9 tipov, ako si vyčistiť hlavu

Psychická pohoda
Vybočte z rutiny a užite si naplno obyčajné veci, ktoré nič nestoja a sú vždy poruke. Ktorou začnete? Zavrite oči a zapichnite prst do displeja.

1. Vytancujte to

Že pohyb vedie k uvoľneniu, už určite dávno viete. Ale keď vám nie je úplne do spevu, bežná pohybová rutina nemusí byť vôbec lákavá. Namiesto jogy alebo behu sa skúste odviazať a pustite si svoju obľúbenú pesničku z deväťdesiatych rokov. Nahoďte sa do najfarebnejšieho trička, ktoré máte v skrini, rozpustite si vlasy, povoľte boky, skáčte a tancujte odušu, až sa vám zamotá hlava. To je úľava! 

2. Zázvor namiesto kávy

Patríte medzi kávomilov a nedarí sa vám uvoľniť? Zamyslite sa, či ste to s kofeínom trochu neprehnali. Skúste svoje obligátne cappuccino alebo americano nahradiť hrnčekom zázvorového čaju. Mierne korenistá orientálna chuť a vôňa vás tiež povzbudí. Hlavne však stimuluje produkciu serotonínu, čím pomáha redukovať prejavy úzkosti. Upokojuje trávenie, ktoré je pri duševnom i fyzickom napätí často v nepohode.   

3. Denník ako ventil

Píšte si denník – akýsi prúd myšlienok, čo na duši, to na papieri. Oddajte sa naplno zapisovaniu svojich aktuálnych myšlienok alebo okamihov, ktoré vo vás zanechali silné pocity. Začínajte päťminútovkami, neskôr čas predlžujte na pätnásť alebo dvadsať minút. Nebráňte sa irónii ani sarkazmu. Máte chuť poriadne si zanadávať? Nech sa páči. Píšte, kým sa vám neuľaví. Keď budete svoje záznamy neskôr čítať, možno sa dobre zasmejete. 

4. Urobte si masáž tváre

Na tvári je veľké množstvo nervových zakončení, preto je automasáž nielen príjemná, ale aj upokojujúca. V hlave sa sústreďu pocity zahltenia a strachu, takže máte pocit, že vám z neustáleho prúdu myšlienok snáď vybuchne hlava. Automasáž nemusíte robiť podľa žiadneho presného postupu – jednoducho v dlaniach rozohrejte trochu obľúbeného krému alebo voňavého oleja a končekmi prstov premasírujte čelo a spánky, koreň nosa aj líca. Extra pôžitok a uvoľnenie získate nežným stláčaním ušníc a ušných lalôčikov. Ale pozor, je to návykové.

5. Urobte si inventúru v šatníku

Poriadok vo veciach podporuje čistú myseľ. „Život v neporiadku je psychicky vyčerpávajúci, udržiava nás v napätí,“ hovorí autorka kníh o psychológii prostredia Sally Augustinová. Sami viete, ako sa cítite, keď nemôžete nič nájsť. Ako radí populárna expertka na upratovanie Marie Kondo, nechajte si len tie veci, ktoré vás naozaj tešia. Bude vám lepšie nielen po samotnom triedení vecí – ale vždy, keď skriňu otvoríte, pretože budete intuitívne vedieť, kam siahnuť. 

6. Rozmaznávajte si uši

Dnes už v každej on-line hudobnej službe nájdete veľa uvoľňujúcich nahrávok. Slasť v ušiach aj v duši vyvolávajú zvuky dažďa alebo lesa, morský príboj, zurčiaci potôčik alebo zvuk praskania ohňa v kozube. Ksi prirodzené zvuky pustíte do slúchadiel pri práci, čoskoro ich prestanete vnímať a odizolujú vás od okolia. Ideálne, keď sa potrebujete sústrediť v rušnom prostredí alebo pracujete doma s rodinou za chrbtom.

7. Ľahnite si na zem

Keď si ľahnete na podlahu, uľahčíte prácu vášmu krvnému obehu. Srdce potom nemusí pumpovať až tak, aby prekonávalo gravitáciu pri prekrvovaní okrajových častí tela. „Moja najobľúbenejšia je takzvaná pozícia mŕtvoly. Znižuje sa tepová frekvencia aj krvný tlak a prichádza pocit uzemnenia. Pevná opora tvrdej podlahy navyše umožňuje udržať neutrálne postavenie chrbtice, aj keď je svalstvo trupu úplne uvoľnené. Tým sa prehlbuje aj váš dych,“ vysvetľuje lektor jogy a meditácie Michal Večeřa.

8. Smejte sa ako blázon   

staré mamy nám hovorili, že smiech lieči. Ako deti sme sa smiali v priemere tristokrát za deň, teraz v dospelosti podľa štatistík len pätnásťkrát. Ako to napraviť? Skúste bláznivé grimasy pred zrkadlom, alebo sa jednoducho začnite smiať nahlas. Možno sa budete cítiť chvíľu trápne, ale čoskoro sa začnete smiať sami sebe a zvukom, ktoré vydávate. Ani to nepomáha? Potom musíte vidieť Instagram komičky Celeste Barber!

9. Vyberte sa do prírody

Ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť neutíchajúceho prúdu myšlienok, je riadená meditácia. V jednom z našich ďalších článkov pre vás pripravujeme jednu z osvedčených techník, ako si efektívne vyčistiť hlavu na prechádzke v lese, na lavičke za domom aj v mestskom parku. Pri  meditácii budeme do najmenšieho detailu vnímať okolie a prírodu okolo nás a využijeme na to všetky zmysly. Tešíte sa?