ako vyčistiť interiér auta

Ako vyčistiť interiér auta

Auto a mobilita
Veľa motoristov umýva svoje auto každý týždeň alebo aspoň raz za štrnásť dní, no málo z nás sa tak často venuje aj interiéru. Kabína zdanlivo nie je natoľko vystavená špine a nepriaznivému počasiu. Čas od času je potrebné myslieť aj na vnútro vášho automobilu, najmä ak sú pravidelnými cestujúcimi deti, v aute občas jete alebo zabúdate vynášať odpadky.

Čistenie interiéru auta nie je namáhavé, ale môže byť časovo náročné a možno sa aj trochu zašpiníte. Musíte sa vydať do rôznych zákutí a miest, kde sa skrýva prach a špina. S naším návodom ako vyčistiť interiér auta si poradíte rýchlo a výsledok bude vynikajúci. Skrátka ako profík. 

Krok 1: Vyhádžte odpadky a začnite s vysávaním 

Než začnete utierať palubnú dosku a čistiť sedadlá, je dôležité, aby ste z auta odstránili všetky odpadky a nežiadúce predmety. Vezmite vysávač a vrecko na odpadky a pustite sa do práce. Začnite vetracími otvormi, z ktorých pomocou nástavca s kefou odstránite prach. Tým sa zbavíte nepríjemných pachov v kabíne. Odporúčame tiež vybrať rohože a čalúnenia z kufra, pretože aj pod nimi môže byť nahromadený prach a nečistoty.  

Koberčeky a ďalšie odopínateľné časti vytraste a povysávajte. Ak aj tak v rôznych častiach podláh alebo kobercov ostávajú kamienky, štrk či zrnká piesku, môžete vziať staršiu kefu a drhnutím ich nahnať do trubice vysávača. Niektorí fajnšmekri na to používajú vibračnú brúsku, nám ale postačí trik s kefou. Akonáhle interiéru doprajete starostlivosť vysávačom, bude vyzerať omnoho lepšie, a to je zatiaľ len prvý krok. 

Krok 2: Čistenie okien 

Čistenie skiel vo vnútri automobilu je skoro rovnako dôležité ako čistenie zvonku; otlačky prstov, prach a škvrny na vnútornej strane čelného skla môžu znížiť viditeľnosť a viesť k nebezpečnému oslneniu na priamom slnečnom svite. Ak použijete kvalitný odmasťovač, získate perfektne prehľadné sklá bez šmúh. 

Taký výsledok nie je nedosiahnuteľný, ak pri čistení vnútorného skla nanesiete niekoľko kvapiek prípravku priamo na mäkkú handru a dôkladným leštením odstránite šmuhy. Určite je dobrý nápad vyčistiť okná predtým, než sa pustíte do čistenia ďalších povrchov v interiéri auta. Nepokvapkáte si tak čerstvo vypucovanú palubnú dosku. 

Krok 3: Zničte baktérie a pachy 

Trávite v aute veľa času? Bez ohľadu na to, ako čisté ho udržujete, na plochách v kabíne sa hromadia mikróby a baktérie, v čalúnení sa zase drží pach z potravín a iných zdrojov. Ak chcete odstrániť nepríjemné vôňe, zapojte do boja neutralizátor pachu. Radšej ale zvoľte výrobok určený priamo do auta. Látky v niektorých prípravkoch určených do domácností by mohli poškodiť niektoré prvky interiéru. Každopádne sprej so zmesou pohlcujúcou zápach je vhodný pre tvrdé i mäkké povrchy a po jeho použití budete mať kabínu auta voňavú a sviežu. 

Ak chcete odstrániť baktérie z tvrdých povrchov, nanášajte produkt priamo na kov alebo plast, nechajte pár minút pôsobiť a potom ho zotrite handrou. Pri čalúnení a podobných povrchoch stačí len nastriekať a nechať zmes pracovať. 

Krok 4: Vyčistite a naleštite palubnú dosku 

Na prístrojových doskách sa hromadí prach a ďalšie nečistoty, ostávajú viditeľné otlačky prstov a skoro strácajú svoj nový vzhľad, napr. už po niekoľkých tisícoch kilometrov. Či už je vaša palubovka obchytaná alebo proste len špinavá, na jej vyčistenie nájdete celý sortiment produktov. Na drhnutie niekto preferuje špongiu na riady, prácu však skvelo zvládne i švédska utierka. Vlhčené obrúsky a bavlnené handry by vám na doske zanechali chlpy. Tie síce môžete po zaschnutí povysávať, ale je to práca navyše. 

Krok 5: Vyčistite sedadlá, dvere a koberce 

Či už sú z textilu alebo kože, poťahy v kabíne podliehajú veľkému opotrebovaniu, hlavne ak ide o nečistoty a škvrny. Pre čalúnené povrchy opäť existuje celý rad prípravkov. Dôležité je starostlivo si prečítať etiketu. Kvalitné čističe autočalúnenia prinesú svieži a voňavý výsledok. 

Pri kožených povrchoch najprv zotrite nečistoty navlhčenou utierkou z mikrovlákna. Najlepšie však inou, ako tou, ktorú ste použili na palubnú dosku, vnútorné strany skiel alebo dokonca prvky exteriéru. Potom nanesiete prípravok na čistenie kože. Keď sú na povrchu stále viditeľné škvrny, použite kefu s jemnými štetinami a špinu jemne vydrhnite. Nechajte prípravok pôsobiť a nakoniec ho utrite utierkou z mikrovlákna. Posledným krokom je nanesenie impregnačného prostriedku. 

Aj napriek tomu, že sa všetky tieto kroky zdajú náročné, osvojíte si ich veľmi rýchlo. Odmenou bude čistý interiér vášho auta bez mikróbov a plesní a navyše budete mať istotu, že čistenie bolo naozaj dôkladné. Nie je potrebné spomínať, že pravidelné upratovanie predlžuje životnosť interiérových prvkov a hodnotu vášho vozidla. 

Foto: Aryio, Pexels.com