Ako sa poučiť z omylov, aby vás to nestálo majetok

Život
Pred pár rokmi sa vášnivý americký fotograf vo Florencii rozhodol porovnať svoju robustnú dlaň s rukou mramorovej Panny Márie. Pretože „hlúpa náhoda“ číha za každým rohom, netušil, že práve robí asi najväčšiu chybu svojho života. 600 rokov stará socha nebola na poctivú fast-foodovú labu stavaná a florentskej kráske povolili pršteky… Prečítajte si, čo vás v […]

FOTO_SK opening článek_Florencie

Pred pár rokmi sa vášnivý americký fotograf vo Florencii rozhodol porovnať svoju robustnú dlaň s rukou mramorovej Panny Márie. Pretože „hlúpa náhoda“ číha za každým rohom, netušil, že práve robí asi najväčšiu chybu svojho života. 600 rokov stará socha nebola na poctivú fast-foodovú labu stavaná a florentskej kráske povolili pršteky… Prečítajte si, čo vás v takej chvíli môže zachrániť.

Bohorodičke nakoniec odpadol len malíček, aj to však úplne stačilo, aby si 55-ročný turista vyslúžil nielen hlasné odsúdenie všetkých kultúrnych Florenťanov ale tiež žiadosť o pekne tučné odškodné. Možno ste sa zasmiali, ale úprimne, ste si istí, že vám by sa podobná vec nemohla stať ? A to ani nie je potrebné šplhať po renesančných pamiatkach.

Podobným škodám spôsobeným viac-menej nešťastnou náhodou, pri športe, v zápale detskej hry alebo trebárs pri vyvádzaní domácich maznáčikov, totiž nedokáže zabrániť nikto. A aj keď nejde o pamiatky, sumy za majetkové alebo zdravotné ujmy spôsobené nešťastnou náhodou sa na Slovensku každý rok pohybujú v miliónoch eur. A napriek všetkej opatrnosti sa tieto udalosti dejú dnes a denne.

Až 80 % Slovákov má poistený majetok alebo domácnosť. To vyzerá ako vysoké číslo. Ale nie je poistenie ako poistenie. Podľa prieskumov má totiž stále viac ľudí skúsenosť s tým, že svojmu okoliu nechtiac spôsobili škodu na majetku či ujmu na zdraví, alebo niekto niečo podobné urobil im. Lenže práve proti nim je v SR poistený málokto. Sumy, o ktoré v mnohých prípadoch ide, bývajú astronomické.

Rozbité okná a pohryzení ľudia

Najviac samozrejme vyvádzajú deti. Ale našťastie je väčšina nimi spôsobených škôd na majetku pomerne banálnych a ich výška sa pohybuje v desiatkach, maximálne stovkách eur. Najčastejšie sú to rôzne pády a pokazené predmety ako následok hry, rozbité okná a dvere, poliate počítače, rozbité lustre, televízne obrazovky a pod. Samozrejme ani deťom sa nevyhýbajú ujmy na zdraví, ktoré sa môžu vyšplhať do státisícov a vyššie. To isté platí o psoch a mačkách, za ktoré je samozrejme plne zodpovedný ich majiteľ.

Rozhryzené, podriapané a zničené predmety sú klasikou. Rozsiahlejšie patálie predstavujú poškodené ploty, záhradné domčeky alebo dokonca dopravné nehody spôsobené pohybom psa na vozovke. Tie navyše bývajú spojené aj s ujmou na zdraví. Pohryznutie psom patrí medzi vôbec najčastejšie škody spôsobené zvieraťom. Pritom keby ste sa ich majiteľov spýtali, isto budú vravieť, že ich psík nikoho nepohryzie, prípadne, že ho strážia atď.

Skrátka, aj tu platí, že predísť podobným škodám a úrazom nedokáže pri sebeväčšej opatrnosti v podstate nikto. Už len preto, že zhruba vo dvoch miliónoch slovenských domácností žije s ľuďmi odhadom 400 000 psov a milión mačiek. „V poistení zodpovednosti je obvykle určené miesto alebo typ poistnej udalosti, pri ktorej môže dôjsť k poškodeniu majetku, napríklad keď sa zviera zraní pri vybehnutí na cestu alebo ho niekto ukradne,“ hovorí poisťovací poradca Miklos Tor. A práve podobné problémy s domácimi zvieratami kryje spoľahlivo poistenie zodpovednosti za škodu.

Domáce zvieratá sú spoločne s deťmi pôvodcami celej štvrtiny zodpovednostných škôd.

Športom ku zdraviu?

K najvyšším priemerným škodám dochádza pri športe. Podľa prieskumu agentúry TNS pritom pravidelne športuje 57 % Slovákov, z ktorých štvrtina dokonca niekoľkokrát týždenne. A zdá sa, že tieto čísla ešte v budúcnosti narastú. „Štrnásť percent Slovákov sa venuje športu viac než v minulosti,“ potvrdzuje Linda Carbone z TNS.

Väčšina (59 %) preferuje individuálne športy ako je cyklistika, lyžovanie alebo korčuľovanie. A práve u nich je – aj vo veľmi rekreačnom vnímaní – riziko spôsobené ujmou nielen sebe, ale aj druhým, pomerne vysoké. Poškodení potom majú samozrejme nárok požadovať bolestné a ďalšie náhrady. Úrazy na Slovensku predstavujú okolo 8 % všetkých hospitalizácií a toto číslo má vzostupný trend. A pokiaľ máte niekomu platiť pobyt v nemocnici aj s rekonvalescenciou, môžete už počítať s poriadne tučnou sumou.

Často stačí, aby sa vám na cyklotrase niekto nešikovne priplietol do cesty, a spustí sa finančná lavína. Rozprávať by mohol trebárs cyklista, ktorý nešťastnou náhodou zrazil začínajúceho korčuliara. Ten si zlomil členok v dvoch miestach a poisťovňa spočítala bolestné, ušlý zisk, následné sťaženie společenského uplatnenia a náklady na rehabilitáciu na viac ako 300 000 eur… Vo chvíli, kedy niekomu nedajbože spôsobíte poškodenie s trvalými následkami, sa pohybujeme v stovkách tisícov až miliónov eur.

Tak ako český lyžiar, ktorý v Taliansku obchádzal iného lyžiara stojaceho na zjazdovke. Nevyhol sa mu v dostatočne bezpečnej vzdialenosti, dalo by sa povedať, že oň ľahko štrajchol. Nešlo síce o žiadnu bezohľadnú jazdu, len zlý odhad situácie a vzdialenosti, ale podľa zavedených pravidiel Federácie zjazdového lyžovania je zodpovednosť plne na strane českého lyžiara. Taliansky lyžiar, starší pán, spadol a zranil si koleno. Ročné neúspešné liečenie nakoniec vyústilo až do nutnosti použiť kĺbovú protézu kolena. Celková, no zatiaľ zďaleka nie uzavretá, škoda je 200 000 €.