Ako si sa dostala k vyučovaniu feng-šuej?
Vyštudovala som ekonomickú školu, ale vždy som mala rada kreativitu a tvorivosť. Pozerala som sa na veci z iného uhla, nechcela som len sedieť pri stole a riešiť “má dať – dal”. Preto som chodila na najrôznejšie kreatívne kurzy, pracovala na sebe a povedala si: Áno, funguje to. Zistila som, že aj úpravou priestoru môžeš zmeniť to, ako sa cítiš. Aké príležitosti k tebe prídu a ako sa ti zmení život. A to je feng-šuej.
Máš teóriu kráľovien, podľa nej sa každá žena môže stať kráľovnou: svojho priestoru, toho, ako vyzerá, ako konzumuje a ako si užíva život. U teba to evidentne funguje.
Ak zo seba stvoríš kráľovnú svojho života, budeš kráľovná. Keď vo vzťahu bude na prvom mieste partner, budeš len servismanka. Všetko, čo robíš, musíš robiť pre seba. Kto ťa miluje najviac? Ty. Buď vždy na prvom mieste. Upečieš bábovku, nečakaj kým príde návšteva, zober si prvý kus. Príde ti výplata? Prvý deň nikomu nič neposielaj a uži si ju. Maj sa rada, nikto to za teba lepšie neurobí.
Feng-šuej je ako biely tanier a záleží, čo si naň naložím. Môžem byť spotrebiteľ života a jesť len UHO. Dám si do bytu hocakú sedačku, nejaký obraz, chodím do práce, pretože šeky sa samé nezaplatia. Alebo to spravím inak – budem labužníkom a na ten tanier si dám len pôžitky. Rada vychutnávam. Na stenu si dám niečo, čo má pre mňa hlbší zmysel. S priestorom je to rovnaké ako s oblečením. Jedna farba ťa rozžiari, druhá ťa utlmí.
Môžeš ovplyvniť tri priestory. Svoje myslenie – teda hlavu, telo a priestor okolo seba.
Podľa feng-šuej je priestor rovnako ako život rozdelený do deviatich oblastí, štvorec rozdelený na 3×3 menšie štvorčeky. Pripomenulo mi to trochu Leffinqwellov návrh z filmu Ako básnici prichádzajú o ilúzie. Prečo sa vôbec život delí do sektorov?
Je 9 oblastí života a tých 9 oblastí je aj v priestore. Keď je v niektorej z tých oblastí doma neporiadok, nefunguje ani tá oblasť života, ktorá je s tým spojená. Napríklad vľavo vzadu je hojnosť, keď ti tam rozkvitnú kvety, bude sa ti dariť aj v živote. Preto je dobré, keď si kupuješ nové bývanie, aby bol pôdorys štvorcový alebo obdĺžnikový. Tam je potom pekný priestor na tých 9 oblastí. Keď je priestor na písmeno L alebo sú iné členenia, tak ti niektorá tá oblasť v živote chýba.
Poďme ďalej od Leffinqwellovho návrhu, je zložitý a pravdepodobne by bol na samostatný rozhovor… Aké chyby robia ľudia pri zariaďovaní nového domova?
Možno dávajú police nad posteľ alebo majú v spálni obrovský obraz, na ktorom sú symboly, ktoré vlastne nechápu. Obraz je emócia v ráme, čím sa obklopíš, takú náladu môžeš mať. No a chyba, ktorú robí každý. Neporiadok. Potom nemáš upratané ani v živote, ani vo svojom vnútri.
Základom všetkého je potom poriadok?
Feng-šuej je ako antivírusový program. Preto je poriadok – a teda aj upratovanie -dôležité. Inak máš v živote veľa externistov – “mole v komore, kukučkové hodiny v spálni”.
Máš nejakú jednoduchú radu na upratovanie?
Soľ. Do každého rohu miestnosti daj plný téglik soli. Milujem východné učenie, pretože vychádza z prírody a soľ očisťuje. Cestujeme k moru, aby sme si odpočinuli, radi sa kúpeme v slanom oceáne. Soľ absorbuje do seba to neviditeľné a tým prečisťuje priestor. Keď nemôžeš dýchať, kúpiš v lekárni sprej s morskou vodou, pretože soľné kvapôčky prečisťujú. So soľou v byte to funguje rovnako. Dáš si proste detox do priestoru.
Po našom prvom stretnutí som zo spálne vyhodila obrazy, ktoré maľoval môj ex. Tie vraj v novom vzťahu, zabíjajú sexuálny apetít. Teraz máme v spálni Van Gogha a ex visí inde. Čo všetko sa dá ešte v spálni vylepšiť, okrem vymetenia minulosti?
Vzťahu pomôžu ochucovadlá, dochucovadlá, ktoré sa dajú použiť aj v priestore – kvety, okrúhle tvary, farby – a na tomto základe, sa priestor dostane do teba, nie je vonku, ale v tebe. Aj veselé oblečenie šíri okolo teba veselú bublinu. Čo vypustíš, to sa ti vracia. Funguje to aj opačne. Zamračená, nahnevaná žena priťahuje rovnakých neveselých ľudí. Spálne by mali mať pastelové, tlmené farby, pretože tam sa potrebuješ upokojiť. Je to hniezdo, jaskyňa, kde sa zastrčíš a dobiješ batérie. Keď tam dáš veľkú červenú stenu, urobíš z toho jaskyňu vášne, ale to sa nedá vydržať 7 dní v týždni a 31 dní v mesiaci.
Vášeň je dobré dávať v detailoch, červená áno, ale na vankúšoch, kvetináčoch, na prádle, prekvapovať inak.
A čo strašiaci pod posteľou?
Čo máme pod posteľou je základom nášho vzťahu. Keď tam bude to, čo nikam inam nevojde, bude základom vzťahu chaos. Keď tam budú kufre, budeme stále na ceste. Lôžkoviny a uteráky sú pevná základňa, je to v poriadku. Vždy by si mala vidieť na dvere, pretože príležitosti a ľudia chodia do dverí. Keď nevidím v jaskyni na vchod, všetko dôležité sa deje za mojím chrbtom. Ale posteľ s voľným priestorom pod ňou je tou najlepšou voľbou.
Zaujalo ma, že spálňa je ako jaskyňa.
Celý domov je tvoja jaskyňa, tam si zapaľuješ oheň, tam sa členovia tlupy schádzajú, muž vybehne s lukom a šípom loviť, žena je zberačka, tá varí jedlo. Z niektorých jaskýň vybiehajú obidvaja so šípmi alebo si úlohy menia. Záleží vždy na tlupe. Nejedna žena dostala muža cez žalúdok a nie nadarmo sa hovorí, že láska prechádza cez žalúdok. Aj vstup do jaskyne je dôležitý. Forma vchodu do jaskyne informuje ostatných lovcov koží o tom, aký lovec tu vládne. Predtým sa na dvere vyrábali veľké ornamenty, v Grécku k nim stavali dva stĺpy, to je stabilná základňa. Európania si ku vchodovým dverám dávajú kvety v dvoch kvetináčoch.
Existuje rada aj ohľadom zvončeka?
Na zvončeku záleží. Zvonček nie je pre cudzích ľudí, ten je pre teba. Spoločnosť bez zvončeka je neviditeľná. Keď v byte žije s Nováčkovou aj Koudelka a na zvončeku je len Koudelka, je neviditeľná tá Nováčková. Koudelka ju prevalcoval.
Prečo mi z tvojich úst feng-šuej znie tak pochopiteľne?
Nepracujem s klasickým feng-šuej – tu si zaves symbol, tam si daj trojnohú žabu atď. Vychádzam z toho, že žijem v Českej republike. Je to východná náuka, ale veľa z toho vychádza z našej intuície. Už Babička od Boženy Němcovej “sa motala” po izbe, upratovala. Upratovanie je základom všetkého, aj myšlienky si potrebujeme upratať, aj minulosť, i upratať si vo vzťahu. Von tiež nejdeme v špinavom oblečení. To by sme sa necítili dobre. Interiér nezmeníme, nevyperieme tak rýchlo, preto je dôležité, akými farbami sa obklopíme, pretože to má vplyv na našu náladu. Keď si nevyladíš priestor, tak ho dobíjaš zo svojej energie.
No a to už sme u mojej obľúbenej témy: “elastičky”. Sú to ženy, ktoré doma chodia zásadne v elasťákoch.
Život nie je potom, kedysi, je to tu a teraz. Ja som kráľovná každý deň. Kráľovná učesanej hlavy, kráľovná pekného oblečenia. Elastičky sú dámy, ktoré nosia doma len legíny, pretože ich tu nikto nevidí. Ale vidia sa oni samé, vidí ich manžel. Muži zas môžu kraľovať teplákovému kráľovstvu. Teplákmi a legínami hovoríme k sebe i druhým: „Tu mám svoje istoty, nepotrebujem sa krášliť, jaskyňa a partner tu sú a budú.
Maľuješ sa, keď ideš von a doma sa tváriš, že už na vzhľade nezáleží, pretože ťa nikto neuvidí. Pritom udržiavať sa keď si doma je najdôležitejšie.
Ako má vyzerať trón? Teda pracovné miesto?
Čo je za tebou, je tvoja minulosť, to o čo sa môžeš oprieť, za tebou by mala byť pevná stena. Dôležitá je stabilná pevná stolička s veľkým operadlom, na stenu symboliku skaly, hory, lesa, kameňov, tvoje certifikáty, logá firmy. Trón sa nerobí pre ostatných ľudí, ale pre seba. Pred tebou by mala byť tvoja budúcnosť, to, čo ťa ženie dopredu. Rodinné fotografie, logo firmy. Pred sebou máš mať viac priestoru, pretože budúcnosť je viac ako minulosť. Pred sebou môžeš mať obraz cesty, vodu, niečo, čo ťa nabíja. Ja tu mám vodu a vtáky. Voda sú finančné možnosti, vtáky sú nové príležitosti. Obraz je viac než 1000 slov. Tento obraz mi hovorí: Prilietajú noví zákazníci.
A čo kvety? Ktoré sú dobré, ktoré naopak nie?
Kvety sú zrkadlom vzťahu. Nedávaj si nikam pracholapky (sušené kvety), môžeš mať pekné umelé alebo zelené krásky. Tie ti zrkadlia ako na tom si. Keď budeš mať doma preliate kvety, hovorí sa, dusíš ľudí svojou prehnanou starostlivosťou. Vyschnuté kvety hlásia, že sa im ani ľuďom dosť nevenuješ.
Ľuďom ponúkaš okrem seminárov a workshopov tiež pomoc s premenou ich bývania. To isté robíš aj pre firmy. Na čom si pracovala alebo kde vylaďuješ priestor práve teraz?
Robila som čakárne a ordinácie očného centra Oftex v Pardubiciach alebo zasadaciu miestnosť Work Life Balance Office v Litoměřiciach, potom mi volali, že do inej zasadačky ani nechodia. Teraz v Beroune prerábam fabriku na lokomotívy.
Čo teraz chystáš?
Na jeseň chcem vydať knižku takú feng-šuej kuchárku plnú jednoduchých rád ako na to.
Je feng-šuej vášeň na celý život?
Áno. Myslím, že je to láska na celý život. Inak mám pracovné šesťročnice. Keď som odišla do Prahy, lebo nie som „pražská holka“, pracovala som 6 rokov v lízingovej spoločnosti, potom som stretla pána Božského a 6 rokov som bola na materskej dovolenke. A ďalších 6 rokov bola súčasťou manželovej spoločnosti, ale necítila som, že je to moja cesta. Uvidíme aké možnosti sa mi otvoria o dva roky. Teraz ma veľmi zaujíma meniť interiéry a obliekať ich do lepšej nálady.
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet a možnože si budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte si tiež: Masér: Sadistická bolesť pri masáži je nanič