Podľa nedávno vykonanej britskej štúdie dovolí každý šiesty rodič piť alkohol deťom prvýkrát okolo štrnásteho roku. Na druhú stranu, vo Francúzsku dostávajú deti malý pohárik vína k večeri celkom bežne. Párovanie vína s jedlom je pre Francúzov prirodzenou súčasťou kultúry spoločného stolovania. Rovnako ako je pre nás prirodzené dávať deťom napiť trochu z piva a potom veselo fotku dieťaťa s pollitrom distribuovať s humorným popiskom “Gény sa nezaprú” všetkým známym.
Prezri si krčmu, nech vieš, do čoho ideš
Častým argumentom benevolentných rodičov býva, že chcú svoje deti naučiť s alkoholom správne zaobchádzať a dávkovať ho zodpovedne. Veď aj tak by si ho niekde raz dali, a tak je to lepšie to mať aspoň zo začiatku pod dohľadom. No nie? Žiaľ, nie: jedinci, ktorí s alkoholom začnú veľmi skoro, mávajú väčšie problémy v škole, trpia častejšie poruchami správania a je u nich zvýšená šanca výskytu problémov s pitím počas dospievania.
Liberálnejšími sa v tomto smere pritom ukazujú rodičia, ktorí sú kariérne úspešní a poskytujú svojim deťom veľmi dobré zázemie.
Oproti tomu striedmejší sú rodičia zo sociálne slabších rodín, ktorí majú väčšie obavy z možných zdravotných rizík. S podávaním alkoholu mladistvým sa zdráhali celkom logicky abstinenti, ktorí sami veľmi dobre vedia, že s touto skúsenosťou sa nie je veľmi kam ponáhľať.
A možno keby ste si aj vy svoje prvé zvracanie z presladenej ochutenej vodky mohli o pár rokov odložiť, spätne by vám to až tak nevadilo. Dnes je to síce skvelá historka, ale ten prvý kontakt so záchodovou misou z nového uhla tak úplne príjemný nebol. O to viac, že ste sa doma museli pretvarovať, že sa vám vôbec nechce umrieť.
Prečítajte si tiež: Láska namiesto cukríka: Ako predchádzať obezite detí?
Správne načasovaná opica
K prvej fľaši vína vás ale nemusí za ruku doviesť len mama s otcom. Vedci vo výskume prišli aj na neveľmi prekvapivý fakt, že zhruba polovica všetkých štrnásťročných už v bližšom kontakte s alkoholom (väčším ako usrknutie piva) tak či onak bola. A rodičom kvôli povoleniu určite v týchto prípadoch nevolali. Podobné čísla vychádzajú aj u nás a nevidíme na tom ako spoločnosť vlastne nič také strašné. Ako sa ale s prívalom etanolu vysporiadava násťročný organizmus?
Lekári v tomto majú jasno. Pred pätnástym rokom by deti piť skrátka nemali.
Ich telá a mozgy (akokoľvek je človek v pätnástich presvedčený o opaku) ešte nie sú plne vyvinuté a alkohol, rovnako ako každá iná návyková látka, na ne môže mať nepríjemné následky. Viac im hrozí riziko poškodenia pečene, ochorenia nervového systému, zhoršuje im pamäť a hlavne zvyšuje ich náchylnosť k závislostiam všeobecne. Životná lekcia s názornou ukážkou preto nemusí byť taký skvelý výchovný krok, ako by sa mohlo zdať. Doktori odporúčajú hovoriť s potomkami o alkohole otvorene, nie je ale potrebné si k tomu otvárať fľašu rumu. Rovnako tak ako im pri prednáške o škodlivosti drog ťažko pripravíte injekčnú striekačku, či im pri uvedení do problematiky ľudskej reprodukcie nepustíte pornofilm.
Víno pijú, vodu kážu
Nie je to ale len o tom, čo im povolíte alebo zakážete. Deti sú vnímavé a svoje vzory rady napodobňujú. Ak ste mali tú smolu a máte v blízkom rodinnom kruhu nejakého alkoholika, určite si dodnes pamätáte prvú detskú skúsenosť s jeho podguráženým stavom. Cítite podivný mix prekvapenia, strachu a znechutenia. Predtým zbožňovaný človek pre nás stráca na hodnote, prestávame si ho vážiť, pretože stále dokola vehementne a bez ohľadu na stimuly okolia opakuje jednu a tú istú chybu. A ničí tým okrem seba aj ľudí okolo seba.
Čím je ten človek dieťaťu bližšie, tým väčší vplyv naň má. Keď sa jedná priamo o rodičov, dieťa ich môže prestať vnímať ako vzor, a tým pádom stráca aj dôvod ich počúvať. Prečo by aj malo počúvať niekoho, kto sám robí niečo, čo “sa nemá”. Pozorovať svojho rodičia často opitého niektorým deťom spôsobuje pocity úzkosti a býva aj spúšťačom rodinných hádok. O ich prospešnosti sa asi netreba dlhšie rozpisovať.
Príklady priťahujú
Ak nie ste úplní abstinenti, asi sa nevyhnete tomu, že vás vaša ratolesť sem tam zbadá tak trochu v nálade. No ak to nebude pravidlom a vaša nálada bude radostná, tak si z toho pravdepodobne žiadne doživotné následky neodnesie. Podľa ďalšieho prieskumu, vykonaného na tisícke škótskych rodičov, vníma tretina z nich opitosť pred deťmi ako prijateľnú vec, ak sa tak nedeje prehnane často.
Traja z desiatich rodičov pripustili, že ich ich potomkovia videli opitých, a polovica z opýtaných mala aspoň malú hladinku.
Niektoré deti sa naopak priznali, že by si želali, aby ich rodičia pili menej, pretože kvôli alkoholu zaznamenávajú nižší prísun pozornosti alebo majú pocit, že je to dospelácky spôsob riešenia problémov.
Alkoholizmus sa tak môže skutočne stať dedičným. Jednoducho tak, že ho od nás deti odkukajú ako niečo celkom bežné, alebo ako spôsob, ako odľahčiť niektoré situácie. Nebojte sa s deťmi o všetkom otvorene hovoriť a spýtajte sa ich, či je im nejaké správanie (vaše alebo niekoho iného v rodine) nepríjemné. Môžete totiž vychovávať extrémne citlivého jedinca, ktorý vám v dospelosti vytkne, že vaša každovečerná dvojka vína ho dohnala do protialkoholickej liečebne.
Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…
Prečítajte si tiež: Prečo sa vám snaha o šťastie vašich detí môže vypomstiť