Ako upratať po náročnom večierku?

Bývanie
Je to tu. Večierok, na ktorý ste sa pripravovali niekoľko týždňov, je za vami a obrovský neporiadok pred vami. S hrôzou v očiach stojíte v obývacej izbe, všade poháre, prázdne fľaše a na táckach a tanierikoch oschnuté zvyšky jedla. Nuž, žiadna sláva, ale nezúfajte.

Neporiadku sa zbavíte do pol hodiny a celkom bez námahy, lenže čo robiť so škvrnami od vína na koberci alebo čokolády na textíliách? A čo so žuvačkou prilepenou na koberci?  

Soľ nad zlato 

Ešte ste neprišli na to, že soľ je jednou z najcennejších ingrediencií? Čoskoro zmeníte názor a soľ sa stane vaším najvernejším pomocníkom, a to nielen v kuchyni. Keď po bujarom večierku zistíte, že na vašom obľúbenom oblečení či koberci zostala pamiatka v podobe veľkej červenej škvrny od vína, netrhajte si vlasy. Zašpinený kus jednoducho posypte soľou alebo soľ skombinujte s trochou mlieka, ktorým pokvapkajte inkriminované miesto a dočistite podľa potreby.  

Ako na mastné škvrny?  

Mastnota je nepriateľom v každej domácnosti. Najviac je jej v kuchyniach, ktoré sú úplným kráľovstvom mastnoty. Lenže sem-tam mastnota šarapatí aj v iných častiach domu, najmä počas bujarých domácich večierkov. Hostia sa ľahko rozkokošia, prestanú sa tak kontrolovať a nešťastie je hneď na svete. Premýšľate, ako dostať mastné škvrny zo steny či z koberca?  

Stenu zatrite bielou kriedou, nechajte pôsobiť a potom oprášte. Mastnota zmizne. Tento návod funguje skôr pri menších nehodách. V prípade horšieho znečistenia zmiešajte vodu s octom v pomere 1 : 1 a nastriekajte na stenu. Octovú vodu nechajte chvíľu pôsobiť a potom zotrite vlhkou utierkou. Pomôcť môže aj šmirgľový papier, ale s tým opatrne, aby nenarušil maľbu a omietku.  

Škvŕn na koberci sa zbavíte po dôkladnom očistení vlhkou handričkou namočenou v mydlovej vode. Pri zamastenom koberci už bohužiaľ budete musieť siahnuť po chemických prostriedkoch, ktoré vám pomôžu s jeho dôkladným dočistením.  

Teplota vody  

Neviete si rady, kedy na škvrny použiť teplú a kedy studenú vodu? Nezúfajte. Studenú vodu používajte na škvrny od kečupu, vajec, mliečnych výrobkov alebo krvi. Látku s fľakom namočte studenou vodou, posypte pracím práškom a jemne pošúchajte. Nechajte niekoľko hodín pôsobiť a oblečenie potom vyperte v práčke. Teplota vody by nemala prekročiť 30 stupňov.  

Škvŕn od kávy, čokolády a olejovitých jedál sa zbavíte pomocou horúcej vody. Horúca voda lepšie rozpúšťa prací prášok a navyše dezinfikuje. V prípade znečistenia textílií inkriminované miesto navlhčite teplou mydlovou vodou a nechajte chvíľu pôsobiť. Po pár hodinách bielizeň vyperte – tentoraz vo vode s teplotou 40 – 60 stupňov. 

Skrytý nepriateľ: pripáleniny 

Večierkové katastrofy sa nemusia odohrávať iba v obývačkách a spoločenských priestoroch. Niekedy k nim dôjde už v kuchyni. Piekli ste a cesto, smotana či kečup vám vytiekli priamo do rúry? V prípade pripálenín na plechu alebo rúre použite už spomínanú čarovnú ingredienciu: soľ. Na pripálený, ešte teplý povrch okamžite nasypte soľ a nechajte pôsobiť, potom zotrite navlhčenou handričkou – škvrny sa zbavíte raz-dva. Ak ste tento prvý krok nestihli a vaše pripáleniny sú viac „zažrané“, namiesto soli použite jedlú sódu, ktorú aplikujete priamo handričkou namočenou v teplej vode.  

Žuvačky 

Prilepené žuvačky dokážu tiež poriadne potrápiť. Z koberca (alebo i vlasov) ich môžete odstrániť pomocou oleja do kúpeľa, ktorý na žuvačku nakvapkáte a dôkladne ju pošúchate. O chvíľu sa bude dať ľahko oddeliť. Ak sa vám nalepí na ponožku alebo iné oblečenie, dajte ich do mrazničky. Stvrdnutú žuvačku potom ľahko zlúpnete.  

Nablýskaná domácnosť v každej situácii 

Ak ste hostiteľ, večierkov sa už nemusíte báť. Stačí mať po ruke soľ, mydlo, prací prášok a vodu. Tieto štyri magické ingrediencie vaše problémy väčšinou vyriešia takmer bez námahy. Na zákernejšie škvrny budete musieť použiť chemické prípravky, ale vo väčšine prípadov si vystačíte s tým, čo máte doma.  

Tak hurá na večierok!