Ako prebieha darovanie krvi

Ako prebieha darovanie krvi a na čo sa pripraviť?

Životný štýl
Chcete darovať krv, ale máte strach? Nemusíte sa báť, nie je to nič hrozné, a ešte môžete zachrániť ľudský život! Prejdite si s nami krok za krokom celý proces darovania krvi – od prípravy cez samotný odber až po odporúčaný režim po ňom.

Keďže krv u človeka nie je ničím iným nahraditeľná, zaistiť jej dostatočné zásoby je jednou z hlavných úloh každej nemocnice. Červené krvinky, prenášače kyslíka, zachraňujú životy pacientom počas operácií a po úrazoch. Plazma, tekutá zložka krvi, je určená pacientom s poruchami zrážania krvi. Tretia zložka, krvné doštičky, zastavuje krvácanie pri rezných poraneniach a otvorenom krvácaní. Často sa podávajú pacientom s nádorovým ochorením či po transplantácii. Darovanie krvi je tak altruistickým a krásnym aktom.

Podmienky darovania krvi

Nie každý človek však môže krv darovať. Predtým, ako darujete krv, skontrolujte, či spĺňate nasledujúce podmienky a ste tak vhodným darcom:

  • minimálna hmotnosť 50 kilogramov,
  • vekový limit 18 až 65 rokov (prvodarca do 60 rokov),
  • dobrý zdravotný stav,
  • netrpíte závažnými chorobami (napr. astma, skleróza multiplex alebo epilepsia),
  • nie ste alkoholik a neužívate drogy,
  • vaše tetovanie je minimálne pol roka staré,
  • v predchádzajúcich 6 mesiacoch ste nenavštívili tropickú oblasť a v posledných 30 dňoch ste neabsolvovali cestu mimo Európy.

O zdravotnej spôsobilosti na odber rozhoduje pracovník zariadenia transfúznej služby, preto sa môže stať, že hoci uvedené podmienky spĺňate, nebudete môcť krv darovať. Darovať krv nemôžu ani ľudia, ktorí v minulosti prekonali infekčnú žltačku typu B alebo C, syfilis či niektoré tropické choroby. Po prekonaní niektorých infekčných chorôb je však vyradenie z darcovstva iba dočasné, závisí od typu infekcie. V deň odberu musíte byť úplne zdraví a obvykle sa netoleruje ani obyčajná nádcha.


Kompletný zoznam podmienok na darovanie krvi nájdete tu.


Kde darovať krv?

Neviete, kde môžete krv darovať? Odberové miesta nájdete vo všetkých kútoch Slovenska, takmer každé stredne veľké mesto má svoju transfúznu stanicu. Predtým, ako sa na odber vyberiete, si informácie vyhľadajte na webových stránkach zariadenia – prehľad odberových miest nájdete aj tu.

Na stránkach sa dozviete, kedy môžete prísť krv darovať a väčšinou aj to, aké krvné skupiny sú práve potrebné. Ak však nepoznáte svoju krvnú skupinu, buďte pokojní, aj túto informáciu sa pri prvom odbere dozviete.

  • Zaujíma vás, čo môžete jesť pred darovaním krvi? Pred darovaním krvi treba dodržať špeciálny režim – nemali by ste piť alkohol, jesť ťažké jedlá a samozrejme ani fajčiť.
  • Deň pred odberom je dôležité piť veľa vody a na večeru si dať niečo ľahšie. Na odber by ste mali ísť len trochu najedení (ideálny je napríklad kúsok pečiva na raňajky), vody však môžete vypiť, koľko hrdlo ráči, pokojne aj o niečo viac ako obyčajne.
  • Nezabudnite si doma občiansky či iný preukaz totožnosti s fotografiou.

Ako prebieha darovanie krvi?

1. Po príchode do nemocnice vás čaká registrácia.
2. Nasleduje odber kontrolnej vzorky.
3. Pokračujete vyplnením krátkeho dotazníka, ktorý preukáže, či je vaša krv (v aktuálnom momente) skutočne vhodná na darovanie.
4. Podrobnosti s vami prekonzultuje lekár.
5. Keď všetky požiadavky spĺňate, môže sa ísť na vec – darovanie krvi.
6. Dezinfekčným mydlom si umyjete obe ruky, pohodlne sa usadíte, lekár vás skontroluje a napojí na transfúznu stanicu. Odber krvi prebieha maximálne desať minút, odoberie sa necelý pol liter. Odber je úplne bezbolestný. Možno sa vám po ňom bude trocha točiť hlava, nemali by sa však objaviť žiadne výraznejšie komplikácie.

Čo nasleduje po darovaní krvi

Po odbere by ste sa mali výdatne napiť, ideálne vody, nemali by ste piť sladené či alkoholické nápoje. Ak ste prišli sami autom, z odberového centra odíďte až vtedy, keď sa budete cítiť dobre, za volantom buďte ostražití. Miesto vpichu by ste mali mať zakryté aspoň 12 hodín. Pár dní po odbere sa vyhýbajte tučným jedlám, fajčeniu a fyzickej námahe.

Na čo máte po odbere nárok

V deň odberu sa už nemusíte vracať do práce – máte nárok na jeden deň plateného voľna. Zdravotné poisťovne často ponúkajú darcom krvi príspevky, napríklad na pobyty v kúpeľoch. Informujte sa v pobočke svojej poisťovne alebo zistite na jej internetových stránkach, na čo máte nárok.

Peniaze síce za odber nedostanete, ale bude vás hriať dobrý pocit, že ste niekomu pomohli.

Aké sú plakety za darovanie krvi?

Slovenský červený kríž dlhodobo oceňuje bezpríspevkových darcov krvi. Už po desiatich odberoch máte nárok na Bronzovú plaketu. Najvyšším ocenením je Kňazovického medaila, tá sa udeľuje za 100 odberov krvi u mužov a 80 odberov u žien.

Foto: Artem Podrez (Pexels.com)