Mature woman who wearing white retro styled glasses, lace gloves, pearl necklace and doted blouse driving an oldtimer car in the rain - 1950 style. Purple toned image image.

7 viet, ktoré by ste nemali hovoriť vodičovi počas jazdy

Auto a mobilita
Jazda s partnerom alebo rodinným príslušníkom „vševedkom“, ktorý si neodpustí žiadnu poznámku, môže byť veľmi stresujúcou záležitosťou. V uzavretom priestore auta môže aj jedna nevhodná veta spôsobiť podobný efekt, ako výbuch atómovej bomby. Prinášame prehľad viet, ktorým by ste sa na sedadle spolujazdca mali vyvarovať.

1.     Spomaľ, lebo nás zabiješ!

Aj vy vozíte babku, ktorá sa pri vyššej rýchlosti ako je štyridsiatka, bojí o život? Skúste jej nabudúce vysvetliť, že aj príliš pomalá jazda, je jednou z najčastejších príčin dopravných nehôd.

 

2.     Ideš ako slimák!

Existuje vôbec rýchlosť, ktorou možno ulahodiť pasažierom a ktorá nebude ani príliš pomalá, ani príliš rýchla a bude v súlade s dopravnými predpismi? Ani vy neviete, aká rýchlosť by spĺňala tieto požiadavky? My tajne dúfame, že výskum optimálnej rýchlosti je jedným z ďalších projektov Elona Muska. 

 

3.     Nechcem ťa znervózniť, ale nemal/-a si tu odbočiť?

Je to jedno, koľkokrát ste tou ulicou už prešli a koľkokrát ste zablúdili, aby ste si boli tentoraz istý/-á, že idete nabetón správne. Netešte sa, vždy sa nájde niekto, kto vám aj vašu overenú trasu ofrfle.

 

4.     Nemal/a by si preradiť?

Idete vyskočiť z kože, keď počujete túto otázku? Nie je nič horšie, ako keď váš spolujazdec náhle metamorfuje na inštruktora autoškoly. Jedným zo stereotypov spojeným s týmto výrokom je, že ženy šoférujú horšie než muži. No nie je to tak, podľa nedávneho prieskumu Uniqa je medzi pohlaviami remíza.

 

5.     Tu doprava... vlastne doľava!

No sláva, na sedadle spolujazdca sedí živá GPS. Aj vám sa už stalo, že ste nechali navigovať spolujazdca, ktorý však namiesto navigácie zmätene vykrikoval smer jazdy? Možno bude nabudúce lepšie, zaobstarať si GPS, ktorá vás bez stresu dovezie tam, kam potrebujete.

 

6.     Už tam budeme?

Netrpezlivosť ruže neprináša a ani vám neurýchli jazdu po zapchatej diaľnici. V takýchto chvíľach by ste najradšej auto odstavili a nechali pasažierov ísť pešo. Ktovie, možno tam nejakým zázrakom dôjdu rýchlejšie.

 

7.     Čudujem sa, že to auto ešte ide.

Toto je asi najhoršia veta, akú môžete povedať majiteľovi auta. Na poznámky sú citliví najmä tí, ktorí na svojho plechového tátoša nedajú dopustiť a každú chvíľu leštia spätné zrkadlá.

 

 

Ak aj vy patríte k tým, ktorí na nikom nenechajú suchú nitku, nabudúce si svoje poznámky radšej zapíšte na papier a povedzte ich vodičovi po jazde alebo buďte jednoducho radi, že sa veziete. Vyhnete sa tak napríklad ďalšie dopravnej nehode, ktorých sa len na Slovensku minulý rok stalo vyše 11 tisíc.