Ako ušetriť na super dovolenke

Za hranicami
Nie, toto nebudú tipy, ako si odkladať každý deň drobné do pokladničky a našetriť si na dovolenku. Ide skôr o to, ako si ju užiť tak, aby vás stála čo najmenej, ale popritom ste si ju užili. Skrátka, ako cestovať lacno, efektívne, ale bez toho, aby ste museli spať na lavičke v parku. Predstavíme vám niekoľko trikov, ako znížiť náklady na dovolenku.

Prvá zásada sa volá – žiadna cestovka! Tak ako pri nákupe nehnuteľností, aj pri výbere dovolenky sa snažte vyradiť z hry sprostredkovateľov. Ani letenky, ani ubytovanie či miestne výlety – nič z toho si nekupujte organizovane. Hľadajte priamych predajcov! Vyšachujte všetkých, ktorí sa chcú na cene týchto služieb priživiť.

Potom si musíte zvoliť optimálnu dopravu. Povedzme si to otvorene, stopovanie, asi okrem cestovania na bicykli alebo pešibusu, poskytuje najlepší pomer cena/výkon. Ak teda nemáme namierené veľmi ďaleko – veď nie každý dostane v práci polročné voľno. Kľúčom je „flight hacking“, čiže hľadanie veľmi lacných leteniek na internete.

Skúste pár tipov tu, alebo choďte s priateľmi do baru a okolo polnoci vyrazte v povznesenej nálade priamo na letisko. Nie je nad to prebudiť sa a netušiť, v ktorom letovisku či svetovom meste sa vlastne nachádzate. Je to pocit, aký zažívajú snáď len rockové hviezdy.

Vyberajte podľa ceny, nie podľa plánovanej destinácie. Najlepšie zľavy? Mimo hlavnej sezóny! Čo na tom, že v Karibiku v období dažďov sem-tam prší? Že je v Arizone v lete 60 stupňov? Žiadny problém! Navyše získate miesto na dovolenku bez davov, stretnete ďalších čudákov ako ste vy, a miestni poskytovatelia služieb vás budú rozmaznávať.

Na čom sa dá ušetriť najviac? Známosti, známosti, známosti! Ak to trochu preženieme, dá sa povedať, že vďaka sociálnym sieťam je dnes prepojený skoro každý s každým. Urobte zo svojej cesty kultúrnu výmenu! Zoznámte sa s tetou sesternice vašej kamarátky zo základnej školy, navštívte kamaráta folkloristu, ktorého ste stretli v lete vo Východnej. Svet je vaša súkromná ustrica, stačí ju len otvoriť! Snažte sa priblížiť kultúre miestnych ľudí – ušetríte a získate luxus, ktorý z all inclusive zájazdu nikdy nevytrieskate.

Každý máme nejakú komfortnú zónu. Skúste ju tentoraz trocha rozšíriť. Nechoďte do centra, nevyberajte si z prvých piatich možností v Googli, skúste sa porozhliadať viac na periférii vašej cestovnej fantázie. Neplánujte, využite aktuálne ponuky až na mieste. Plaťte kreditkou a získavajte zľavy, opýtajte sa kamarátov, či nemajú náhodou nalietané bonusové míle. Skúste jednoducho trocha improvizovať a nebáť sa požiadať o pomoc. Celý cestovateľský vesmír sa otvorí a pretrhne sa, aby vám pomohol.

Môžeme sa odviazať ešte viac. Na dovolenke si možno vyhradiť čas aj na drobné práce, miestnych ľudí môžete učiť cudzie jazyky alebo si nájsť obyčajnú brigádu. Ak máme na cestovanie viac času, môžeme zariskovať a vrátiť sa s nulovým finančným výsledkom, ale potom rozbehnúť aktivity v novej pracovnej oblasti. 🙂

A na záver najdôležitejšia rada – začnite s prípravou SKUTOČNE včas. Ak chcete odletieť niekam už o týždeň, často logisticky aj fakticky nie je možné ušetriť. Výskumy ukazujú, že najlacnejšie letenky a ubytovanie možno získať v priemere 8 – 16 týždňov pred cestovaním. Podobne ako všetko ostatné, aj dráha cestovateľského hakera si žiada dostatok času. Netrápte sa, že ste hneď na prvýkrát nezohnali letenku na Seychely za jeden dolár. Raz to príde. A ak nie, nebojte sa opýtať, respektíve googliť až do zbláznenia. Prajeme peknú, lacnú, ale napriek tomu (alebo práve preto) zaujímavú dovolenku!