Mental strength, determination, and people power, positive thinking concept. double exposure.

8 filmov, ktoré vám dodajú chuť do života

Psychická pohoda
Obraz povie viac ako tisíc slov. Filmy sú skvelým zdrojom inšpirácie a motivácie, pretože nám pomáhajú rýchlejšie zmeniť myslenie a pohľad na svet. Hlavne dnes je dôležité pripomenúť si, za čo môžeme byť vďační a zrekapitulovať, čo nám v živote prináša najväčšie šťastie.

Máme pre s 8 tipov na populárne snímky, ktoré vám nielen dodajú chuť do života, ale stanú sa aj príjemným spoločníkom počas jarných večerov, ktoré si ešte nemôžeme užívať vonku.

Kým si po nás príde (2007) 

Lekári vám dajú rok života. Ťažko si predstaviť, na čo človek v tom momente myslí. Svoje o tom vie arogantný milionár Edward Cole (Jack Nicholson) a skromný automechanik Carter Chambers (Morgan Freeman).

Cesty dvoch nesúrodých postarších chlapíkov sa pretnú v spoločnej nemocničnej izbe. A práve tam sa rozhodnú opustiť svoje lôžka a uskutočniť nesplnené sny zo svojich zoznamov želaní skôr, než odídu na večnosť.

Zábavný a zároveň hlboký príbeh vám ukáže, aká dôležitá je radosť zo života, aj to, že nie je dobre utek pred pálčivými otázkami týkajúcimi sa jeho zmyslu.


Viete, čo je to Ikigai? O japonskom hľadaní zmyslu života sme písali v jednom z našich minulých článkov.


Yes Man (2008) 

Mali ste niekedy pocit, že sa váš život zvrtol do bludných kruhov rutiny, z ktorej niet cesty von? O tom by mohol rozprávať Carl Allen (Jim Carrey) so svojím pesimistickým prístupom k životu. Trúfnete si na všetko hovoriť „áno“?

Ako táto výzva môže dopadnúť, sa dozviete v komédii Yes Man. Carlovi to úplne zmenilo život: získal novú prácu a zoznámil sa s dievčaťom svojich snov. Ale pozor, nadmiera čohokoľvek, a to sa týka aj pozitívneho myslenia, nemusí byť vždy správnou cestou.

Pokojný bojovník (2006) 

Dan Millman má všetko, po čom túžil: pred sebou účasť na olympiáde, priazeň dievčat, bujaré večierky a športové ocenenia prestížnej univerzity v Berkley. Keď sa však ťažko zraní pri nehode, celý svet sa mu zrúti. Na čerpacej stanici sa stretne s tajomným mužom, ktorý ho prinúti prehodnotiť svoj životný štýl a stane sa jeho životným mentorom.

Filmová adaptácia autobiografickej knihy Dana Millmana vás vtiahne do sveta vnútorných konfliktov, s ktorými v ťažkých časoch zápasí každý z nás, a dodá vám silu čeliť im.


Elitnej českej filozofky a profesorky Anny Hogenovej sme sa pýtali, kde v dnešnej neľahkej dobe hľadať životné šťastie a ako vzdorovať svojmu strachu.


Diaľnica 60 (2002) 

Rodičia vždy vedeli, čo je pre vás najlepšie. Bolo to však skutočne najlepšie aj pre vás? Nádejný mladý umelec Neal Oliver sníva o kariére maliara, jeho otcovi sa to však nepáči. Stretne sa s čudákom O. W. Grantom, ktorý tvrdí, že vie plniť priania, a sľúbi Nealovi odpoveď na otázku o zmysle jeho života, keď doručí balík po neexistujúcej diaľnici 60.

Ak vašu mladosť nesprevádzali podobné problémy, neznamená to, že vás film nenadchne. Naopak, vydajte sa za dobrodružstvom s obomi hrdinami a zistíte, koľko absurdít prináša dnešný svet a ako v ňom hľadať seba samého.

Pošli to ďalej (2000) 

Niekedy stačí málo, aby ste zmenili svet. Inšpirujte sa malým chlapcom Trevorom McKinneym, ktorý v rámci svojho školského projektu prišiel s nápadom, že namiesto odplácania dobrých skutkov ich každý bude šíriť medzi troch ďalších ľudí.

Trevorovo úsilie o nápravu okolia prináša revolúciu nielen v jeho živote, ale aj v živote jeho matky a nového učiteľa, aj v neustále sa rozširujúcom okruhu úplne neznámych ľudí. Pripravte si vreckovky, čaká vás emóciami nabitá komorná dráma s krásnou myšlienkou!


V núdzi poznáš priateľa. O priateľstve a jeho vplyve na naše zdravie sa dozviete v nasledujúcom texte.


Kurz sebaovládania (2003) 

Máte problém hovoriť a robiť to, čo naozaj chcete? Ak zápasíte s takýmto blokom, pozrite sa na techniku špecialistu Buddyho Rydella v podaní neprekonateľného Jacka Nicholsena. Ten dá lekciu mladému a plachému podnikateľovi Davidovi Buznikovi (Adam Sandler), ktorý zúfalo potrebuje popracovať na asertivite. Agresívna a ortodoxná liečba doktora Rydella spôsobí zmätok vo všetkých aspektoch Davovho života a on sa musí rozhodnúť, či sa zanorí späť do svojej ulity, alebo sa konečne postaví sám za seba.  

Možno vám David niekoho veľmi dôverne známeho pripomenie. A aj keby nie, aspoň sa od srdca zasmejete.

Billy Elliot (2000) 

Snívate o niečom, čo sa bojíte uskutočniť pre obavy z reakcií okolia? Jedenásťročný Billy Elliot je nútený zapadnúť do úlohy priemerného dieťaťa a chodiť na lekcie boxu, na ktoré ho posiela jeho ovdovený otec. V telocvični však Billy náhodou zahliadne hodinu baletu, ktorá zapáli jeho nadšenie pre tanec.

Malý a odvážny chlapec vás presvedčí, že dôležité je nevzdávať sa a ísť za svojím snom aj napriek nepochopeniu zo strany vlastnej rodiny.

Nedotknuteľní (2011) 

Môže mať život človeka odkázaného na pomoc druhých zmysel? Zámožný aristokrat pripútaný na invalidný vozík prijíma do úlohy opatrovníka čerstvo prepusteného trestanca. Na prvý pohľad úplne nesúrodé povahy k sebe nachádzajú cestu a aj napriek nezhodám sa stávajú nerozlučnými priateľmi.

Často sa hovorí, že tí najvďačnejší ľudia bývajú najšťastnejší. Ďalšia snímka inšpirovaná skutočným príbehom vám ukáže, za čo všetko môžete byť v živote vďační a že cesta mimo zabehnuté stereotypy vám vleje novú krv do žíl.


Vďačnosť je prístup k životu, ktorý nielen prispieva k zvýšeniu nášho pocitu šťastia, ale zlepšuje aj naše zdravie. Písali sme o nej tu.


Ktorý film vás najviac zaujal? Nech si vyberiete hociktorý, veríme, že nebudete sklamaní. A ak ste už všetky videli a poznáte ešte ďalšie z podobného súdka, budeme veľmi radi, keď nám o nich dáte vedieť!