Ako odstrániť škvrny od oleja v garáži?

Auto a mobilita
Takmer všetkých majiteľov automobilov trápia nepekné škvrny od oleja v garáži a na príjazdovej ceste. Tieto škvrny sú nielen nepekné, ale aj nebezpečne klzké, kým nezaschnú. Nedarí sa vám s týmito škvrnami vysporiadať? Máme pre vás niekoľko trikov.

Bohužiaľ, zbaviť sa olejových škvŕn je neuveriteľne obtiažne. Najľahšie je pravdepodobne prenajať si odbornú firmu, ktorá za vás škvrny vyčistí. Olejovým škvrnám môžete predísť, pokiaľ pod voz položíte podnos s pilinami alebo s mačacou podstielkou, ktoré olej zachytia. 

Pokiaľ chcete škvrny vyčistiť sami, existuje niekoľko trikov, ktoré môžete vyskúšať. O týchto metódach sa hovorí, že sú skvelé pre odstraňovanie ropných škvŕn, preto možno bude účinné aj na vaše škvrny. Vo výsledku sa však škvrny môžu len zmenšiť a tým byť menej viditeľné. Pokiaľ s konečným výsledkom nebudete spokojní, zverte sa do rúk odborníkov.

Ako sa vysporiadať s olejovými škvrnami? 

Coca-Cola 

Bez ohľadu na to, ako ste opatrní, škvrnám sa bráni ťažko. Nech už vaše auto stojí v garáži alebo na príjazdovej ceste, občas sa stane, že sa pod autom objaví nepekná škvrna od oleja. Nemusíte utratiť kopec peňazí hľadaním správneho čističa. Chopte sa Coca-Coly a odstráňte škvrnu. Uvidíte, že Coca-Cola víťazí nielen v boji so smädom. 

Nalejte nápoj na postihnutú oblasť a nechajte cez noc pôsobiť. Ďalší deň podlahu opláchnite  vodou.Pretože musíte nechať Coca-Colu pôsobiť dlhšiu dobu, táto metóda sa nehodí pre čistenie šikmých plôch a veľkých škvŕn. Pokiaľ je fľak čerstvý a máte doma dve Coly v chladničke, hravo môžete zasiahnúť ihneď. 

WD-40  

Napriek tomu, že tento výrobok je prezentovaný ako mazivo a obsahuje aj trochu minerálneho oleja, na obale o mazaní nenájdete nič. Jedná sa o antikoróznu ochranu a rozpúšťadlo. Preto je vhodný aj pre odstraňovanie olejových škvŕn. 

Použite podobnú metódu ako u Coly. Naneste veľké množstvo prípravku WD-40 na postihnutú oblasť a nechajte ju pôsobiť cez noc. Pokiaľ sa vám nepodarilo vyčistiť všetko, postup opakujte ešte raz. Prípravok môžete použiť aj pre odstraňovanie škvŕn na oblečení. 

Čistiaci prostriedok 

Na internete sa nachádza množstvo ponúk na čistiace prostriedky vhodné k odstráneniu olejových škvŕn. Rozdiely medzi ponúkanými produktami sú cena, množstvo a zloženie. Je zložité povedať, ktorý je najlepší, pokiaľ si čistiace prostriedky sami nevyskúšate. Môžete sa ale pozrieť na rôzne doporučenia bežných užívateľov v diskusných fórach. 

Zatiaľ čo komerčné čistiace prostriedky sa môžu zdať ako jasný spôsob, ako vyčistiť škvrny, skutočná sila je v metóde čištenia. Dobrá kefa s tvrdými štetinami pomôže odstrániť najhoršie škvrny v kombinácií s penou – ideálne teplou zmesou mydla a vody. V závislosti na jemnosti postihnutej plochy môže byť účinnejšia drátená kefa. 

Čistiaci prostriedok na rúry 

Využite k odstráneniu olejových škvŕn na príjazdovej ceste čistiaci prostriedok na rúry. Nalejte na olejovú škvrnu čo najväčšie množstvo čističu a potom nechajte pôsobiť najmenej 15 minút. Po dôkladnom prečistení oblasti pomocou kefy s tvrdými štetinami by ste mali zistiť, že sa vám podarilo vyčistiť väčšinu olejových škvŕn. Nezabudnite, že olejové škvrny majú tendenciu sa znovu objaviť, takže proces možno budete musieť opakovať. 

Pokiaľ po vyskúšaní všetkých týchto metód stále máte na príjazdovej ceste olejovú škvrnu, je čas zavolať špecialistovi na jej odborné vyčistenie.