„Počas mojich posledných narodenín som dostal viac ako dvesto blahoželaní, a to aj od ľudí, ktorých som sotva poznal,“ prezradil mi Nór Anders Eyob Tøgersen, ktorý má na Facebooku 1 700 priateľov.
Ako taká želania vyzerali? Tisíc a jeden variant na „Všetko najlepšie“. Bez srdca a bez duše. Možno ste postrehli, že Facebook je čím ďalej, tým agresívnejší v propagovaní narodenín. Pripomína ich prostredníctvom notifikácií, umiestnil zoznam všetkých priateľov oslavujúcich narodeniny vedľa vašej timeline, vytvoril špeciálne rozhranie pre hromadné oslavy atď. Istý čas experimentoval s predpripravenými originálnymi želaniami, k „blahoželaniu“ vám stačilo jediné kliknutie. Ako sa kvôli tomu mení náš postoj k narodeninám?
Oslava bohov
Narodeniny vznikli vďaka Egypťanom – oslavovali korunováciu faraóna, čo v ich kultúre znamenalo „zrodenie boha“. Rituál od nich prevzali Gréci a pridali k nemu torty v tvare mesiaca vyzdobeného sviečkami na oslavu mesačnej bohyne Artemis.
Rimania ako prví začali oslavovať narodeniny bežných ľudí, bez spojitosti s náboženstvom.
Oslavovali narodeniny priateľov a rodiny, štát potom vyhlásil sviatky na oslavu narodenín významných osobností. Ale len pre mužov – ženské narodeniny sa začali oslavovať až okolo 12. storočia n. l.
Narodeniny sa ustálili ako sviatok radosti zo života – stretnutia najbližšej rodiny a priateľov. Stalo sa spoločenským zvykom zablahoželať aj ľuďom, ktorých sme práve stretli. Takéto blahoželania sú zvyčajne suché a bez duše, vyrieknuté z povinnosti. Majú podobný význam ako etiketa, ktorú dodržiavame jednoducho preto, že by sme mali, či už s ňou súhlasíme, alebo nie. A táto suchá etiketa sa preniesla aj do online priestoru. Facebook nám oznámi, že niekto má narodeniny, a my cítime povinnosť mu popriať, ako keby sme ho práve stretli v reálnom svete.
Sociálne siete tak posunuli spoločenské pokrytectvo na novú úroveň.
Kvalitu nahrádza kvantita. Neprajeme ľuďom preto, že by pre nás boli skutočne dôležití – natoľko dôležití, aby sme si pamätali ich narodeniny – ale pretože je to jednoduché a môžeme vďaka tomu vyzerať dobre.
Čo sa stane, keď skryjeme dátum svojich narodenín
„Niekoľko dní pred svojimi narodeninami som si nastavil dátum narodenia na Facebooku ako privátnu informáciu iba pre mňa. A potom, v deň mojich narodenín – pusto, prázdno. Žiadna narodeninová blahoželanie, žiadne výkriky na Twitteri (pravdepodobne od ľudí, ktorí videli moje narodeniny na Facebooku?), žiadne náhodné e-maily od ľudí, ktorých sotva poznám, tak ako to bolo v minulých rokoch,“ píše Glenn Fleishman, reportér špecializovaný na ochranu súkromia.
„Namiesto toho som ale dostal blahoželanie od svojho otca a nevlastnej matky, od tety a strýka, od ostatných členov rodiny a od niekoľkých priateľov. Jeden priateľ z pracovného tímu v appke Slack vytvoril udalosť na oslavu mojich narodenín. Keď to uvidel ďalší z mojich priateľov, reagoval: ‚Čože? Facebook ma na nič neupozornil, to nemôže byť pravda.‘“
Ten rovnaký priateľ neskôr vyhlásil, že narodeninové upozornenia sú v podstate jediný dôvod, prečo dnes mať Facebook.
Prečo na facebookových želaniach nezáleží? Pretože nie sú autentické. „Každý rok dostanem niekoľko naozajstných blahoželaní. V súkromných správach, telefónom, smskou alebo osobne. Takáto želania môžu byť veľmi jednoduché, ale sú úprimné, a preto si ich vážim oveľa viac,“ povedal Anders Eyob Tøgersen. Problémom samozrejme nie je Facebook a jeho politika. Problémom je náš prístup k veci – fakt, že radšej volíme jednoduché riešenia v masovom meradle a dávame prednosť kvantite pred kvalitou.
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…