Ako si užiť dovolenku? Pripravte sa na najhoršie a dopadne to lepšie

Za hranicami, Život
Svoje by mohol rozprávať vodič, ktorý na motorke na poli naháňal klokana a zlomil si pritom rebro. A takýchto kuriozít sme nazbierali hŕbu. Takže si radšej prečítajte, na čo sa počas dovolenky pripraviť… Či už balíte slameňák a žabky, horské topánky a stany alebo študujete kultúrne pamiatky, nenechajte sa omámiť. Cestovná horúčka je tá najmenšia […]

shutterstock_436905748

Svoje by mohol rozprávať vodič, ktorý na motorke na poli naháňal klokana a zlomil si pritom rebro. A takýchto kuriozít sme nazbierali hŕbu. Takže si radšej prečítajte, na čo sa počas dovolenky pripraviť…

Či už balíte slameňák a žabky, horské topánky a stany alebo študujete kultúrne pamiatky, nenechajte sa omámiť. Cestovná horúčka je tá najmenšia patália, ktorá vás čaká. Podľa štatistík sa viac ako 60% všetkých poistných udalostí deje práve v lete. Dramaticky totiž narastie počet ciest do zahraničia a výletníci tiež niekedy v očakávaní množstva nových zážitkov nedávajú tak pozor.

Poisťovne evidujú ročne v priemere okolo 12 tisíc poistných hlásení z výletov do cudziny. Najviac sa Slováci ozývajú z Turecka, Egypta, Chorvátska a Bulharska. Čo to znamená pre vás? Že kto je pripravený, nie je prekvapený. Pozrite sa, čo všetko na vás číha.

8 klasických dovolenkových patálií
  • Žalúdočné problémy – Taká klasika. Pokiaľ na vás prídu akurát v Egypte, tak sa to často nazýva Faraónova pomsta. Dávajte si napr. pozor, čo pijete. Dosť zradný je trebárs ľad v miešaných nápojoch. Ktovie, z akej vody je urobený.
  • Horúčka – Keď je vonku teplo, neznamená to, že sa nemôže objaviť. Pri horúčke vám pomôže, keď sa zabalíte do navlhčenej plachty. Len nech syčí..
  • Úpal, spáleniny od slnka – Mazať sa, mazať sa, mazať sa! Teraz myslíme zvonka. A nosiť klobúk! Ani Taliani a podobné južné národy ich nevyťahujú len pre parádu. Hlavne, keď ste k rovníku ešte bližšie.
  • Úraz – Keď vás nežná vlnka pri potápaní šmarí o stenu korálového útesu, nie je to vždy lahoda. Stretnutie s medúzou, prípadne šľapnutie na ježka dvakrát nepoteší. A z takého pošmyknutia na horskej cestičke, môže byť tiež dobrý malér.
  • Prechladnutie a angína – Nie je pravda, že prechladnúť počas letnej dovolenky vie iba skutočný talent. Klimatizácia je mrcha! Keď je vonku 40 stupňov a v hoteli dvadsať, o problém máte postarané.
  • Zápal stredného ucha – Problém predovšetkým pre vášnivých potápačov. Pozor na lietadlá. Drobné pichanie v uchu sa v lietadle môže zmeniť na totálne peklo. Takže príznaky nepodceňujte.
  • Mumps – Nemyslite si, že už ho očkovanie vyhnalo. Zase naberá na sile. Zvlášť nebezpečný je pre dospelých mužov a tehotné ženy. A naviac, s trojtýždennou karanténou asi v plánoch na dovolenku pri mori počíta málokto.
  • Strata dokladov – Ostať niekde visieť len preto, že nemáte papiere na to, že vy ste skutočne vy, sa tiež úplne neoplatí.
  • Poškodenie cudzej veci – Poistenie zodpovednosti je dosť praktická záležitosť. Hlavne pre niektorých jedincov, ktorým aj doma padajú hrnce z rúk.
Kuriozity, ktoré môžu číhať i na vás

Ono totiž veľa tých nehôd vyzerá kuriózne len na diaľku, z našej slovenskej krajinky. Keď vám spadne na hlavu kokosový orech, asi sa až tak smiať nebudete. Zdá sa to ako zábava, ale štatistiky ukazujú, že počet otrasov mozgu kvôli tejto nehode stále stúpa. Seniori sú aktívnejší, takže je viac a viac pádov na kolieskových korčuliach. Dobre, hovoríte si,  na tieto veci si budem dávať teda väčší pozor. Tak pre vás máme pár špecialitiek. Tieto situácie by nikto nevymyslel. Tie sa nájdu len v hláseniach poisťovní.

Jednej Slovenke sa v Taliansku zaborili nohy do piesku, stratila rovnováhu, spadla a zlomila si stavec. Ďalšia klientka spadla z ťavy počas dovolenky v Tunisku a zlomila si nohu. Pri prevoze na Slovensko potrebovala v lietadle ešte jedno sedadlo, pretože mala nohu v sadre. A to nie je všetko.

Neprekonateľnou kuriozitou sa stala 65ročná dôchodkyňa, ktorá si zlomila lakeť na skateboarde.

Že veľa ľudí každoročne pohryzú ryby, opice, krokodíly alebo napríklad obyčajné túlavé psy, to dodávame už len pre úplnosť.

Ako sa pripraviť na cestu?

Už sme písali, šťastie praje pripraveným. Takže než vyrazíte, pozrite na stránky Ministerstva zahraničia, kde nájdete množstvo detailov. Ale rozhodne urobte  aspoň :

  • Zistite si kontakty na záchranné zložky a konzulát v danej zemi.
  • Zistite si bezpečnostnú situáciu, vrátane odporúčaní slovenských úradov.
  • Informujte sa o zákonoch a legislatíve. Pozor na miestne pravidlá cestnej premávky, vrátane tých najdivokejších.
  • Urobte si kópiu dokladov.
  • Pripravte si dostatočnú finančnú rezervu pre nečakané situácie. Zariaďte si cestovné poistenie.

Zvlášť na to poistenie dosť ľudí kašle (ževraj až 20%), ale okrem toho, že sa tak pripravujete o finančné krytie v prípade potreby, zbavujete sa aj dobrej slovenskej spojky.

Možno sa dohovoríte aj v zahraničí, ale taká asistenčná služba v slovenčine (prípadne v čestine) dostupná 24 hodín denne vám skoro vždy pomôže lepšie, než dokážete vy sami. Hlavne, keď máte akurát nejaké problémy. Nájdu vám nemocnicu, zariadia tlmočenie zdravotníckej terminológie, budú vedieť čo a ako, keď nechtiac spôsobíte nejakú škodu. Ale to je samozrejme na vás. Každý je strojcom svojho šťastia. Každopádne si dovolenku poriadne užite a ŠŤASTNÚ CESTU! I návrat…