Autumn still life. A window, hot tea mug book and a teddy bear

7 tipov, ako zahriať domov farbami jesene

Bývanie
A je to tu, už je to cítiť. Prvé listy sa chystajú meniť farbu a už sa nedá vyjsť von len tak v tričku, kraťasoch a otvorených topánkach. Máme chuť zababušiť sa do deky, zahriať sa teplým nápojom a tráviť viac času v pohodlí domova.

Aby sme tento náladový posun dobre zvládli, poďme prispôsobiť jeseni nielen náš životný rytmus, jedálny lístok a garderóbu, ale aj interiér domova. Máme pre vás sedem jednoduchých tipov, ako si ľahko a bez veľkých nákladov vykúzliť útulnú jesennú pohodu a popritom zažiť chvíle inšpiratívneho tvorenia.

1. Tekvice

Keď sa povie tekvica, možno si predstavíte smotanový prívarok, tekvicovú polievku alebo vydlabanú oranžovú heloweensku ozdobu. Môžete si z nich však vytvoriť aj ozdobu ladiacu s interiérom, písať na ne kaligrafické inšpiračné nápisy a potom ich rozmiestniť doma na poličky, podlahu či naaranžovať pod sklenený poklop na stôl. Výhodou je veľké množstvo ich druhov, uvidíte, budú vás baviť.

2. Jesenné plodiny

Podľa typu interiéru môžete zvoliť menšie plody ako sú trnky, jarabiny alebo šípky. Ak máte radi rustikálnejšiu atmosféru, siahnite po obilných klasoch, makoviciach, kukurici a iných plodoch, ktorých symbolika je s jeseňou úzko spätá. Plody môžete nazbierať či kúpiť, usušiť – kreativite sa medze nekladú. Môžete ich lepiť na podložky, navliekať na nite a vytvárať reťaze, alebo voľne aranžovať do misiek či váz. A nemusíte sa obmedzovať na drobné plody, misa krásne sfarbených jabĺk so sýto zelenými hruškami tiež navodí príjemnú atmosféru.

3. Sviečky, kozub a lístie

Nič nezateplí interiér opticky aj fyzicky tak ako mihotavý plameň sviečok. Odporúčajú sa najmä teplé farby, ako sú červená, oranžová či žltá, ale skúsiť môžete aj niektoré menej tradičné, napríklad temne fialovú. Pre istotu pripomíname, že sviečky možno zapaľovať iba na nehorľavej podložke a ak horia, dôležité je mať ich stále pod kontrolou.

Osobitnou kapitolou je zdobenie jedálenského stola, kde farebne zladíte sviečky s listami zo stromov. Stôl krásne ozdobí aj váza s celým konárikom s rôznofarebnými listami. Sviečky samozrejme najlepšie vyniknú, keď v pozadí plápolá kozub s veľkými brezovými polenami. Keď kozub nemáte, môžete si zadovážiť jeho liehovú alternatívu a obložiť ho polienkami dreva.

4. Aromaterapia

Pre milovníkov jesene sú najlepšie také vône, ktoré jej kúzlo ešte podčiarknu. Hrejivý pocit vám navodia éterické oleje s vôňou zázvoru, škorice alebo klinčekov. Okrem navodenia príjemnej atmosféry vydezinfikujú aj vzduch v miestnosti. Pri ich vôni chutí zázvorový čaj alebo varené víno ešte lepšie. Škorica a klinčeky so sebou prinášajú aj atmosféru blížiacich sa Vianoc.

5. Deky a kožušinky

Opäť prvok, ktorý mení atmosféru opticky i svojím reálnym využitím. Deky ozdobia posteľ, gauč alebo aj stoličku pri jedálenskom stole. Už len pohľad na vlnenú deku poteší prísľubom tepla a hebkosti.

Voľte kockované vzory a teplé farby zladené s celkovým poňatím interiéru. Vankúše vám pomôžu príjemne sa uvelebiť na pohovke alebo v kresle. Hodiny príjemného tvorenia môžete stráviť pri vyrábaní dečiek, prikrývok či diek technikou patchwork. Ide o zošívanie malých, rôznofarebných kúskov látok tak, aby vytvárali geometrické vzory.

6. Pred domom, za domom, jeseň už je za rohom

Vstupné dvere nádherne ozdobia nielen vianočné, ale aj jesenné vence. Ideálna náplň na upršané víkendové popoludnie – prichystajte si jesenné plody, konáriky, listy a iné materiály na dekorovanie, do ruky vezmite lepiacu pištoľ a hor sa do práce. Tvorenie si môžete užiť nielen s partnerom či partnerkou, ale aj s deťmi, ktoré sa tak navyše naučia rozoznávať prírodniny. Netradičnou súčasťou venca môže byť napríklad sušená slnečnica.

7. Ikebana

Aranžovanie jesenných kvetov a plodín upokojuje. Japonci pri tom dokonca meditujú. Nasušte či nazbierajte už usychajúce kvety, konáriky s listami alebo jesennými plodmi a nechajte sa uniesť svojou dekoratérskou fantáziou. Použite ľubovoľné nádoby, hoci aj vedierko na šampanské či ľad. Miešajte tradičné i netradičné farby, kombináciám sa medze nekladú. A ak vás príroda neuspokojí, siahnite po farebnom spreji a dotvorte podľa vlastných predstáv. Váza s naaranžovanými kvetmi môže obsahovať aj skrytú vonnú esenciu. Kúzlo a vône jesene vám vykúzlia harmonický domov.