Ako prežiť karanténu a nepribrať

Príspevky, Životný štýl
V karanténe sme už pár týždňov. Obmedzenie pohybu a zavreté športoviská nepríjemne zasiahli nielen do života tých, ktorí sú zvyknutí viackrát týždenne chodiť do fitka a aktívne cvičiť, ale aj tých, ktorí sa konečne odhodlali zmeniť svoj životný štýl. Karanténa nám skrížila plány.

O tom, ako ju zvládnuť a nezblázniť sa, sme už písali. No ako ju zvládnuť a nepribrať? Prečítajte si, čo odporúča Lenka Vymlátilová, lektorka spoločnosti STOB.

Škatule, škatule, hýbte sa

Dobre vedieť, že aj obyčajné umývanie podlahy sa počíta ako pohyb a pri upratovaní domácnosti spaľujete kalórie. Teraz je ideálny čas spojiť príjemné s užitočným a vrhnúť sa na zákutia domácnosti, ktoré nechávate „na potom“. Nielenže budete mať skvelý pocit z toho, že si konečne môžete odškrtnúť položku zo zoznamu „urobiť, keď bude čas“, ale okrem toho pomôžete telu spáliť pár kilojoulov. V rámci upratovania možno víťazoslávne objavíte dávno zabudnutý rotopéd, ktorý časom nenápadne metamorfoval na vešiak na oblečenie. Vráťte mu pôvodnú dôstojnosť a urobte si párkilometrový „výlet“.

A keď sme pri cvičení a podobných aktivitách, naozaj, nikdy v minulosti nebolo jednoduchšie skúsiť niečo nové, rozčeriť neprebádané vody. Podľa návodu na internete si môžete nielen čokoľvek uvariť či vyrobiť, ale aj kvalitne zacvičiť. Práve teraz si môžete vyskúšať metódy cvičenia, ktoré vás lákali už dlho, len ste na ne zatiaľ nemali čas. Lenka Vymlátilová odporúča napríklad fitfabstrong – mesačný fitness program, ktorý je úplne zadarmo. Ak ste milovníci jogy alebo ste ju chceli už dávno vyskúšať, určite dajte šancu profesionálnemu YouTube kanálu StillOnTheWay.

Zdravé stravovanie

Nastal čas, keď už málokto z nás môže hovoriť, že na niečo nemá čas. Poznáte to – ráno rýchlo bežať do práce a po ceste do seba nasúkať rožok, popoludní vynechať obed, prípadne si dať nejakú rýchlovku a večer sa zase odbiť rožkom, pretože na varenie jednoducho niet času. Teraz však máte jedinečnú možnosť vyskúšať nové recepty, zdokonaliť sa vo varení a vycibriť svoj jedálny lístok.

Prelistujte staré kuchárky alebo sa inšpirujte receptami výživových poradcov STOB. Nebojte sa experimentovať a tradičné recepty obmeniť. Inšpirovať vás môže napríklad cícerovo-kapustové karí. Jedálny lístok si skúste zapisovať a sledovať, ako sa stravujete. Takýto jedálny diár vám napovie, kde robíte chybu a prečo sa vám nedarí udržať si ideálnu hmotnosť alebo schudnúť. Ak sa naozaj snažíte schudnúť a bojíte sa, čo na karanténu povie vaše telo, objednajte si knihu Já hubnu zdravě a natrvalo alebo si stiahnite jednu z e-kníh z dielne STOB.

Práve teraz je ten správny čas, keď môžete natrvalo zmeniť svoje stravovacie návyky. A až niečo dobré uklochníte, prestrite si pekne stôl a stolujte spolu s ďalšími členmi domácnosti – pokojne, bez pobehovania, bez hltania.

Rodina, základ života

Všetci pod jednou strechou. Čoskoro si možno vzájomne poleziete na nervy, hlavne ak ste uväznení medzi štyrmi stenami malého bytu. Veď kedy ste trávili toľko času so svojimi najbližšími? Počas roka, až na výnimky, na seba väčšinou toľko času nemáme. Urobte si teda z karantény rodinného „priateľa“ a v rámci rodiny si užite viac spoločných aktivít – po domácom vyučovaní a splnení pracovných povinností spolu skúste variť alebo si niečo vyrobiť. Môže to byť aj spoločné šitie rúšok, ktoré potom môžete darovať, a pomôcť tak aj za hranicami vlastnej domácnosti. Možno sa začudovane pýtate, ako spomínané aktivity môžu pomôcť s redukciou a udržaním hmotnosti, ak však budete v pohode po psychickej stránke, tak aj vaše telo bude spokojnejšie a pre vás bude jednoduchšie si hmotnosť udržať. Ako spoločnú aktivitu môžete zvoliť aj relaxačné cvičenia, meditáciu alebo jogu.

Precvičujte telo aj mozog

Obmedzenie voľného pohybu nariadením vlády neznamená, že zakrpatieme. Vstať, prezliecť sa a začať cvičiť, keď práve dávajú váš obľúbený seriál, môže byť naozaj náročná aktivita. Ak si však stanovíte režim a začnete každý deň a po malých krôčikoch s nenáročným cvičením, určite si k nemu cestu veľmi rýchlo nájdete. V dobe internetu je však omnoho jednoduchšie zostať v spojení so zvyškom sveta. S kamarátmi či známymi sa navzájom motivujte, vymieňajte si recepty a iné nápady. Ako so znovu nájdeným časom naložíte, závisí len od vás.