Poznáte príslovie „Bolo to ako studená sprcha“? Väčšinou sa používa, ak chceme vyjadriť, že sme sa stretli s niečím nepríjemným. Ale skutočná studená sprcha môže byť aj prínosom. Najprv nás zamrazí, uvedomíme si každú kosť v tele, ak sme však zdraví, po ľadovej sprche sa naše telo naštartuje, imunita posilní a myseľ dostane do vysokých otáčok.
A keď sprchu vymeníte za jazierko, pridáte prípadne aj ľadový kúpeľ, bude to ešte úplne iná dimenzia. Podnikateľ Radek Sakáč si týmto všetkým prešiel a v rozhovore pre Patálie prezrádza, ako mu to zlepšilo zdravie aj prístup k podnikaniu.
Čo ťa k otužovaniu priviedlo a prečo si s ním začal?
Zdravie. Ako dieťa som bol ustavične na antibiotikách a mal som úplne rozhodenú imunitu. A potom keď už aj naše deti začali nosiť zo škôlky jednu virózu za druhou, vždy ma to položilo na dva týždne. Bolo mi zle vždy si to odniesla aj moja žena, pretože som bol vyradený z prevádzky a s tromi deťmi toho na nás bolo až-až. Hnevalo ma to kvôli podnikaniu, ustavičné maródenie si nemôžem dovoliť. Preto som sa pokúsil svoju imunitu „resuscitovať“.
Vyskúšal som hádam všetko od byliniek, pravidelných detoxov, tibetských húb až po pravidelné saunovanie. Bolo to lepšie, ale bohužiaľ nič nezaberalo stopercentne. Pamätám sa, ako si zo mňa svokor uťahoval: „Ako to, že si zase maród, keď popíjaš každé ráno vodu s citrónom?“
Až raz, v decembri 2015, sme sa s kamarátmi v saune bavili o otužilcoch v neďalekých Otrokoviciach, ktorí sa už tradične chodia na Štedrý deň hromadne otužovať do tamojšieho „Štěrkáča“. A vtedy som si povedal, že ešte ten rok pôjdem s nimi a začnem sa pripravovať hneď nasledujúci deň.
A ako vyzerala tvoja prvá skúsenosť s otužovaním, boli začiatky ťažké?
Teoreticky som bol pripravený. Treba začať postupne, nemôže sa to robiť na silu. Ideálne je začať studenou sprchou. Tak som si vtedy ráno pred prvým otužovaním intuitívne dal pár kľukov a drepov na rozhýbanie, aktiváciu tela, mysle, a hlavne aby som sa trochu zahrial. To jednoznačne odporúčam každému, kto chce s otužovaním začať. Už samotná predstava, že sa postavím pod studenú sprchu, keď som rozospatý a nezahriaty, je mi nepríjemná.
Trochu som sa rozcvičil, zahrial a zároveň rozdýchal. A to som vtedy o Wim Hofových dychových cvičeniach ani netušil. Potom som si pustil najskôr horúcu sprchu, postupne som začal pridávať chladnejšiu. Toto by som však neodporúčal. Je to iba predlžované sebatrýznenie. Lepšie je pustiť si hneď studenú.
Je to síce šok, ale taký pozitívny, ktorý vás nakopne a aspoň sa zbytočne netrápite. Keď som si už púšťal úplne studenú, dokonca som si hovoril, že je voľajaká slabá, tak som šiel rovno do jazierka. Máme totiž v záhradke malé kúpacie jazierko, ktoré malo vtedy okolo siedmich stupňov, a to je už pekne ľadová voda. No najlepšie je začať s otužovaním v jazere či rieke už v septembri, keď voda začína postupne chladnúť, takže si len tak plávate a pomaly ani neviete, že sa otužujete.
A odvtedy sa otužuješ pravidelne?
Áno. V lete to niekedy trocha flákam, pretože sa mi zdá voda všade teplá. A studenú sprchu nemám rád. Pocit, že mi studená voda tečie rovno na to najcitlivejšie miesto, za krk, ma odrádza. Ale v polovici leta sa už nemôžem dočkať, až voda v jazierku vychladne.
Spomenieš si na niečo, čo ťa na začiatku prekvapilo?
Aj keď som bol zvyknutý už zo sauny, pamätám sa, že vtedy som najviac trpel, keď som vyšiel z vody a pomerne silno ma boleli intímne partie (smiech). Keďže máme jazierko v záhrade a nie je tam odnikiaľ vidieť, chodím sa otužovať nahý. Takže tú studenú vodu pocítite naozaj intenzívne úplne všade.
Podobné to je na rukách, ktoré spočiatku odporúčam nechať nad vodou, a hlavne na nohách. Tie ma bolievajú niekedy aj teraz. Najmä keď si telo na začiatku otužovacej sezóny zase zvyká. Nohy bolia, až keď z vody vyjdem a hlavne keď potom ešte chodím v snehu. Ale to po chvíli prejde.
Dajú sa ruky, nohy a zvyšok tela nejako chrániť?
Určite odporúčam plavky. Veľa otužilcov používa na otužovanie rukavice, dobré sú aj čiapky, pretože hlavou uniká najviac tepla, a dajú sa zohnať aj neoprénové ponožky alebo topánky. Tie sú fajn, keď máte vstupovať do vody, kde sú ostrejšie kamene.
Otužovaniu sa pripisuje veľa zdravotných benefitov pre telo aj psychiku, čo prinieslo tebe?
Konečne to zdravie. Ako som hovoril, mal som slabú imunitu a každú chvíľu na mňa čosi sadlo. Od prvého dňa, čo som sa začal otužovať, som nebol chorý. A keď už, tak to býva len slabá nádcha na začiatku otužovacej sezóny.
Takže pre teba to bola zásadná zmena?
Jednoznačne. Sám som nechcel veriť, že by otužovanie mohlo mať taký výrazný vplyv na moje zdravie. Aj preto som sa o otužovanie začal viac zaujímať. Odkedy sa otužujem, čítal som veľa článkov, rozprával sa s mnohými ľuďmi, ktorí dokážu vysvetliť, prečo má otužovanie taký zásadný vplyv na zdravie. Pre mňa dôvod vlastne ani nie je dôležitý. Hlavne, že to funguje.
Teploty postupne klesajú, čo keď ti jazierko zamrzne?
Vezmem sekeru a vysekám si každé ráno dieru. Keď ho sekáte každé ráno a niekedy aj večer, ide to ľahko.
Spomenul si, že sa otužuješ ráno. Robíš to tak vždy, respektíve kedy je to podľa teba najlepšie?
Pre mňa je jednoznačne najlepšie otužovať sa ráno. Neexistuje lepší „hack“ na parádny štart dňa. Ale aj večerné otužovanie má zmysel. Pri otužovaní sa vraj vyplavuje melatonín, hormón spánku.
Večerné otužovanie vás síce krátkodobo naštartuje, ale potom sa človeku rozleje po celom tele taká príjemná únava, že zaspí ako batoľa. Čo sa týka pravidelnosti, tá je tu podľa mňa kľúčová. Inak to začnete flákať a aj pozitívne účinky sa potom zásadne znižujú. Je to podobné ako pri saunovaní. Mnohí Fíni sa saunujú denne.
Otužovanie je teda tvoj ranný rituál? Pomáha ti aj v práci?
Stopercentne. Keď sa otužujete denne, každý deň tým v podstate trénujete svoju vôľu. Niekedy sa vám fakt nechce. Po noci, po náročnom dni, alebo keď sa z hocijakého dôvodu necítite úplne v poriadku, je drina prekonať sa a vliezť do mrazivej vody.
Keď sa však prekonáte, máte zo seba lepší pocit. Porazili ste svoju lenivosť. Keď vás potom cez deň čaká niečo, do čoho sa vám tiež nechce, hneď to vidíte inak. Ja tomu hovorím „eat the frog first“. Keď každé ráno zjete tú žabu, pracovné veci sfúknete ľavou zadnou.
A keď sa mi naozaj nebude chcieť a budem mať chuť to vzdať?
Čím viac sa ti nechce a čím viac sa musíš prekonať, tým viac trénuješ svoju vôľu a postupom času to pre teba bude jednoduchšie. Aj na to mám fígeľ. Ráno pri umývaní zubov si dve minúty zašliapem na stepperi, potom si dám pár kľukov a pár zhybov na hrazde. To ma nakopne a vliezť potom do ľadového jazierka je už len ďalší krok na každodenne vyšliapanom chodníčku.
Pozoruješ na sebe zmeny aj po psychickej stránke, máš lepšiu náladu?
To je pre mňa citlivá otázka. Kvôli pandémii som mal vlani v podnikaní ťažký rok. So ženou máme Montessori školu a škôlku a neustále hrozilo, že nás zavrú. Podľahol som depresii. Aj keď mi vtedy pripadalo, že nič nemá zmysel, napriek tomu som vytrval a každé ráno som šiel do vody.
Mal som aj chvíle, keď som sa potápal pod hladinu a skúšal som, ako dlho tam vydržím. Raz som sedel na dne a keď mi došiel kyslík, vystrelil som plnou silou a s takou chuťou, že som si konečne uvedomil, koľko sily v sebe mám, že sa musím vzchopiť a že všetko, čo som dovtedy vybudoval, musím zachrániť. A podarilo sa. Aspoň zatiaľ (smiech).
Máš s otužovaním spojený nejaký zaujímavý zážitok?
Napríklad vlani sme s kamarátom v rámci jedného môjho projektu natáčali dronom chôdzu v mraze. Prišiel som vtedy k omrzline na stehne, pretože kamarát sa na mne s tým dronom ešte iba učil. Aj mu pritom párkrát niekam zaletel a zmizol.
Potreboval som, aby čerstvý sneh okolo mňa nebol v záberoch ušliapaný, tak som stál na mieste. A keď v mínus desiatich a vo víchrici máte stáť na kopci len v trenírkach, celkom premrznete. Aby toho nebolo málo, na záver mi ešte tým dronom v plnej rýchlosti narazil do zadku. Našťastie som ho mal taký zmrznutý, že mi skoro ani netiekla krv (smiech).
Mal by si na záver pár tipov pre úplných začiatočníkov?
Tak hlavne nad tým nepremýšľajte a jednoducho začnite. Radšej pomalšie, krôčik po krôčiku. Nemali by ste sa cítiť nepríjemne. Asi nepoznám otužilca, ktorý by sa po otužení necítil výborne. A najmä spočiatku si chráňte citlivé partie. Okrem tých intímnych hlavne hlavu, ruky a nohy.
Pred samotným otužovaním odporúčam rozhýbať sa, zahriať a rozdýchať. Nemusí to byť hneď Wim Hof. Ja som ho tiež prvé roky nepoznal. Pri každom rozcvičení sa prirodzene aj rozdýchate. Ideálne je začínať na začiatku jesene, pokojne však začnite kedykoľvek. Vždy je lepšie začať teraz, než to neustále odkladať, až bude lepšia „konštelácia“. Pretože najlepší okamih, kedy začať, je len vo vašej hlave, a ten môže byť práve teraz.
Ak sa chystáte aj plávať v studenej vode, je to lepšie aspoň vo dvojici. Nielen z hľadiska bezpečnosti, ale aj preto, že sa navzájom hecujete. Keď nemáte blízko jazero či rieku, stačí sprcha. A keď vás to chytí, nadchnite pre to aj svojich blízkych a priateľov. Podľa mňa je to to najlepšie, čo môžeme pre svoje zdravie urobiť.