tipy ako znížiť spotrebu paliva

10 užitočných tipov, ako znížiť spotrebu paliva

Auto a mobilita
Zamerajte sa na týchto 10 jednoduchých rád a šetrite peniaze, ktoré míňate na palivo. Jazdite menej na krátke vzdialenosti, nejazdite v dopravnej špičke, zatvorte všetky okná a odstráňte strešný nosič. Áno, všetky tieto skutočnosti ovplyvňujú spotrebu paliva. Chcete vedieť, kde práve vy robíte najviac chýb? Potom čítajte ďalej.

Jazdite menej frekventovane 

Vozidlo, ktoré je zaparkované niekoľko hodín, má chladný motor. Z tohto dôvodu má počas prvých 8 km jazdy oveľa vyššiu spotrebu paliva. V ideálnom prípade zjednoťte každodenné prechádzky do jedinej cesty. Nie je to vždy jednoduché, napríklad keď musíte počas dňa vyzdvihnúť niekoho z vašej rodiny. Ale snažte sa neštartovať auto len kvôli novinám v supermarkete. 

Nejazdite počas dopravnej špičky 

Existuje len málo horších miest, kde stráviť drahocenný čas ako sú dopravné zápchy. Jazda vo frekventovanej premávke je tiež oveľa drahšia. Zakaždým, keď zastavíte a opätovne naštartujete, vaše auto potrebuje prvý prevodový stupeň a obrovské množstvo paliva, aby sa dostalo späť do pohybu. Druhý prevod nie je oveľa lepší. Najlepším riešením preto je necestovať počas dopravnej špičky. Palivo môžete tiež ušetriť, keď sa prispôsobíte premávke pred vami, budete jazdiť hladko a pri nízkej rýchlosti. Ak často potrebujete cestovať v dopravnej špičke, potom môžete zvážiť nákup hybridného vozidla, ktoré spotrebuje oveľa menej paliva. 

Zatvorte všetky okná  

Otvorené okná nepredstavujú problém, pokiaľ jazdíte v meste, ale mimo mesta alebo na diaľnici, čiže tam, kde jazdíte oveľa rýchlejšie, áno. Tvar vašeho auta je veľmi dôležitý. Dizajnéri automobilu tomu hovoria aerodynamika a vyvíjajú veľké úsilie na obmedzenie záťaže a vytvorenie čo najviac hladkého tvaru auta. Čokoľvek, čo spôsobuje hluk vetra pri vedení motorového vozidla spotrebuje viac paliva. S dizajnom vášho auta nemôžete robiť nič, ale vyššej spotrebe sa vyhnete, ak zatvoríte všetky okná vo vozidle. Je lepšie používať vetracie otvory po celý rok. 

Odstráňte strešný nosič 

Je to ešte drahšie ako jazda s otvorenými oknami. Dokonca aj v prípade, kedy je strešný nosič prázdny. Zvyšuje odpor vzduchu a vaše auto tak spotrebuje viac paliva. Najnovšie strešné nosiče sú rýchlo a ľahko montovateľné aj demontovateľné, takže sa nemusíte namáhať s jeho odstraňovaním, v prípade, že ho nepotrebujete. 

Nevozte v aute zbytočný náklad 

Rovnako ako vaše telo, aj vaše auto spotrebuje viac paliva, pokiaľ nesie viac nákladu. Je to rovnaké, ako by ste nosili ťažký batoh, kým nemusíte. Z tohto dôvodu neprevážajte v kufri vášho auta veci, ktoré nepotrebujete. Paradoxne, čím ťažšie veci, tým dlhšie ich nechávame v aute a od toho sa potom odvíja vysoká spotreba paliva. 

Zrýchľujte plynule 

Perfektný spôsob jazdy je konštantná rýchlosť a na najvyššom rýchlostnom stupni. Ak ste trpezlivý vodič, budete mať nižšie účty za palivo. 

Pedál nemajte na podlahe 

Toto vždy prekvapí veľa ľudí. Nezáleží len na rýchlostnom stupni. Môžete mať zaradený najvyšší stupeň, ale ak stlačíte pedál na dlhší čas až k podlahe, aby ste predišli preraďovaniu na menšiu rýchlosť, spotrebujete viac paliva. Je zrejmé, že ak je vaše vozidlo vybavené automatickou prevodovkou, vykoná všetku prácu samo. 

Vypnite klimatizáciu 

Je lákavé mať klimatizáciu zapnutú po celý rok. Zastavuje okná pred zahmlievaním v zime a nie je vôbec potrebné premýšľať o teplote v aute. Bohužiaľ, spotrebujete veľa paliva, preto odporúčame klimatizáciu vypnúť. 

Dodržujte obmedzenie rýchlosti 

Čas na jazdu by ste si mali vymedziť podľa rýchlostných limitov, najmä pri dlhých cestách. Ak chcete byť v cieli skôr a cestujete napríklad 140 km/h namiesto 110 km/h, je to pre vás neekonomické. V cieli síce budete rýchlejšie, ale spotrebujete viac paliva. 

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách 

Čím nižší je tlak v pneumatikách, tým viac auto spotrebuje paliva. Odporúčame, aby ste si vymedzili 5 minút svojho času a tlak kontrolovali každých 14 dní. Ak si nie ste istí, aký má byť správny tlak v pneumatikách, môžete to nájsť v zamkýnaní vo vnútri dverí vodiča.