Rýchla jazda bezpečne. Ako šoférovať tak, aby ste neohrozili ostatných

Nezaradené
Bezpečnosť by mala byť pre všetkých vodičov a vodičky na prvom mieste. Ak podceníte rýchlosť alebo stav vozovky, k nehode môže dôjsť v priebehu sekundy. Dôsledkom nebývajú len pokrčené plechy, ale aj zmarené ľudské životy. Ako jazdiť rýchlo a bezpečne?

V spolupráci s veslárom Ondřejom Synkom, držiteľom niekoľkých olympijských medailí, sme pre vás pripravili seriál o šoférovaní. Každý mesiac na vás čaká video a článok na rôzne témy súvisiace so šoférovaním. Tešiť sa môžete napríklad na tipy, ako zvládnuť únavu za volantom, ako sa vyrovnať s agresivitou ostatných vodičov alebo ako si užiť rychlou jazdu bezpečne.


Pre bývalého českého reprezentanta, veslára Ondřeja Synka, je dôležité, aby bolo auto pohodlné, spoľahlivé a malo dobrý výkon. Priznáva sa, že v Nemecku, kde na niektorých diaľničných úsekoch nie je stanovený rýchlostný limit, jazdí pomerne rýchlo.

Neprimeraná rýchlosť však patrí k najčastejším príčinám dopravných nehôd. „Čím rýchlejšie ideme, tým prekonáme určitú vzdialenosť za kratší čas. Keď sa dostaneme do krízovej situácie, máme tak menej času na jej riešenie,“ hovorí Veronika Vošická Buráňová z BESIP.

Tip pre vás: Zistite, aký ste vodič a vyplňte krátky test, ktorý vám zaberie päť minút. Dozviete sa, aký ste za volantom v porovnaní s ostatnými vodičmi a na čo by ste si mali dávať pozor.

Údaje o nehodách však ukazujú, že samotná rýchla jazda nie je najväčším problémom. Oveľa častejšie sa stáva, že vodiči neprispôsobia rýchlosť aktuálnemu stavu cesty a premávke. Rýchlu jazdu je možné zvládnuť bezpečne aj bez toho, aby ste ohrozili seba alebo niekoho ďalšieho. Rýchlosť treba prispôsobiť svojim skúsenostiam a schopnostiam, stavu vozidla a dôležité je aj predvídať.

Poznajte svoje vozidlo

Mnohí vodiči nemajú predstavu o tom, čo si so svojím autom môžu dovoliť. Jedna skupina pred každou zákrutou kŕčovito dupe na brzdy, druhá takmer vyletí z cesty. Priľnavosť vozidla k vozovke závisí od mnohých faktorov: povrchu, teploty či zrážok.

Dôležité je poznať aj brzdnú dráhu v rôznych stupňoch rýchlosti. So svojím autom sa najlepšie zoznámite v kontrolovaných podmienkach, napríklad na pretekárskom okruhu alebo na tréningovom polygóne. Tam si môžete dosýta užiť rýchlu jazdu bezpečně bez toho, aby ste niekoho ohrozili.

rychla jízda

Nerozptyľujte sa

Asi netreba zdôrazňovať, že za volantom by ste v žiadnom prípade nemali písať esemesky a mali by ste sa sústrediť na šoférovanie.

Dajte si pozor aj na hudbu. Vodiči si často neuvedomujú, že aj hlasná hudba môže nebezpečne ovplyvňovať pozornosť. Nemusíte počuť húkanie sanitky, zvuk motora, prestávate vnímať okolie a dostatočne sa nesústredíte na šoférovanie. Hudbu samozrejme môžete počúvať, ale nemala by byť príliš hlasná.


Hudba do auta:
Finančná spoločnosť Moneybarn zostavila rebríček piatich najviac a najmenej bezpečných skladieb pri šoférovaní.

Medzi najbezpečnejšie patria:
Stairway to Heaven  Led Zeppelin, Under the Bridge – Red Hot Chili Peppers, God’s Plan – Drake, Africa – Toto, Location – Khalid.

Naopak medzi najnebezpečnejšie patrí:
American Idiot – Green Day, Party in the U.S.A – Miley Cyrus, Mr. Brightside – The Killers, Don’t Let Me Down – The Chainsmokers, Born to Run – Bruce Springsteen.


Predvídajte

Za volantom je dôležité predvídať.

  • Ak idete napríklad hustým lesom, počítajte s tým, že vám pod kolesá môže vbehnúť zver.
  • Dodržujte bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami.
  • Nerúťte sa do zákruty, keď neviete, čo je za ňou.
  • Prispôsobte jazdu stavu vozovky, za dažďa či v hustej hmle znížte rýchlosť.
  • Dajte si pozor na takzvaný mŕtvy uhol spätných zrkadiel, a to hlavne pri predbiehaní. Ak sa chystáte predbiehať, opakovane kontrolujte, čo sa deje za vami.

Ani pomalá jazda nie je optimálna

S výnimkou diaľnice síce minimálna rýchlosť nie je stanovená, podľa zákona o cestnej premávke však vodič nesmie bezdôvodne obmedzovať plynulosť premávky na pozemných komunikáciách pomalou jazdou a pomalým predbiehaním. Zvolené tempo jazdy by ďalších účastníkov premávky nemalo obťažovať.

Príliš pomalá jazda môže byť nepriamou príčinou dopravnej nehody. „Pomalá jazda vyvoláva v ostatných vodičoch agresivitu, preto by mal každý účastník premávky jazdiť tak, aby bola premávka plynulá,“ upozorňuje Veronika Vošická Buráňová.

Foto: Pexels.com

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne