergii dispozície po rodičoch alebo už dokonca s istotou viete, že ju máte, tento fakt rozhodne nepodceňujte. Navštívte alergiológa, ktorý vám pomôže alergén či alergény, ktoré vám spôsobujú ťažkosti, identifikovať a poradí vám, ako ďalej postupovať.
Či už ide o obmedzenie kontaktu s alergénom alebo o antihistaminiká, ktoré potláčajú citlivosť na alergén, definitívne víťazstvo je stále ďaleko. Neliečené alergie sa totiž môžu vyvinúť do ťažšej podoby, od kýchania do astmy či atopického ekzému.
Tradičné alebo alternatívne
Jedným z riešení tradičnej medicíny sú vakcíny na báze imunoterapie. Tie pomáhajú imunitný systém postupne otužiť tak, aby na alergény nereagoval prehnane, ideálne vôbec. Ťažkosti s alergénom sa často násobne zmenšia alebo úplne odstránia.
Na druhej strane nemusí táto liečba fungovať vždy – imunoterapia či tlmiace lieky niektorým ľuďom jednoducho nezaberajú alebo ich pozitívny efekt nie je dostatočný. V takejto situácii treba vyskúšať iné riešenia alebo alternatívne postupy.
Preplachovanie nosa
Aby mohla na sliznici dýchacích ciest prebehnúť alergická reakcia, musia sa na nej usadiť čiastočky, ktoré reakciu vyvolajú. Ak však nájdete cestu, ako sliznicu očistiť, obmedzíte aj nepríjemné príznaky.
Telo má svoje vlastné mechanizmy, v prípade nosnej sliznice je to produkcia hlienu. Môže vám pomôcť prepláchnutie dýchacích ciest vlažnou, mierne slanou vodou. Vyskúšajte pritom malý jogínsky vynález – kanvičku néti.
Akupunktúra, akupresúra, aromaterapia
Ďalšou alternatívnou metódou, ktorú môžete vyskúšať, je akupresúra, teda stimulácia vybraných bodov na tele pomocou masáže. Výhodou je, že si ju môžete robiť sami.
Začnite nosnými dierkami, ktoré stlačíte prstami – najlepšie prostredníkmi z oboch strán. Potom postupujte krúživými pohybmi pozdĺž nosa smerom von až k vnútorným kútikom očí, kde opäť stlačíte bod. Potom presuňte prostredníky nad obe obočia, obkrúžte ich až k spánkom a vráťte sa späť k nosným dierkam.
Túto masáž sa odporúča opakovať aspoň 12-krát, aby sa uvoľnili a stimulovali potrebné akupresúrne body. Tento druh akupresúry vraj môže pomôcť aj pri prvých príznakoch nádchy. Na podobnom princípe, hoci pomocou tenkých ihličiek, funguje aj oveľa známejšia akupunktúra.
Vďaka aromaterapii, resp. éterickým olejom môžeme zmierniť prejavy sennej nádchy a dychovej nedostatočnosti – upokojiť a prehĺbiť dýchanie, znížiť prekrvenie slizníc nosa a dutín, znížiť viskozitu hlienu a uľahčiť vykašliavanie.
Cvičiť, cvičiť, cvičiť
Aj cvičenie tai chi, chi kung alebo jogy vám môže pri nepríjemných stavoch sprevádzajúcich alergie uľaviť. V tai chi sa cvičia cielené pohyby spojené so striedaním napätia a uvoľnenia, ktoré zlepšujú telesnú i duševnú rovnováhu. Hlboké dýchanie pri cvičení jogy zase pomáha uvoľniť svalstvo, zlepšiť trávenie a upokojiť myseľ.
Nevzdávajte sa
Na alternatívne liečebné postupy vrátane čínskej medicíny sa v minulosti hľadelo s dešpektom, dnes to už našťastie neplatí. Neznamená to síce, že by si východná a západná medicína podali ruky, k určitej zmene však došlo.
Potvrdzuje to aj MUDr. Ivana Rusnáková, prvá lekárka, ktorá začala v Česku liečiť alergie alternatívnou metódou NAET (Nambudripad’s allergy elimination techniques). Ako doktorka v západnom slova zmysle a zároveň alternatívna liečiteľka s mnohoročnou praxou sa snaží o súbeh zdanlivo nesúrodých štýlov liečby. „Prepojenie tradičnej medicíny s alternatívnymi liečiteľskými postupmi považujem za správne. Osobitne sa pritom nezamýšľam, ako pacienta vnímam – či z pohľadu západnej alebo východnej medicíny. Pri boji s alergiami sú prínosom všetky dostupné poznatky a smery liečby, pretože hľadanie správnej liečby je často dlhodobé,“ hovorí MUDr. Rusnáková.