Ako kúpať bábätko

Tipy pre mamičky aj oteckov: Ako správne kúpať bábätko

Zdravie
Kúpanie novorodenca je pre mnohých rodičov veľkou neznámou a najmä novopečeným rodičom môže naháňať strach. Neviete, ako prvýkrát bábätko vykúpať, prípadne ako často? Máme pre vás všetky potrebné informácie.

Ako často mám bábätko kúpať 

Detskí lekári a dermatológovia odporúčajú novorodenca kúpať raz za dva až tri dni. Deťom pokožka rýchlo osychá, mohla by sa preto príliš vysušiť alebo v extrémnom prípade aj popraskať. Ak sa vášmu dieťatku ešte nezahojil pupok, mali by ste ho kúpať naozaj šetrne, a to len mäkkou špongiou alebo žinkou. Závisí to aj od stavu pokožky bábätka. Pokiaľ má sklon k atopickej pokožke alebo ekzému, kúpanie je vhodné obmedziť. Prvých 28 dní sa odporúča, aby dieťa nebolo vo vode príliš dlho, pretože by sa mohlo podchladiť – jeho mozog totiž nemá ešte dostatočne vyvinutú schopnosť kontrolovať telesnú teplotu. 

Čo potrebujem na kúpanie 

Bábätko je ideálne kúpať vždy približne v rovnakom čase, hodinu pred posledným kŕmením a uložením do postieľky. Samozrejme, je to individuálne, každému vyhovuje niečo iné. Večerné kúpanie však dieťatko krásne upokojí a pripraví na spánok. 

Ideálny je kúpeľ v detskej vaničke, ale môžete použiť aj špeciálne vedierko na kúpanie. Neodporúča sa dieťa kúpať rovno vo veľkej vani, dôvodom je však hlavne vaše pohodlie, pretože je náročné celý čas kľačať a ešte s bábätkom šikovne manipulovať. Ak vám to nerobí problém, môžete využiť aj veľkú vaňu.  

Do nádoby alebo vane si pripravte primerane teplú vodu. Mala by mať medzi 37 a 38 stupňami Celzia. Teplotu môžete merať teplomerom, alebo orientačne predlaktím. Voda by mala byť tak akurát, ani chladná, ani horúca. Teplomer je však samozrejme presnejší. Dopredu si pripravte aj jemné mydlo určené pre deti, detský šampón, osušku a detské mlieko alebo olej. Prípravu nepodceňte, naozaj sa oplatí mať všetko poruke. 

Kúpanie 

A teraz tá najnáročnejšia časť. Dieťa vo vaničke opatrne držte jednou rukou, pridržujte hlavičku a druhou rukou ho oplachujte. Začnite tvárou, tú umývajte iba čistou vodou. Pokračujte vláskami, tie najprv namočte, potom naneste malé množstvo detského šampónu a po chvíľke ho z vlasov zmyte. Dajte pozor, aby sa šampón nedostal bábätku do očí. Potom môžete prejsť na zvyšok tela – telíčko opláchnite, naneste mydlo šetrné k pokožke a znova umyte. Veľkú pozornosť venujte záhybom na ručičkách, nôžkam, brušku a krku. Nakoniec umyte zadoček. Dievčatká umývajte smerom ku konečníku, teda spredu dozadu, nikdy nie opačne. 

Keď vidíte, že sa dieťaťu kúpeľ páči, tak sa s ním chvíľku vo vode hrajte, vytvoríte tak z kúpania príjemný rituál, na ktorý sa bude pravidelne tešiť. Niektoré deti sú už od narodenia tak trochu malými vodníkmi a kúpanie si užívajú. Pokiaľ mu však chcete dopriať dlhšie vodné radovánky, nezabudnite na hydratáciu pokožky. S hraním vo vode však začnite až po spomínaných 28 dňoch, dovtedy by dieťa mohlo prechladnúť.

Keď bábätko pri kúpaní nevyzerá úplne spokojne, hojdajte ho a tíško sa mu prihovárajte. Môžete mu aj spievať. Každé bábätko je však iné a je veľmi dôležité zistiť, čo má rado práve to vaše a prispôsobiť tomu aj kúpanie. 

Osušenie  

Ihneď po kúpeli dieťatko zabaľte do pripravenej osušky a dôkladne osušte. Robte to opatrne, aby ste mu neublížili. Uši a nos vôbec neutierajte, aby ste nepodráždili nosovú sliznicu a zvukovod. Po vysušení bábätko dôkladne natrite detským mliekom alebo olejom. Tieto prípravky pokožku dieťaťa príjemne hydratujú, často majú aj antibakteriálnu zložku s ochranou pred rôznymi kožnými infekciami. Masírovanie detským mliekom/olejom navyše pomôže navodiť príjemnú atmosféru a kúpanie sa tak stane pre bábätko príjemným rituálom. 

Bábätká nie sú rovnaké a neexistuje žiadny univerzálny manuál, ako sa o ne starať. Hlavné je, aby bolo vaše dieťatko spokojné. Ak uvidíte, že sa mu niečo nepáči, nerobte to. Naopak, ak zistíte, že si niečo užíva, napríklad kúpanie, venujte mu viac času.  

Foto: Freepik.com