Minúta meditácie, ktorá vám zachráni deň

Psychická pohoda
Asi ste už o nej počuli. Najúspešnejší ľudia sveta ju praktikujú každý deň, aby sa cítili lepšie, boli výkonnejší a do svojho stresom nabitého kalendára priniesli pokoj a vyrovnanosť. Meditovať môže každý.

Čo je meditácia? 

Nepotrebujete na ňu nič. Teda aspoň na začiatku, kým sa naučíte meditačné techniky. Potom už bez tohto rituálu nebudete môcť existovať, pretože byť spokojný vo svojom tele a vo svojej mysli znamená byť spokojný v živote. A byť spokojný v živote je ten najväčší úspech!

Poďme si blahodarnosť meditácie ukázať na konkrétnom cvičení: Máme pre vás efektívnu techniku, na ktorú vám bude stačiť minúta času. Presne tak, nájdite si 60 sekúnd a získate ich nekonečno. Alebo čokoľvek, čo sa tomu blíži. 

Sedmoro krokov na uvoľnenie

Táto technika sa nazýva Sedmoro krokov na preskúmavanie a, ako už názov napovedá, v siedmich krokoch sa v nej vydáte na výpravu po svojom tele. Vaša pozornosť bude váš osobný telesný skener. Ide o sedem nádychov a výdychov, ktoré vás prevedú telom od hlavy až po päty. Vašou úlohou bude na každú oblasť zamerať svoju pozornosť, všimnúť si, ako sa v nej cítite, ale zároveň sa pokúsiť tieto pocity nehodnotiť. Každej oblasti venujete jeden nádych a výdych a potom sa posuniete k ďalšej časti tela. Jednou z mnohých výhod tohto cvičenia je, že ho môžete vykonávať kedykoľvek a kdekoľvek, hoci ráno pri sprchovaní. Alebo pri čakaní na to, až váš šéf konečne dokončí vetu.

Ideme na to? 

Môžete sa prechádzať, stáť alebo sedieť. Závisí to len od vás. Najprv sa niekoľkými hlbokými nádychmi a výdychmi uvoľnite. Skúste mať telo v komfortnej pozícii, ale tak, aby bol chrbát prirodzene vystretý a temeno vzpriamené. Začíname.

7. Pekne pomaly sa nadýchnite a upriamte svoju pozornosť na hlavu a čelo. Čo v tejto oblasti vnímate? Skúste byť iba pozorovateľom a pocity nehodnoťte. Pomaly vydýchnite a v duchu odpočítajte „Sedem“.

6. Ďalší pomalý nádych, presuňte pozornosť do oblasti tváre, pomaly vydýchnite a odpočítajte „Šesť“.

5. Nádych, zamerajte sa na krk a plecia, uvedomte si paže a ruky, pomaly vydýchnite a odpočítajte „Päť“.

4. Nádych, presuňte sa na hrudník, vydýchnite: „Štyri“.

3. Nádych, svoj výdych zamerajte na oblasť celého chrbta a v duchu odpočítajte „Tri“.

2. Nádych, brucho, výdych: „Dva“.

1. Ďalší pomalý nádych, pozornosť zamerajte na panvu, nohy a chodidlá. „Jeden“.

Nakoniec si vyberte ľubovoľné miesto na tele, ktorému sa chcete ešte venovať, a zamerajte svoju pozornosť naň. Voľne dýchajte. 

Hotovo. 

Ak však budete chcieť, môžete si to zopakovať ešte raz.

Keď cvičenie robíte sami, môže sa stať, že nebudete vedieť, kde ste vlastne skončili a ktorá časť tela je ďalšia v poradí. Preto sme pre vás pripravili jednoduchú video pomôcku. Tá vychádza z cvičenia v dĺžke nádychu a výdychu štyri sekundy, ktorá je nám bežne príjemná.

Toto jednoduché cvičenie vám pomôže vrátiť telo do prirodzenej rovnováhy. Telo sa upokojí a cítite, ako to robí dobre jeho jednotlivým častiam. Úplných začiatočníkov však môže zaskočiť nepríjemný pocit, keď sa vyrovnávajú s niečím, čo doteraz nezažili, a uvedomujú si svoje telo viac ako inokedy, až do špiku kostí. To však prejde a zostanú len príjemné pocity.  

Podľa austrálskeho guru meditácie Erica Harrisona, jedného z propagátorov tohto cvičenia, pocítite „ako sa všetky časti vášho tela uzdravujú. Uvedomíte si, aké skvelé je byť nažive.“ A podobne si to uvedomí aj vaše telo. Ako Eric dodáva: „Ak vaša myseľ vie, ako majú vyzerať uvoľnené svaly, telo sa tomuto stavu bude snažiť priblížiť vždy, keď to bude možné.“

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne