Tiež máte doma dieťa s príliš bujnou fantáziou, ktoré vymyslí čokoľvek, aby zakrylo svoje prúsery? A máte obavy, čo z neho vyrastie? Buďte v kľude, odkazujú vedci. Naopak si môžete blahoželať, vaše dieťa najskôr patrí k bystrejšej časti ľudstva.
Akokoľvek to môže byť na prvý pohľad prekvapivé, už niekoľko vedeckých štúdií ukázalo, že vyššiu inteligenciu a lepšie pamäťové schopnosti majú deti, ktoré vedia dobre fabulovať. Psychologička Elena Hoicka, členka vedeckého tímu zo sheffieldskej univerzity, kde jeden z experimentov robili, hovorí: „Rodičov väčšinou veľmi nepoteší, že ich deti klamú, ale skutočne sa potvrdilo, že práve klamanie deťom zlepšuje myslenie a pamäť.”
Všetci klamú!
Výsledky výskumu totiž ukázali, že deti, ktoré nehovoria pravdu sú majstrami v práci s verbálnymi informáciami a tiež majú výrazne vyvinuté schopnosti spojené s bystrým uvažovaním. V akademickom svete je pomerne známy fakt, že dospelí klamú zhruba v jednej pätine všetkých svojich sociálnych interakcií, ktoré sú dlhšie ako 10 minút. No a niektoré deti sa „kecaním” nechávajú unášať ešte viac.
Detské klamanie je známkou šikovného mozočku.
„Teraz by sme sa chceli posunúť k preskúmaniu momentu, kedy si dieťa prvýkrát vyskúša, aké je to klamať,” dodáva psychologička.
Zatĺkanie bystrí mozog
Ako sa vôbec taká vec testuje? Štúdia formou kvízu skúmala 114 šesťročných a sedemročných detí, ktoré mali možnosť švindľovať a pozrieť sa na správnu odpoveď na druhej strane kartičky s otázkou, aj keď vedeli, že nesmú. Nevedeli ale, že ich natáča kamera. No a teraz to hlavné: deti, ktoré kartičky otočili, ale odmietali uznať, že podvádzali, boli omnoho úspešnejší v následnom teste verbálnej pamäti. Tá je totiž so schopnosťou chytro zatĺkať spojená priamou úmerou.
Čím lepšia pamäť, tým obratnejšie dokážu deti zatĺkať.
Hlavne sa neodhaliť
Šéfka projektu Tracy Alloway výsledky zhrnula slovami: „Tento výskum ukazuje, že proces myslenia, špeciálne dobrá verbálna pamäť, je veľmi dôležitým nástrojom pre efektívne klamanie. Deti museli žonglovať s rôznymi informáciami, a pritom mať stále na pamäti, čo od nich výskumný tím chce zistiť.” Alebo, povedané normálnym jazykom, davať si dobrý pozor, aby sa neprezradili.
Takže akokoľvek klamanie samozrejme nemôžeme podporovať, uprieť mu význam pre rozvoj ľudskej mysle nejde. Skvelú zábavu si z toho mimochodom urobil komik Ricky Gervais vo filme Umenie klamať (The Invention of Lying, 2009). Nenechajte si újsť!