Ako prebieha gynekologická prehliadka

Gynekologické vyšetrenie: Viete, ako prebieha a na čo máte nárok?

Životný štýl
Zistite viac informácií o tom, čo vás na gynekologickom vyšetrení čaká, aké sú jeho prínosy a na čo všetko máte nárok.

Žiadna žena nejde ku gynekológovi s nadšením. Koniec koncov ide o chúlostivú a intímnu oblasť zdravia. Aj táto obávaná prehliadka sa však dá zvládnuť a existuje pre to presvedčivý argument – je to najúčinnejšia prevencia ochorení ženských orgánov.

Vedeli ste, že len 30 % žien na Slovensku absolvuje pravidelné gynokologické vyšetrenie? U žien nad 50 rokov dokonca účasť klesá až na 30 percent. Pritom prehliadka zaberie len chvíľu a nie je čoho sa báť. Lekár vďaka nej dokáže včas zachytiť prvé problémy, rané štádiá závažných ochorení a často zamedziť aj život ohrozujúcim komplikáciám. Prehliadky sú navyše raz ročne plne hradené zo zdravotného poistenia.

Pravidelné gynekologické vyšetrenia môžu zachrániť život

Gynekologické vyšetrenie je komplexné vyšetrenie ženských pohlavných orgánov s cieľom včas odhaliť eventuálne problémy a ochorenia. Jej súčasťou je okrem iného aj dôležité vyšetrenie na prítomnosť rakoviny krčka maternice.

Čo vás na gynekologickom vyšetrení čaká?

Štandardné každoročné gynekologické vyšetrenie bežne netrvá dlhšie ako 10 minút a pozostáva z:

  • vyšetrenia genitálií, pošvy a krčka maternice pomocou tzv. zrkadiel a pohmatu,
  • vyšetrenia krčka maternice spolu s nebolestivým sterom buniek z krčka maternice, tzv. odberom cytológie,
  • prípadne aj vyšetrenia prsníkov, najmä u žien s rizikovou rodinnou anamnézou.

Bežnou, hoci nepovinnou súčasťou preventívnych kontrol dnes býva aj ultrazvukové vyšetrenie vnútorných pohlavných orgánov (maternice, vajíčkovodov a vaječníkov).

Od pätnástich rokov prehliadka raz ročne 

Každá žena staršia ako pätnásť rokov by mala gynekologické vyšetrenie absolvovať raz ročne. Tento časový rozostup u väčšiny žien zaručuje, že bude prípadný problém zistený včas. Ženy medzi 40. a 69. rokom veku absolvujú okrem bežnej kontroly aj pravidelné vyšetrenie mamografom. Toto preventívne vyšetrenie pŕs je:

  • Hradené zo zdravotného poistenia u žien (bez známok ochorenia) od 45 rokov raz za dva roky.
  • Ak má žena vo veku 40 až 45 rokov záujem o toto vyšetrenie, môže ho podstúpiť ako samoplatca.
  • Pre ženy mladšie ako 40 rokov nie je mamograf vhodný, vyšetrenie sa preto robí pomocou ultrazvuku. Napriek tomu, že nie je hradené zo zdravotného poistenia, odborníci ho odporúčajú u žien po 30. roku veku raz za dva roky.

Kompletný zoznam akreditovaných pracovísk môžete nájsť napríklad tu.

Prevenciu nezanedbávajte v žiadnom veku

S prechodom (menopauzou) naďalej pretrváva dôležitosť účasti na preventívnych gynekologických vyšetreniach, naopak sa aj v kontexte nádorových ochorení ešte zvyšuje. Práve rakovina maternice a vaječníkov sa totiž najčastejšie týka starších žien po menopauze. Tie si však podľa odborníkov často myslia, že keď už nemajú napr. pohlavný styk, pravidelné prehliadky sa ich netýkajú. Opak je však pravdou.

Ako sa cítiť v ordinácii gynekológa lepšie?

Pokiaľ sa na gynekologickom vyšetrení necítite dobre, a preto sa mu radšej vyhýbate, zamyslite sa, čo presne vám v tejto situácii nie je komfortné. Vyskúšajte niektoré z našich tipov, ako nepríjemné pocity prekonať:

  • Keď sa po ordinácii nechcete prechádzať od pása dole nahá, vezmite si do kabelky voľnú sukňu. Tú si potom v kabínke pred vstupom do ordinácie oblečte.
  • Ak sa necítite dobre pri detailnom opisovaní vašich problémov, požiadajte lekára, či by mohol vymenovať bežné prejavy tohto ochorenia alebo ťažkostí, a vy odpovedajte iba áno, nie, trochu a pod.
  • Pokiaľ vám nevyhovuje váš ošetrujúci lekár, vždy sa môžete rozhodnúť pre zmenu.

Gynekologická prevencia doma

K úspešnosti gynekologickej prevencie môžete prispieť aj vy. Včasná a správna diagnostika väčšiny ochorení sa totiž z veľkej časti opiera o informácie, ktoré pacient lekárovi sám oznámi.

Ide napríklad o:

  • nepravidelné menštruačné krvácanie,
  • zmeny na koži,
  • nahmataná hrčka v prsníku,
  • bolesti prsníka
  • či výtok z bradavky.

Je dôležité nepodceňovať ani pravidelné samovyšetrenie pŕs. Mali by ste si ho robiť minimálne raz mesačne v rovnakom čase menštruačného cyklu. Pri každej podozrivej zmene neváhajte upozorniť lekára. Návod, ako si samovyšetrenie vykonávať, môžete nájsť napríklad tu.

Starostlivosť je hradená poisťovňou

Lekári na Slovensku nesmú žiadať platbu za objednanie pacienta na vyšetrenie, vrátane vypísanie receptu alebo lekárskeho poukazu či prednostné ošetrenie. Registračné poplatky sú financované z verejného zdravotného poistenia a všetky pravidelné gynekologické vyšetrenia sú preto hradené.

Liečba ťažkostí alebo ochorení, ktoré neboli včas podchytené, môže byť zdĺhavá, komplikovaná a viesť k trvalým následkom. Ideálne je problémom predchádzať a absolvovať pravidelnú gynekologické vyšetrenie včas. Zaberie maximálne pár desiatok minút a, ako už vieme, rozhodne sa ho netreba báť!

Foto: Pexels.com (MART Production)