Život je plný vyjednávania
Prvým krokom k úspechu je uvedomiť si, čo stojí za našimi obavami. Neradi telefonujete, pretože sa bojíte, že vaša argumentácia alebo návrhy budú pôsobiť hlúpo? Alebo sa bojíte videokonferencie, pretože máte pocit, že kamera vám pridáva pár kíl navyše?
Keď zistíte pôvod svojho strachu, môžete s ním začať pracovať. Keď sa obávate diskusií, pripravte si argumenty pre svoje návrhy. Vžite sa tiež do úlohy vašej protistrany a položte si nasledujúce otázky.
- Na čo sa klient či kolega môže spýtať?
- Na čo by ste sa spýtali vy sami?
- Aká by pre vás bola najhoršia otázka a ako by ste na ňu odpovedali?
Bývalý vyjednávač FBI Chris Voss tvrdí, že každý deň vyjednávame v priemere o 3 – 7 veciach. Keď ste chodili do kancelárie, s kolegami ste diskutovali o tom, kam sa pôjde na spoločný obed. So svojím nadriadeným ste riešili zmeny či rozloženie práce. V kaviarni sa vás barista snažil prehovoriť, aby ste si dali ku káve úžasný nový koláč. Hoci sa stretnutia s klientmi presunuli z oblasti medzi štyrmi očami do sveta medzi dvoma videokamerami, ich obsah sa nezmenil.
Disciplínou proti strachu
Príprava na videokonferenciu nie je iba o otázkach a odpovediach, veľkú úlohu zohráva aj prostredie vášho domova a vaše vystupovanie. Keď budete dodržiavať pár základných pravidiel, budete sa cítiť lepšie a strach už nebude taký problém.
- Šaty robia človeka aj online
Na prácu si vymedzte vhodný priestor. Mala by to byť miestnosť alebo zákutie, kde budete mať na prácu pokoj. Na online meetingy s kolegami či klientmi sa prezlečte z teplákov do reprezentatívnejšieho oblečenia – postačí pohodlná košeľa alebo blúzka.
Dámy môžu raz za čas využiť príležitosť a vytiahnuť maskaru, púder a tiene, na ktoré sa im pár týždňov len prášilo. Keď dobre vyzeráte, zvýši vám to sebavedomie.
Nezabudnite ani na nohavice či sukňu. Pracovný štýl „hore práca, dole pohodička“ občas môže viesť k nepríjemnému faux pas, keď vás blízke okolie donúti náhle vstať a odhaliť farbu vašej spodnej bielizne.
- Vystrite sa
V práci ste mali externý monitor vo výške očí, ktorý vám teraz doma chýba? V tom prípade si koledujete o hrb ako mal románový zvonár Quasimodo. Mať vystretý chrbát je výzva pre väčšinu kancelárskej populácie a ovplyvňuje, ako pôsobíte na ostatných.
Nemusíte mať chrbát neustále vyrovnaný do tvaru písmena T ako ruský baletný majster, napriek tomu si po každej pracovnej úlohe pripomeňte, že by ste sa mali vystrieť. Bude sa vám lepšie dýchať, budete pokojnejší a ako bonus vám stúpne aj sebavedomie.
- Pozornosti nič neujde
Byt je malý a za vami sa práve suší bielizeň alebo ste nestihli upratať a okolo vás to vyzerá ako po výbuchu. Väčšina aplikácií sprostredkovávajúcich videohovory vám umožňuje nastaviť si pozadie. Prajete si byť v prostredí kancelárie, na pláži alebo vo vesmíre? Konzervatívnejším z vás možno bude stačiť aj rozmazané pozadie.
- Patálie s technológiami
Tesne pred videokonferenciou sa pripravte aj na prípadné technické problémy. Funguje vám kamera a mikrofón? Overte si, že máte dostatočne silné internetové pripojenie a prístup do platformy, na ktorej sa videohovor uskutoční.
Počas samotného videohovoru pre vás máme len jedno jednoduché, ale o to dôležitejšie pravidlo – vypínajte si mikrofón, keď nehovoríte. Verte, že nikto nechce počuť klopkanie klávesov vášho zapisovania, vzdychanie, kašľanie alebo diskusiu ďalších členov vašej domácnosti. Na stlmenie stačí jedno kliknutie či klávesová skratka.
Ako vidíte, z videokonferencií nemusíte mať zbytočný strach. Trocha disciplíny a základná príprava dokážu robiť divy s vaším sebavedomím i strachom. Tak nech sa vám darí!