Jak strávit Silvestr bez alkoholu

Ako stráviť tohtoročný Silvester bez alkoholu

Životný štýl
Rok sa s rokom zišiel a Silvester je opäť za dverami. Silvester býva dňom, keď rekapitulujeme uplynulý rok a s nádejou čakáme, čo prinesie ten nový. A čo si budeme hovoriť, v našich končinách ho často prežívame s pohárikom v ruke. Ľudia, ktorí v ňom majú nealko, sú však bohužiaľ ešte stále považovaní za čudákov. Ak sa však rozhodnete stáť si za svojím, v bujarej spoločnosti si pripravte ostré lakte, múdre odpovede a ingrediencie, ktoré nájdete v našom článku!

Aj keď sa o tom všeobecne polemizuje, odborníci majú jasno: alkohol nám škodí. Podľa údajov Preventívneho centra dlhodobé nadužívaniu alkoholu spôsobuje viac ako 200 rôznych ochorení, poškodzuje pečeň, mozog, nervy alebo srdce. Aj po občasných „nevinných“ avantúrach s alkoholom môže nasledovať tvrdá opica s bolesťami hlavy, nevoľnosťou a celkovým oslabením organizmu. Prečo s alkoholom ešte stále koketujeme?  

„Stav ľahkej opitosti spôsobuje intoxikovanému excitovaný stav, je výrečný a stúpa mu sebadôvera. Cíti sa dôvtipný, starosti blednú a vďaka uvoľneniu vnútorného napätia ľahšie prekonáva spoločenské zábrany“, oznamuje centrum na svojich stránkach. Nuž, nič nové pod slnkom. Možno ste však ochotní sa týchto „prínosov“ alkoholu vzdať… 

Ako tráviť Silvester bez alkoholu – nebojte sa zostať doma 

Pokiaľ patríte medzi abstinentov, bude pravdepodobne lepšie vyhnúť sa väčším večierkom, na ktorých sa to bude „excitovanými a sebavedomými jedincami“ len tak hemžiť. Koniec koncov, to sa dá v tomto pandemickom roku odporučiť asi každému. Neznamená to však, že si tento deň nemôžete patrične užiť!  

Tým najlepším, čo asi môžete urobiť, je odísť s rodinou, partnerom/partnerkou či najbližšími priateľmi na hory. Ak však nemáte vlastnú chatu a žiadnu ste si počas roka nerezervovali, nebudete mať veľký výber. Nezúfajte však, Silvester si môžete užiť aj doma. Pohľadajte  stolné hry alebo si kúpte niektorú z populárnych noviniek na trhu (vrele odporúčame vedomostnú Desiatku alebo zábavnú kartovú hru Výbušné mačiatka). Uvidíte, že zábava sa rozbehne na plné obrátky! 

Alebo si môžete pustiť film. Na Silvestra sa hodí asi najlepšie komédia, nesmrteľná S tebou ma baví svet poteší všetky generácie. Z novšej tvorby môžete dať šancu slovenskej romantike Šťastný nový rok s Táňou Pauhofovou. A tip pre milovníkov fantasy? Ak si zapnete presne o 21:46 druhý diel trilógie Pána prsteňov, môžete sa tešiť, že vám kráľ Théoden odštartuje nový rok o 00:00 štýlovo vetou „So it begins“, teda „Tak to začína“.  

Ako tráviť Silvestra bez alkoholu – vyrazte za sofistikovanou zábavou 

Kto nechce celý deň presedieť doma na zadku, môže si naplánovať aj dobrodružnejší program. Vyberte sa na túru, bežky, sánkovačku (v prípade dobrých snehových podmienok), korčuľovanie na verejnom klzisku alebo si strihnite niektorú z exteriérových únikových hier, ktorých je dnes hlavne vo veľkých mestách na výber aj viacero.  

Silvestrovské chvíle je príjemné stráviť na gurmánsku nôtu. Najmä ak vám alkohol chýba a musíte sa trocha premáhať, doprajte si aspoň na tanieri. Ak by ste nechceli zostať celý večer doma, posvieťte si na lepšie reštaurácie v okolí, ktoré často ponúkajú špeciálne silvestrovské menu. Ale pozor, aj v nich sa miesta rýchlo zapĺňajú!  

Zavítať môžete aj na niektoré zo silvestrovských divadelných predstavení alebo sa porozhliadnuť po hradoch a zámkoch v okolí. Silvestrovské programy boli bohužiaľ kvôli pandémii väčšinou zrušené, ale aj taká prehliadka reprezentatívnych priestorov vás môže pekne pozdvihnúť na duchu.  

Čo piť na Silvestra bez alkoholu 

Všetkým ukážte, že abstinencia nie je hendikep. Namiešajte si drink, ktorý vám bude každý závidieť. Aký? Poradíme vám. Nasledujúce recepty zvládne skutočne každý a vybrať si môžete podľa chuti.  

Cinderella koktail  

 • 4 cl citrónovej šťavy 
 • 4 cl pomarančového džúsu 
 • 4 cl ananásového džúsu  
 • 8 cl sódy  
 • ľad  

Ovocné šťavy zmiešajte v šejkre, pridajte ľad a nalejte do pohára. Dolejte sódou a navrch môžete pridať napríklad grenadínu či čerstvé ovocie. Síce nevieme, čo má tento koktail spoločné s Popoluškou (v angličtine má meno Cinderella), ale domnievame sa, že si ho asi Popoluška dopriala pri exotických medových týždňoch s Princom. Škoda, že sme nikdy nevideli pokračovanie!  

Mock champagne  

 • 5 cl jablčného džúsu 
 • 5 cl citrónovej šťavy 
 • 5 cl zázvorovej limonády 

Do pripraveného pohára na stopke nalejte všetky ingrediencie v rovnakom pomere a zľahka premiešajte. Voilá! Šampanské na prípitok bez kvapky alkoholu. Veď sme vám sľúbili, že o nič dôležité neprídete!  

Tip! Mock champagne má aj iné varianty, skúste ho napríklad s ananásovým džúsom a hroznovou šťavou.   

Virgin Mojito  

 • ½ limetky 
 • 1 lyžica trstinového cukru  
 • anízový sirup (môžete vynechať) 
 • lístky mäty 
 • minerálna voda 
 • ľad 

Do pohára dáme nakrájanú limetku, lístky mäty a cukor a rozdrvíme mažiarom. Prilejeme anízový sirup, prisypeme kocky ľadu a zalejeme minerálkou. Všetko premiešame.  

Tip! Ak vám predsa len chuť alkoholu chýba, môžete investovať do nealkoholických variantov tradičných alkoholických nápojov, ako sú rum, vodka alebo džin, a použiť ich pri miešaní koktailov. Ponúka ich množstvo špecializovaných obchodov na internete. Nečakajte však, že chuť bude úplne rovnaká, boli by ste sklamaní.  

Espresso tonic  

 • 50 ml espressa 
 • 150 ml toniku  
 • ľad  

Naplňte pohár ľadom. Ľad zalejte vychladeným tonikom. Pomaly prilievajte espresso. Nikdy nie naopak! V tomto poradí vám káva zostane v hornej časti pohára a drink bude krásne dvojfarebný. Espresso tonik je skvelý nakopávač. Dajte si ho, keď sa vám začne driemať, ale ešte nebudete chcieť ísť do postele. 

Áno, hovoríme to dookola, dá sa aj bez alkoholu. Dôležité je si oslavu príchodu nového roka jednoducho užiť. Alebo ani nie, veď je to koniec koncov deň v roku ako každý iný. Ak sa rozhodnete stráviť túto noc v posteli s obľúbenou knihou, možno to bude nakoniec tá najlepšia párty vášho života. A pokiaľ sa predsa len vydáte do spoločnosti, rozhodne si nenechajte pokaziť náladu hlúpymi poznámkami. Dajte jasne najavo, že niekto taký zábavný a sebavedomý ako vy alkohol rozhodne nepotrebuje!