Príroda je opäť po roku pokrytá snehovou perinou a pre mnohých z nás to znamená jediné – prichádza čas zimných športov. Sneh sa konečne vracia aj do našich končín a láka na bežkársku stopu. V našom výbere tak nájdete kilometre perfektne upravených bežeckých tratí, ktoré vás prevedú cez nádherné údolia aj úchvatné horské hrebene.
Bežkárske trate na slovensku
Beskydsko-Javornícka magistrála
Ak máte radi rozmanitý terén, kde sa striedajú roviny s dlhými (a sem-tam prudšími) stúpaniami a klesaniami, vydajte sa na severozápad Slovenska. Beskydsko-Javornícka bežecká magistrála ponúka viac ako 50 kilometrov pravidelne upravovanej hlavnej trasy, ktorá vedie cez Javorníky a Turzovskú vrchovinu. Ideálnymi východiskovými bodmi sú známe lyžiarske strediská Kohútka alebo Makov, kde sa môžete občerstviť aj ubytovať. Magistrála je na slovensko-moravskej hranici a prechádza typicky rozmanitou hornatou krajinou. Dostanete sa na otvorené horské lúky a zalesnené hrebene, ale aj na rozhľadne na Stratenci, Marťákovom kopci a Kamenici.
Trstená – Suchá Hora
Zdá sa vám trasa z Trstenej na Suchú Horu povedomá? Možno ste už o nej počuli – je to cyklotrasa vybudovaná na násype bývalej železničnej trate z prelomu 19. a 20. storočia. V zime a pri dostatku snehu sa však mení na perfektnú bežkársku trasu, ktorá vedie príjemným terénom vhodným aj pre úplných začiatočníkov. Chodník je súčasťou cyklotrasy Cesta okolo Tatier a meria necelých 30 kilometrov. Za vhodných klimatických podmienok sa vám naskytne výhľad na Vysoké, Západné a Belianske Tatry.
Z Pezinskej Baby na Kamzík
Skvelé podmienky na bežecké lyžovanie možno nájsť aj na juhozápade Slovenska, a to aj v okolí Bratislavy. V malokarpatskom lyžiarskom stredisku Pezinská Baba nájdete upravené bežecké okruhy s dĺžkou 2 až 5 km s prevýšením až 150 metrov. Miestnou „bežkárskou kráľovnou“ je však chodník vedúci z Pezinskej Baby na známy bratislavský Kamzík. Je mierne zvlnený a dlhý asi 30 kilometrov. Cesta je dostatočne široká, prehľadná a bez strmých úsekov. Mali by ju zvládnuť aj menej skúsení bežkári. Ak sa rozhodnete prejsť celú trasu Pezinská Baba – Kamzík a späť, budete mať v nohách úctyhodných 60 km!
Bežecké trasy v obci Stratená – Dobšinská ľadová jaskyňa
Do nášho zoznamu sme zaradili aj túto trochu zabudnutú lokalitu, ktorá je zaujímavá práve pre bežkárov. Okolie Dobšinskej ľadovej jaskyne má bohatú tradíciu bežeckého lyžovania a biatlonu, tá siaha až do obdobia pred druhou svetovou vojnou. Na konci 20. storočia boli miestne trate dokonca certifikované Slovenskou lyžiarskou asociáciou. Revitalizácia bežeckého areálu v Dobšinskej ľadovej jaskyni (obec Stratená) bola dokončená slávnostným znovuotvorením na začiatku roka 2019. Rekreační lyžiari majú k dispozícii štyri okruhy s dĺžkou 2 – 4,5 km. Východiskovým bodom trás, ktoré vedú prevažne otvoreným terénom (lúky a pastviny), je hotel Ruffini.
Bežkárske trate v Česku
Šumava: V stope Kataríny Neumannovej
Z horského strediska Churáňov/Zadov môžete po perfektných stopách dôjsť až na Kvildu, Modravu alebo k prameňom Vltavy. Tradičný výlet zo Zadova na Kvildu sa začína na štadióne, kde sa konal Svetový pohár v bežeckom lyžovaní, a trasa vedie najvyššou časťou šumavských plání, kde trénovala česká olympijská víťazka Kateřina Neumannová. Krásna cesta, ktorá vás prevedie cez Jazerné slate, Kvildu, Filipovu Huť a Horskú Kvildu, meria 24 kilometrov a je bez výraznejšieho prevýšenia. Zvládne ju aj úplný začiatočník. Ideálna je pre rodiny s deťmi, pozdĺž trasy totiž nájdete množstvo občerstvovacích staníc s horúcou čokoládou aj vareným vínom.
Vysočina: Na štadióne spolu s reprezentantmi
Mierny profil a perfektne upravené trasy robia z Vysočiny jednu z najlepších lokalít pre bežkárov. Najmä Vysočina Aréna, dejisko Svetového pohára v bežeckom lyžovaní a majstrovstiev sveta v biatlone, ponúka perfektné trasy, na ktorých si môžete vyskúšať rôzne bežkárske štýly. Rozhodne však stojí zato vydať sa aj ďalej. Štvorprúdová stopa, ktorá vedie cez Vlachovice, Sklené a Tři Studně až na Fryšavu je strojovo upravovaná pre klasický bežecký štýl. Zdatní bežkári môžu z trate odbočiť do Rokytna alebo Studnice. Základná trasa tam aj späť je dlhá 25 kilometrov a môžete na nej stretnúť aj psie záprahy pri tréningu, prekonať Fryšavský ľadovec alebo časť absolvovať aj po strojovo upravenom okruhu na korčuľovanie.
Jizerské hory: Trate Jizerskej päťdesiatky
Lyžiarsky bežecký areál známy ako Jizerská lyžiarska magistrála poskytuje až 170 km strojovo upravovaných trás, ktorými môžete presvišťať na bežkách takmer celej Jizerské hory. Centrálna časť Jizerských hôr má charakter náhornej plošiny a lyžovať tu zvládnu aj začínajúci bežkári a deti. Ich výhodou je aj celý rad východiskových miest. Napríklad tradičný Bedřichov, Josefův Důl alebo kúzelná osada Jizerka s napojením na trasy do poľskej Orlé. Trasu si môžete dopredu naplánovať online v režime Street View, ktorý je prístupný na Google Mapách.
Beskydy: Pustevny, Radegast a Martiňák
Asi najkrajšou a najlepšie upravovanou traťou v Beskydách je trasa z Pusteven na Martiňák a späť. Trať je dlhá 16 km a vedie takmer výhradne po rovine. Jedinou výnimkou sú dva prudšie zjazdy na začiatku trasy. Po ceste uvidíte nádherné drevené stavby od architekta Dušana Jurkoviča Maměnku a Libušín, v dosahu je rozhľadňa Cyrilka, socha Radegasta či vrchol Radhošťa s nádhernou drevenou kaplnkou svätých Cyrila a Metoda.
Nech sa už vydáte za bielou stopou kamkoľvek, okrem kvalitnej bežkárskej výbavy nezabudnite ani na cestovné poistenie na lyže. Potom si už môžete iba bezstarostne užívať vŕzgajúci sneh a krásne výhľady. A o to predsa ide!