Ako vypočítať ovuláciu? Ak ju pochopíte, váš život bude harmonickejší

Životný štýl
Ovulácia je podmienkou, aby mohla žena otehotnieť. Ak chcete otehotnieť, je však dôležité vedieť, kedy tento moment a s ním spojené plodné dni nastanú.

Pri pravidelnom menštruačnom cykle sa väčšinou približne v jeho polovici z vaječníkov uvoľňuje do vajíčkovodu jedno zrelé vajíčko. K otehotneniu dôjde vtedy, ak spermia uvoľnené vajíčko oplodní. V zriedkavých prípadoch sa môžu uvoľniť aj dve vajíčka súčasne alebo tesne po sebe. Ak spermie oplodnia obidve, môžu sa narodiť dvojčatá. Po ovulácii môže byť vajíčko oplodnené iba 12 až 24 hodín. Ak dôjde k oplodneniu, vajíčko sa zahniezdi v maternici asi sedem dní po ovulácii. Ak k oplodneniu nedôjde, približne 14 dní po ovulácii začne žena opäť menštruovať. Znalosť cyklu a výpočet ovulácie vám teda veľmi pomôže pri snahe otehotnieť.

Ako vypočítam ovuláciu?

K ovulácii zvyčajne dochádza 12 – 16 dní pred nasledujúcou menštruáciou. Na tomto princípe sú založené aj rôzne kalkulačky na internete. Stačí do vyhľadávača zadať „kalkulačka plodnosti“ alebo „ovulačná kalkulačka“. Na výpočet potrebujete poznať dátum začiatku poslednej menštruácie, dĺžku menštruačného cyklu alebo dĺžku menštruácie. Údaje z kalkulačky sú však iba orientačné. Každá žena je iná a iný je aj jej menštruačný cyklus. Ak si však chcete byť úplne istá, vyskúšajte spoľahlivejšie metódy.

S blížiacou sa ovuláciou dochádza v tele k niekoľkým zmenám a príznakom, ktoré nám pomôžu tento deň ľahšie určiť.

1. Citlivosť a atraktívnosť
Veľa žien tvrdí, že sú počas ovulácie citlivejšie. V tomto období ženy často kvôli vyššej produkcii hormónov pobolievajú prsia alebo ich bolí na jednej či druhej strane podbruška. Ženy v tomto období často intenzívnejšie vnímajú vône, to sa týka aj vône partnera. V tomto období bývajú ženy pre svojich partnerov najpríťažlivejšie.

2. Zmena konzistencie vaginálneho hlienu
Ovulácia sa nezaobíde bez výtoku. Počas plodných dní sa mení konzistencia a množstvo hlienu v pošve. Výtok je redší, elastickejší a priehľadnejší. Tesne po ovulácii hlien hustne a zbelie.

3. Zvýšenie bazálnej teploty
Bazálna teplota sa meria v ústach alebo v pošve digitálnym či špeciálnym teplomerom, ktorý meria teplotu s presnosťou na dve desatinné miesta. Teplota by sa mala merať pravidelne za rovnakých podmienok počas celého cyklu. Len tak je možné sledovať, ako sa v priebehu cyklu mení v závislosti od produkcie hormónov estrogénu a gestagénu. Žena by si mala merať teplotu hneď po prebudení, ešte kým vstane z postele a výsledky si zapísať do tabuľky alebo aplikácie. Od ovulácie do začiatku ďalšej menštruácie sa teplota zvyšuje o 0,2 – 0,5 °C.

4. Zmena zloženia slín a moču
Tento príznak využívajú ovulačné testy sledujúce hladinu luteinizačného hormónu. Tesne pred ovuláciou ho telo vylučuje veľké množstvo. Testy zo slín alebo moču sa voľne predávajú v lekárňach alebo drogériách.

5. Ultrazvuk
Najpresnejšou metódou  ako vypočítať ovuláciu je ultrazvukové vyšetrenie. Vďaka nemu gynekológ zistí presný dátum ovulácie, ako aj anovulačný cyklus, keď nedôjde k uvoľneniu vajíčka.

Plodné dni

Plodné dni sú všetky dni menštruačného cyklu, keď môže žena v prípade nechráneného pohlavného styku otehotnieť. Hoci je žena najplodnejšia práve v čase ovulácie, samotné plodné dni môžu trvať aj niekoľko dní.


Dobré vedieť:
Vajíčko prežije len 24 hodín, spermie však môžu byť aktívne až päť dní. Preto vás možno prekvapí, že pár môže počať pri pohlavnom styku aj päť dní pred uvoľnením vajíčka. Vzhľadom na životnosť spermií trvá plodné obdobie asi šesť dní.


Ak sa snažíte otehotnieť, môžu vám tieto informácie poskytnúť väčšiu flexibilitu pri plánovaní pohlavného styku a pomôcť zmierniť stres, ktorý niektoré páry pri snahe počať prežívajú. Po skončení ovulácie totiž šanca na oplodnenie klesne takmer na nulu.

Ak sa snažíte otehotnieť, môžu vám tieto informácie poskytnúť väčšiu flexibilitu pri plánovaní pohlavného styku a pomôcť zmierniť stres, ktorý niektoré páry pri snahe počať prežívajú. Po skončení ovulácie totiž šanca na oplodnenie klesne takmer na nulu. Nie je teda na škodu vedieť, ako si vypočítať ovuláciu. Pomôžu vám s tým i praktické kalkulačky.

Ako vypočítať ovuláciu pomocou mobilných aplikácií

Inteligentná mobilná aplikácia vám môže takisto pomôcť. Fungovať však bude len vtedy, ak budete dlhodobo a pravidelne zaznamenávať údaje o svojom menštruačnom cykle. V prípade nepravidelnej menštruácie tak môže lepšie vypočítať plodné dni s väčším množstvom informácií. Pomôže vám tak nielen lepšie pochopiť, čo sa vo vašom tele deje, ale aj získať prehľad o plodných a neplodných dňoch. Tieto informácie sú užitočné, ak máte aktívny sexuálny život, snažíte sa otehotnieť alebo aj v opačnej situácii, keď bábätko ešte neplánujete.

V obchode s aplikáciami hľadajte spojenie „menštruačný kalendár“. Predstavíme vám niekoľko najlepšie hodnotených mobilných aplikácií na sledovanie menštruačného cyklu i výpočet ovulačných dní, a ktoré si môžete bezplatne stiahnuť pre iOS aj Android. Každú z týchto aplikácií používajú desiatky miliónov žien po celom svete.

  • Menštruačný a ovulačný kalendár Flo ponúka sledovanie menštruácie aj tehotenstva. Aplikácia je v angličtine, ale jej používanie je veľmi intuitívne a pomôže vám pritom aj veľa grafických ikon.

Každý deň môžete zaznamenávať, ako sa cítite, či ste mali pohlavný styk, prípadne ste chorá alebo ste pili alkohol a ďalšie informácie. Aplikácia tiež vie ako vypočítať ovuláciu. Čím viac údajov uvediete, tým presnejšie aplikácia bude predpovedať váš cyklus. Ak napríklad uvediete, že vás ten deň bolia kríže a je vám nevoľno, aplikácia vám ponúkne vysvetlenie súvislostí s menštruačným cyklom. Po otehotnení prostredníctvom nej môžete sledovať vývoj plodu a zaznamenávať si váhové prírastky či ďalšie údaje.

  • Period Tracker je medzi používateľkami veľmi obľúbená. Je k dispozícii aj v slovenskej verzii. Ponúka tradičné funkcie zaznamenávania a avizovanie menštruácie, ovulácie a plodného obdobia, umožňuje zaznamenávať rôzne príznaky, teplotu a pridávať poznámky podobne ako v predchádzajúcej aplikácii. Upozorňuje aj na čas užívania antikoncepcie, liekov alebo vitamínov.

  • Clue je aplikácia podobná tým predchádzajúcim, ponúka podobné základné funkcie – tehotenskú kalkulačku alebo sledovanie rastu plodu počas tehotenstva.

Pochopte svoje telo

Či už plánujete bábätko alebo to ešte odkladáte a hľadáte možnosti antikoncepcie,  pochopenie svojho menštruačnému cyklu vám ukáže novú dimenziu. Začnete si všímať rôzne vzorce, ktoré sa menštruačného cyklu objavujú a ovplyvňujú vaše nálady, pocity aj množstvo energie. Vyberte si niektorú z uvedených možností alebo ich skombinujte a začnite pravidelne používať. Pochopenie procesov, ktoré sa vo vašom tele odohrávajú (napríklad vedieť, ako vypočítať ovuláciu), vám pomôže lepšie sa s nimi vyrovnať a prispôsobiť im denné aktivity.

Foto: Pexels.com, Sk.clearblue.com, Play.google.com