Ako si spríjemniť vonkajšie posedenie

Bývanie
V teplejšom počasí chceme tráviť viac času vonku. Záhrada, dvor či terasa sú bez ohľadu na veľkosť útočiskom, kam si chodíme odpočinúť a nabrať nové sily. Keď sa nám v živote pošťastí mať také miesto, bola by škoda si ho nespríjemniť. Ako to teda urobiť, aby sme sa vonku cítili čo najlepšie?

Začnite dôkladným upratovaním 

Neporiadok okolo – neporiadok v hlave. Plný dvor harabúrd alebo zarastená záhrada rozhodne nie sú ideálnym miestom na oddych či návštevy známych. Všetko, čo vám prekáža, upracte. Rôznorodého starého haraburdia, ktoré už aj tak nikdy nepoužijete, sa bez milosti zbavte alebo ho využite kreatívne. Staré popraskané bežky môžete zapichnúť napríklad namiesto tyčí k paradajkám. 

Pokoste trávu, orežte stromy, ostrihajte živé ploty a pohrabte suché lístie. A keď skončíte a utriete si pot z čela, kochajte sa tou parádou. No nie je to nádhera? 

Snívajte 

Uprataná záhrada je vaším kráľovstvom a závisí len od vás, ako ju využijete. Pozvite partiu na grilovačku, opekačku, kotlíkový guláš či pohárik, krásne prestrite stôl alebo sa len tak uvelebte s kávou či knižkou, zobkajte jahody alebo ríbezle, tešte sa zo záhonu tulipánov, pivoniek či hortenzií – možností je neúrekom.  

Bohaté, až polmetrové strapce ružových, fialových či bielych kvetov vyzerajú ako z rozprávky. 

Ak máte radi farby, vysaďte si na záhrade vistáriu. Bohaté, až polmetrové strapce ružových, fialových či bielych kvetov vyzerajú ako z rozprávky. V lete potešia tieňom a na jeseň romanticky zažltnutými listami. Na takúto krásu si síce budete musieť od výsadby počkať päť až osem rokov, ale výsledok stojí zato. 

Najlepšie sa sníva v tieni 

Vyhrievať si telo na slnku je radosť, ale nič sa nemá preháňať. Doprostred záhrady si síce môžete zapichnúť slnečník a pripomenúť si dovolenku pri mori, ale pre väčšie posedenie nestačí.  

Prírodné riešenie v podobe ovocných či okrasných stromov má v porovnaní s ním viacero výhod. Stromy vám okrem tieňa pri dostatočnej výške ponúknu aj miesto na upevnenie hojdačky. Pomocou lana a drevenej dosky vytvoríte jednoduchú hojdačku pre deti a ak máte stromy aspoň dva, môžete si zavesiť hojdaciu sieť, v ktorej si v lete zdriemnete. A poznáte zábavnejšiu detskú aktivitu, než je lezenie po stromoch? Niektorí z nás sa tejto zábavke venujú aj v pokročilom veku. 

Stromy vám okrem tieňa pri dostatočnej výške ponúknu aj miesto na upevnenie hojdačky. 

Menej prírodné riešenie, zato stabilné a ponúkajúce väčší komfort, sú altánok či pergola. Pri ich plánovaní sa riaďte tým, ako vizuálne zapadnú do okolia a čo všetko by ste v nich chceli robiť. Predstavte si, že si pomaly vykračujete po trávniku ako z katalógu ku pergole, kde na vás čakajú výborné raňajky s voňavou kávou či čajom.  

Pohodlne sa usaďte 

Exteriérový nábytok býva často popoluškou záhrady. Zájdený plastový nábytok, ktorý už máte roky rokúce, pôsobivú atmošku nevyčaruje, dokonca pre jeho krehkosť môžete prísť aj k úrazu.  

Pri výmene sa však neunáhlite a dobre si premyslite, koľko záhradného nábytku vôbec potrebujete a ako sa budete môcť o ten nový postarať. Drevo je síce krásne, ale väčšinou potrebuje údržbu, pretože naň pôsobí vlhkosť a iné vonkajšie vplyvy. Zvážte teda, či pre vás nebude výhodnejšie kúpiť nábytok z kovu či kvalitného plastu, ktorý takmer nevyžaduje žiadnu starostlivosť.  

Grilovačka patrí k letu 

Grilovačka posúva záhradnú párty na inú úroveň a pravdupovediac si dnes už ťažko dokážeme predstaviť leto s rodinou a priateľmi bez dobrôt zo žeravého roštu. Stavba záhradného grilu je však časovo aj finančne náročná. Svoje záhradné sedenie tak môžete ozvláštniť pojazdným grilom s teplomerom a polohovateľným roštom, ktoré sa už dnes predávajú za dostupné ceny. 

Svoje záhradné sedenie môžete ozvláštniť pojazdným grilom s teplomerom a polohovateľným roštom. 

Ak je vaša pergola či iná stavba v okolí z dreva, treba zaistiť bezpečnosť. Hasiči často zasahujú pri požiaroch, spôsobených práve grilovaním. Preto si pred grilovacou sezónou pre istotu skontrolujte, čo všetko kryje vaša poistka, a zopakujte si našu abecedu bezpečného grilovania. 

Ak máte radi tradíciu a jednoduchosť, možno dáte prednosť ohnisku. Špekáčik si síce môžete opiecť aj na ohníku z piatich polienok, bezpečnejšie je však oheň rozkladať na murovanom ohnisku alebo v prenosných nádobách na kovových nôžkach. Stačí pristaviť lavičky, na ražeň napichnúť špekáčiky či slaninku, zabrnkať na gitare či s plnou parádou to roztočiť pri harmonike.  


Pri ohníčku sedieť, do uhlíkov hľadieť je síce ťažká romantika, ale riziko nemožno vylúčiť. Ak nemáte záhradu ani vonkajšie posedenie a nechcete vonku spôsobiť požiar svojimi grilovacími kratochvíľami, nájdite si bezpečné miesto napríklad na Ohniska.sk. 


Súkromie nadovšetko 

Súčasťou ideálneho posedenia vonku je aj súkromie. Ak bývate na prízemí, ani tie najvyššie tuje vás neochránia pred zvedavými susedmi na poschodiach nad vami. Napriek tomu je živý plot z buka, cezmíny či tují ochranou pred pohľadmi okoloidúcich, pred ktorými sa na ležadle v plavkách nechcete pretŕčať. Nedočkavcom, ktorí nemajú trpezlivosť s rastúcimi drevinami, pomôžu plné ploty, paravány či zásteny. 

Užite si to 

Vonkajšie posedenie môže byť vašou oázou a potešením, alebo ťažkou guľou na nohe, ktorá vyžaduje neustálu údržbu. Závisí len od vás, ako k svojej záhrade, dvoru či terase pristúpite. Aj pletie buriny, strihanie a starostlivosť o stromy sa môžu stať aktivitami, na ktoré sa po celom dni pri počítači budete tešiť, pretože si pri nich vybijete stres a zrelaxujete myseľ v zelenom útočisku, ktoré je iba vaše.