Ako si zariadiť útulný domov s obmedzeným rozpočtom

Bývanie
Snom každého z nás je mať pekný a útulný domov. Pri predstave rekonštrukcie a zariaďovania mnohým z nás vstanú vlasy dupkom, a to nielen z neporiadku, ktorý býva s rekonštrukciou spojený, ale hlavne z predstavy finančných výdavkov. Vedeli ste, že byt si môžete zariadiť aj s obmedzeným rozpočtom?

To však neznamená, že výsledok bude pôsobiť ako lacný gýč. Stačí sa len porozhliadnuť a hľadať inšpiráciu. Prinášame vám zopár tipov, ako si môžete svoj domov zútulniť bez drahej rekonštrukcie, búrania stien a investície do nového nábytku.  

Svetlá je dobrá  

Je všeobecne známe, že svetlejšie farby sú vzdušnejšie a menšie priestory opticky zväčšujú. Pozitívnymi, povzbudzujúcimi a upokojujúcimi farbami sú žltá, oranžová a modrá. Dôležité sú aj farebné doplnky. Ak sa vám práve nechce premaľovávať biele steny, skúste ich oživiť farebnou tapetou a ďalšie dekorácie zlaďte do podobných farieb.  

Pridajte svetlo a vôňu 

Svetlo je veľmi dôležitým aspektom každého domova. Dostatok svetla by mal byť hlavne v pracovniach a kuchyniach. Obývacie izby, spálne a detské izby doplňte lampičkami alebo rohovými lampami. Vyhnite sa jednému centrálnemu svetlu. Útulné a lacné sú aj aromalampy a sviečky, ktoré sa predávajú v širokom spektre vôní. Upokojujúca je levanduľa, orgován či citrusy. Ďalším útulným doplnkom sú vianočné svetielka, ktoré môžete umiestniť napríklad na knižnicu v obývacej izbe, a vyčarovať tak rozprávkovú atmosféru.  

Pracujte s tým, čo máte 

Nemusíte kupovať nové doplnky, nábytok ani dekorácie. Stačí, keď sa inšpirujete na internete alebo programami pre domácich majstrov či majsterky, ktoré ponúkajú veľa nových nápadov a návodov. Poobzerajte sa po svojom byte či dome a priložte ruku k dielu. Napríklad fotorámčeky môžu slúžiť ako tácka, polička alebo napríklad stojan na náušnice. Korky od vína poslúžia ako podložky pod poháre alebo magnetky na chladničku. Domácim majstrom poslúžia korkové zátky ako materiál pre obklady. Obložiť si nimi môžete aj kuchynskú stenu. Z nevyužitých pohárov od uhoriek vyrobíte originálne vázy, kvetináče a svietniky. Kreativite a predstavivosti sa medze nekladú.  

Zahrejte sa! 

Na zimu vytiahnite koberčeky, vankúšiky a deky. Koberčeky vám zútulnia obývačku aj kúpeľňu, kde zakryjú studenú podlahu a dlaždice. Ruku na srdce, v zimnom období nie je nič lepšie, než sa zaboriť do gauča obloženého vankúšikmi a zababušiť sa do deky. Ak budete mať poruke viac diek, určite potešíte každú návštevu, ktorá sa vo vašom domove počas vianočných sviatkov mihne.

Hľadajte, inšpirujte sa, tvorte 

Dnes už rozhodne nemusíte vystávať v dlhánskom rade na novú práčku, na ktorú ste si šetrili pol roka. Teraz stačí zapnúť počítač a hľadať. Inšpiratívnych článkov a návodov na vybavenie bytu je na internete nespočetné množstvo, rovnako ako obchodov, bazárov alebo portálov, kde môžete nájsť skutočné poklady.