Začnime profesionálnou surferkou Bethany Hamilton zo Spojených štátov. Tú v jej trinástich rokoch napadol žralok. Pri útoku prišla o ruku a skoro vykrvácala. Po tejto skúsenosti, ktorá by mnohým spôsobila fóbiu z vody do konca života, nerezignovala, a už po mesiaci sa s plnou vervou vrátila ku svojmu milovanému športu. O dva roky neskôr vyhrala prvé miesto v ženskej divízii NSSA National Championship. Jej odhodlanie a odvaha inšpiruje ostatných: v roku 2011 bol jej silný životný príbeh uvedený na strieborné plátna pod názvom Surfistka. A ako sama hovorí:
Odvaha neznamená, že necítite strach. Znamená, že ho nenecháte, aby vás zastavil.
Bežím vďaka viere
Medzi atlétov, ktorí prekonali vážny úraz, patrí ďalší Američan – Jason Lester. Ten bol v dvanástich rokoch zrazený autom, kvôli čomu prišiel o celkovú pohyblivosť jednej ruky. Z ďalších následkov nehody sa potom zotavoval dlhé roky. V dospelosti sa ale stal šampiónom vo vytrvalostných pretekoch a triatlone. Pred pár rokmi dokonca dostal jednu z prestížnych cien Excellence in Sports Performance Yearly Award za najlepšieho športovca s handicapom. Svoj celoživotný boj so zdravotným obmedzením následne opísal v autobiografickej knihe s názvom “Running on Faith”.
Hlavne sa neľutuj!
S následkami automobilovej nehody sa musel potýkať tiež nemecký profesionálny cyklista Michael Teuber. Toho v devätnástich rokoch na začiatku sľubnej kariéry zrazilo auto, a stratil tak hybnosť v nohách.
Michael vezie domov zlato!
Po dlhej rehabilitácii sa ale Michael rozhodol venovať naplno cyklistike. Najskôr horskému bicyklu a neskôr cestným pretekom. V tejto oblasti potom získal niekoľko zlatých medailí a svoju krajinu opakovane úspešne reprezentoval i na paraolympijských hrách.
V interview pre FAZ sa zdôveril, že jeho hlavným mottom je Neľutovať sa. Len tak dokáže podávať maximálne výkony v športe aj v živote.
Frajer od susedov
V rovnakej športovej disciplíne ako Michael žiari aj český cyklista Jiří Ježek, ktorému v roku 1985 museli po automobilovej nehode amputovať nohu pod kolenom. Tento šesťnásobný majster sveta a medailista z paraolympiády je najúspešnejším cyklistom jej histórie. Za rok najazdí na bicykli viac než niektorí z nás na aute – až 25 000 kilometrov.
Jiří Ježek valcuje súpera na paraolympiáde v Riu.
V roku 2014 sa však musel vyrovnať s ďalším úrazom. Na majstrovstvách sveta cyklistov s handicapom, ktoré sa konali v Južnej Karolíne, sa totiž stal účastníkom hromadného pádu. S ťažkými mnohopočetnými poraneniami bol potom prevezený do nemocnice, kde musel byť operovaný a uvedený do umelého spánku. „Stále cítim obrovské limity, čo sa týka dýchania. Hrudník a pľúca boli dosť poškodené aj napriek tomu, že doktori urobili maximum. Cítim to vždy v najväčšom úsilí,“ povedal Ježek v rozhovore pre iDnes.cz. Kvôli svojmu zdravotnému stavu tiež zvažuje ukončenie svojej profesionálnej cyklistickej kariéry.
Inšpirovať svojím príbehom chce ale ďalej: vydal dokonca knihu „Frajer“, zachytávajúcu jeho neobvyklý osud a cestu na stupne víťazov.
Príbehy a životné cesty uvedených atlétov sú rôzne. Jedno však majú spoločné: rozhodli sa nevzdať a zabojovať s nepriazňou osudu. Svojim odhodlaním prekonali zdravotný handicap a ukázali silu ľudskej vôle. Ich príbehy nám môžu byť inšpiráciou vždy, keď si myslíme, že je niečo príliš ťažké alebo náročné. Dôležité je odhodlanie a cieľ, za ktorým si ideme, bez ohľadu na okolnosti.
Prečítajte si tiež: Downov syndróm: príbehy ľudí, ktorí sa odmietajú vzdať.