Ako si zabezpečiť domov pred odchodom na dovolenku

Bývanie
Leto je tu – obdobie zmrzlín, kúpalísk, pantenolu a vytúženej dovolenky. Okrem cestovných kancelárií to znamená žatvu aj pre tých, ktorí si radi berú veci bez dovolenia.

Práve v období dlhých dovoleniek býva vaše obydlie bez dozoru, a tak sa oplatí zamyslieť sa nad tým, čo môžete urobiť pre jeho lepšie zabezpečenie. 

Skromne a dôsledne 

Hoci sa to mnohým nemusí páčiť, prioritou je poriadok. To sme už preberali v nejednom našom článku, teraz sa však zameriame hlavne na exteriér vášho domova. Nenechávajte v záhrade kosačku, rebrík ani žiadne nástroje, ktoré by zlodejovi mohli pomôcť. Pokosená a prehľadná záhrada vzbudzuje dojem, že v dome stále niekto je. To platí aj pre poštovú schránku, ktorú by ste mali pred odchodom vybrať, ideálne aj presmerovať či pozastaviť dodávku poštových zásielok počas vašej dovolenky.  

Od poštových schránok je len krôčik k menovkám na schránke či dverách. Áno, aj taký detail môže byť dôležitý. Chápeme, že pre niekoho znamená úspešné ukončenie magisterského štúdia veľkú životnú udalosť, a tak si chce dať titul všade, kde môže. Na druhej strane tým zvyšujete šancu, že si zlodej vyberie práve vás, pretože si bude myslieť, že s titulom súvisí aj vyšší príjem a teda luxusnejšie zariadená domácnosť. Preto je lepšie uvádzať len rodinné priezvisko v množnom čísle, napr. „rodina Hrušková“. 

Priatelia nad zlato 

Skromnosť sa oplatí aj pri zdieľaní informácií, hlavne na sociálnych sieťach. O svojej dovolenke by ste mali hovoriť iba ľuďom, ktorým dôverujete. Ak vám lajky a obdivné komentáre stoja za zvýšené bezpečnostné riziko, aspoň nastavte dosah príspevku tak, aby sa k nemu dostali len vaši priatelia. 

Rovnako ako preplnená poštová schránka aj cez deň zatiahnuté žalúzie či závesy sú známkou, že dom nikto neobýva. Aby ste vyvolali opačný dojem, môžete poprosiť niekoho z vašich známych či susedov, aby k vám z času na čas prišiel zaliať kvety a vybral poštu. Ak nemáte koho požiadať alebo nechcete, môžete si zaobstarať dnes už pomerne lacné inteligentné elektronické zariadenia, ktoré dokážu počas dňa zapínať a vypínať svetlo. 

Pravidlo piatich minút 

Zlodeja dokážu odradiť aj vstupné dvere. Vaša prvá línia obrany by mala byť pevná, aby na ňu páchateľ nemohol použiť páčidlo, dôležité sú hlavne rohy dverí nad zámkom a pod ním. Ak chcete zo svojho obydlia urobiť skutočný hrad, investujte do vystužených okovaných bezpečnostných dverí ukotvených v bezpečnostných zárubniach. Tie vám budú závidieť aj postavy z Hry o tróny. 

Ani dvere ako do trezoru však veľa nezmôžu, ak nemajú kvalitný zámok. Všeobecne sa odporúča zámok s cylindrom bezpečnostnej triedy 3 alebo 4. Ten dokáže odolať väčšine pokusov o prekonanie. Niektorí zlodeji sa však zameriavajú na okná. Ak sú tie vaše na nižších poschodiach, mali by mať kvalitné rámy, preklady aj parapety. Aby ste zvýšili ich bezpečnosť, nainštalujte na ne mreže. 

Vymenované opatrenia zlodeja buď zastavia, odradia alebo minimálne zabrzdia. Odborníci často hovoria o pravidle piatich minút – za taký čas sa zlodeji bežne snažia do domu či bytu dostať a uniknúť s lupom. Preto sa oplatí aj tzv. sekundárne zabezpečenie, teda trezor či iné formy uzamknutia majetku v domácnosti.