Správne stravovanie je dobré nielen pre telo, ale aj pre zdravie sveta

Všetko o jedle, Život
Ste to, čo jete. To už sa dávno vie. Ale, že naša krajina je to, čo jeme, na to sa už príliš nemyslí. Nie, samozrejme, priamo. Výroba niektorých potravín stojí za takmer tretinovou produkciou všetkých skleníkových plynov. Na potrebu riešenia poukazujú experti zo všetkých kútov sveta. Podľa nich správne zostavený jedálniček pozitívne ovplyvní nielen ekologickú záťaž, ale aj finančnú situáciu jednotlivých štátov.

Vďaka stále sa zväčšujúcej populácii vznikajú otázky, ktoré predtým takmer neexistovali. Aj keď prvé miesto stále zaberá problematika svetového hladu, začína sa na ňu doťahovať iný negatívny fenomén – nadmerná konzumácia a tým pádom aj produkcia potravín. Hoci tieto dve veci vedľa seba pôsobia dosť paradoxne, hrajú obe zásadnú úlohu v celospoločenskom meradle. Prvý je problémom tu a teraz. Aj keď sa to zdá neuveriteľné, zhruba každých desať sekúnd niekto zomrie na následky dlhotrvajúceho hladu a to predovšetkým deti. Nadmerná konzumácia funguje opačne. V prípade jednotlivcov dochádza k zdravotným komplikáciám v podobe infarktov, cukrovek a rakovín. Ale v horizonte desiatok až stoviek rokov tú vzniká ešte iný problém. Skleníkové plyny sa nenápadne kopia, až dosiahnu kritického bodu, spoznajú to hladní aj sýti, mladí i starí.

New Nordic Diet
Na spôsob, ako spomaliť časovanú bombu prišli vedci nielen v USA, ktoré patria medzi nejobéznejšie krajiny vôbec, ale aj v Dánsku. Takzvaná New Nordic Diet začala získavať popularitu už pred desiatimi rokmi, ale až v poslednej dobe, s narastajúcim upozorňovaním na hroziace problémy, sa skloňuje čím ďalej tým častejšie. “Závery našich bádaní ukázali, že s nami vymedzenou diétou dôjde k zníženiu produkcie skleníkových plynov v našej krajine o zhruba 6 % a je tu potenciál na redukciu až o 27 %,” hovorí Henry Saxe, profesor z Kodanskej univerzity a jeden z hlavných predstaviteľov New Nordic Diet. V ich poňatí nejde o nič extrémneho – diéta, teda skôr jedálniček, má tri zásadné body – primárne nahradiť mäsové výrobky zeleninou a ovocím, druhotne potom nakupovať tieto potraviny u lokálnych výrobcov a nakoniec sa zaujímať o čo najekologickejšie potraviny. Zásadná je, samozrejme, finančná otázka. Nie každý si môže dovoliť nakupovať iba BIO stravu. Preto na prvom mieste stojí zmena jedálnička.

Prestať nakupovať predovšetkým červené mäso, naopak, peňaženke len pomôže. Konzumácia rýb nevadí, ak nepochádzajú z nešetrných veľkochovov.

Prečítajte si tiež: Domáce, zdravé, diétne: nenechajte sa zmiasť etiketami potravín v obchodoch

Americký sen
V Spojených štátoch sa začalo obšírne sledovať spojenie jedálnička a životného prostredia len nedávno. Práve v USA patrí výroba potravín na živočíšnej báze medzi najzásadnejšie položky produkcie látok, ktoré spôsobujú globálne otepľovanie. Veľké farmy sa tak podieľajú viac ako 30 percentami na celkovom množstve všetkých skleníkových plynov. David Cleveland z Kalifornskej univerzity však zmieňuje aj to, ako úzko sa spája strava so zdravotníctvom. Na príklade Spojených štátov štúdia poukazuje na to, ako by malo premýšľať ministerstvo zdravotníctva v každej vyspelej krajine. V USA sa míňa okolo 3 biliónov dolárov za zdravotnú starostlivosť. 18 % z tých peňazí je potom spájané s chorobami zo zlého stravovania. Podrobný návrh ponúka postupnú redukciu ťaživej stravy, kde prvým krokom, ako u Dánov, je zníženie konzumácie hovädzieho a bravčového mäsa, naviac tiež pridaných cukrov. Samozrejme, štúdia nezaručí zníženie, ide len o odporúčania. Záleží na štáte, ako bude prezentovať nutnosť zmeny jedálnička. Obzvlášť, ak sa očakáva, že populácia planéty Zem do roku 2050 narastie o dve miliardy obyvateľov. A to znamená viac jedla.

Pravidlá severskej stravy
1. Nákup len lokálnych, sezónnych a organických potravín. Konzumácia celozrnných potravín, obilnín, orechov, semien, strukovín, ovocia a zeleniny. Konzumácia menej často a menších porcií mäsa, najlepšie zverina, a pokiaľ je dostupný los.
2. Ideálna je listová zelenina, koreňová a hľuzy, najlepšie upravovaná na pare.
3. Z ovocia sú vhodné drobné lesné a záhradné plody, jablká a hrušky.
4. Konzumácia hlavne tučných rýb, ako je losos, sleď atď. a to niekoľkokrát týždenne je odporúčaná.
5. Konzumácia húb.
6. Domáca ovsená kaša alebo sypané müsli sú na raňajky ideálne.
7. Repkový olej je veľmi vhodný (najlepšie lisovaný za studena).
8. Na pitie je najlepšia čistá voda, bylinkové a ovocné čaje s medom.
9.  Vyhýbanie sa spracovaným potravinám a prídavným látkam v potravinách, bielemu pečivu, údeninám, tučným mliečnym výrobkom, sladkostiam a polotovarom.
Zdroj: rehabilitace.info


Obézne Česko
Diétny plán tímu Davida Clevelanda nie je len pre Spojené štáty, ale pre všetky krajiny, ktoré sa vyskytujú na popredných priečkach v obezite. A medzi ne patrí, napodiv, aj Česká republika. Väčšinou totiž platí pravidlo, že čím tučnejšie obyvateľstvo, tým je lepšia životná úroveň, a tá naša sa neustále zvyšuje. V aktuálnych prieskumoch Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj sa, pokiaľ ide o obezitu, Česko umiestnilo na 15. pozícii. Zhruba 21 % dospelých obyvateľov trpí nadváhou. Tým pádom rovnaké množstvo prispieva k ťažkostiam, ktoré by v budúcnosti mohli ohroziť obyvateľov celého sveta. Aj napriek vysokému umiestneniu nedochádza k žiadnym zásadným opatreniam, ktoré by pracovali na tom, aby sme sa nabudúce umiestnili nižšie.

Zato samotní predajcovia reagujú na celosvetové trendy a práve v minulom roku sa v mnohých supermarketoch markantne rozšírilo oddelenie s vegetariánskou stravou a sortimentom BIO produktov, a to v cenovej hladine, v ktorej sa nikdy predtým takéto potraviny nedali zaobstarať.

Stačí málo
Ale nie je nutné pristupovať na radikálnu diétu, ako si predstavujú mnohé vegánske, vegetariánske a ďalšie podobné hnutia. Keď sa budeme držať modelu New Nordic Diet, tak možno prispieť k zlepšeniu, bez toho, aby nás to väčším spôsobom obmedzovalo. Pri nakupovaní stačí zaexperimentovať – na​​miesto pokrmu plného mäsa vymyslieť zeleninovú alternatívu. Nemusí to byť zakaždým, stačí častejšie. Neprospeje sa tým len telu, ale aj budúcim generáciám a tiež samotným zvieratám, ktorých život nezastáva inú funkciu ako stať sa hamburgerom, steakom a gulášom. Stačí si uvedomiť, že na tanieri nie je len a len znamenitý obed.

#Jan Uhlík

Choroby nechodia po horách, ale po ľuďoch. Aj keď sa na ne vopred nedá úplne pripraviť, niečo málo urobiť ide… Dali sme pre vás dohromady novú špeciálnu microsite s názvom Koľko stojí zdravie. Prečítajte si, ako dlho trvá priemerná pracovná neschopnosť, či na akú podporu od štátu máte nárok, keď dlhodobo ochoriete.

Prečítajte si tiež: Prípad cukor. Ako sa zbaviť závislosti