Ak už dlhšie premýšľate o tom, kedy je najlepší čas presadiť kvety v byte, máme pre vás dobrú aj zlú správu: nie je na to žiadny kľúč. Všeobecne najvhodnejším časom na presádzanie kvetov je jar, a to z niekoľkých dôvodov. Korene sa začínajú rýchlo rozrastať a rastlinu treba presadiť, aby mala čas zvyknúť si v novom substráte. Sú však aj ďalšie indikátory, ktoré vám pomôžu zistiť, kedy je najlepší čas vašu izbovú rastlinu presadiť.
Správny čas na presádzanie
Izbové rastliny aj samy naznačujú, že by ste mali začať konať. Väčšinou platí, že mladé rastliny treba presádzať častejšie ako tie staršie, ale je to len orientačná rada.
Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zistiť, že rastlinu treba presadiť, je skontrolovať, či korene netrčia z otvorov kvetináča. Ak áno, znamená to, že už nemajú priestor a rastlina potrebuje viac miesta. Možno si všimnete aj to, že korene sa pomaly tlačia z kvetináča smerom nahor.
Žltnutie a strata listov môžu byť známkou rôznych problémov, väčšinou to znamená, že má rastlina problémy s koreňmi – korene nemajú dostatok substrátu, aby udržali silnú a zdravú rastlinu a rastlina zhadzuje listy, aby si uchovala energiu. No pozor! Presadenie stresovanej rastliny môže niekedy jej stav ešte zhoršiť, preto je dôležité najprv sa uistiť, že rastlina nie je premokrená, prípadne suchá, a že má dostatok svetla.
Správny kvetináč znamená menej práce
Výber kvetináča nie je iba estetickou záležitosťou. Jeho veľkosť a tvar spolu s vhodným substrátom majú priamy vplyv na množstvo vody, ktoré má rastlina k dispozícii. Rastlinu sa odporúča presádzať do kvetináča, ktorý je len zhruba o 2 – 3 cm väčší, ako ten pôvodný. Najlepšie sú kvetináče terakotové alebo keramické, ktoré neodčerpávajú vlahu z pôdy a nevysušujú tak rastliny.
Výber vhodného substrátu
Používanie záhradnej zeminy pri izbových rastlinách môže spôsobiť rozšírenie rôznych chorôb a škodcov. Použite preto substrát vhodný pre kvetináče alebo zeminu určenú pre rastliny v kvetináčoch. Tie môžu obsahovať kompostovanú zeminu alebo rašelinovú zmes s hnojivami a živinami.
Pred presádzaním izbových rastlín zmes do kvetináčov navlhčite, aby ste zaistili, že potom rovnomerne absorbuje vodu. Ak chcete ušetriť, môžete si substrát vyrobiť sami podľa jednoduchého návodu.
Postup presádzania
Vyberte vhodnú nádobu a zmes na presádzanie. Rastlinu v pôvodnej nádobe zalejte a pred presadením ju nechajte hodinu odstáť. Ak nádobu recyklujete, uistite sa, že je čistá a suchá. V prípade, že budete presádzať rastlinu do novej hlinenej nádoby, na noc ju namočte, aby po presadení zbytočne nenasávala vodu.
Rastlinu vyberte a jemne „podrvte“ korene, aby už neboli obtočené okolo koreňového balu alebo husto zaburinené. Do nádoby dajte trochu substrátu tak, aby po vložení koreňového balu bol vrchol mierne pod okrajom nového kvetináča.
Potom zeminu prisypte aj okolo koreňového balu a jemne spevnite hornú vrstvu tak, aby bol kvetináč rovnomerne vyplnený. Zároveň sa snažte zeminu v kvetináči príliš neutlačiť, aby ste rastline neobmedzili prísun vody a vzduchu. Pri plnení nádoby nechajte medzi zeminou a hornou časťou nádoby centimeter miesta, aby zostal priestor na vodu a na rast rastliny.
Starostlivosť po presadení
Presadením práca nekončí. Hneď po presadení rastlinu dobre zalejte, potom je však dobré rastlinu približne dva týždne nezalievať, aby sa korene nevtiahli do priestoru kvetináča. Prvé týždne po presadení by rastlina nemala byť na priamom slnku a asi tri týždne by sa nemala ani hnojiť. Treba však dávať pozor na zmenu teplôt a veľký prievan.
Presádzať rastliny je optimálne na začiatku jari, na začiatku vegetačného obdobia. Zvoľte správnu veľkosť nového kvetináča a presvedčte sa, že má dostatočné otvory. Použite vhodný substrát a ku koreňom sa správajte ohľaduplne. Len tak budú izbové rastliny dobre prospievať a robiť vám radosť!
Tip: Začína jar a to znamená, že je čas vrhnúť sa na oživenie našich balkónov. Poďte sa s nami pozrieť, ako si urobiť z balkóna uprostred mesta hotovú oázu!
Foto: Pexels.com