14 loopingov za 160 sekúnd? 240 km/h? Vieme kde! Najlepšie horské dráhy, kde nutne potrebujete stráviť dovolenku.

Za hranicami, Život
Horská dráha (roller coaster) je kráľ rodinnej zábavy. Laici si ju pletú s kolotočom alebo s klasickými atrakciami, ktoré vám obracajú žalúdok na Matejskej púti. Lenže tam ide len o to, aby ste mali strach a urobilo sa vám nevoľno. Horské dráhy sú niečo úplne iné. Sú chytré a rafinované. Majú gradujúcu náladu a choreografiu. […]

Horská dráha (roller coaster) je kráľ rodinnej zábavy. Laici si ju pletú s kolotočom alebo s klasickými atrakciami, ktoré vám obracajú žalúdok na Matejskej púti. Lenže tam ide len o to, aby ste mali strach a urobilo sa vám nevoľno. Horské dráhy sú niečo úplne iné. Sú chytré a rafinované. Majú gradujúcu náladu a choreografiu. Sú vzrušujúce, bavia a prekvapujú. Až na hranici fyzikálnych možností…

Na videu zo skvelého holandského parku Walibi ilustrujeme nový fenomén Youtube : pojedanie vecí na horskej dráhe. Tu dovedený do luxusnej dokonalosti. Goliath (109 km/h) a ďalší velikáni v akcii. Prvé dve minúty kľudne preskočte, ozajský masaker začína až potom.
3,2,1, ŠTART!
Rozkliknite si mapu, v ktorej sme pre vás pripravili informácie o všetkých zásadných zábavných parkoch sveta.

Port Aventura. Nekompromisná výprava k moru.

 Španielsko bude tento rok veľký európsky cestovateľský hit, takže očakávajte davy, ale je to úžasná krajina. A nielen pre svoje Tempranillo z Rioji. Španielsky park PostAventura je zásadným európskym rekordmanom. Dráha Furuis Baco ( rýchlosť: 135 km/h ) a Shambhala (134 km/h ) majú prvé a druhé miesto za rýchlosť na svete. Voľný pád Shambhaly 78 m je tiež európske číslo 1. Postarší Dragon Khan má zase stále špičkových 8 inverzií. Pre rok 2017  Španieli navyše pripravujú otvorenie nového parku Ferrari Land. Ten chce zaujať najvyššou európskou dráhou. Promo video na stránkach PortAventury.

Shambhala. 134 km/h

SLOVNÍČEK:
Roller coaster: Anglicky horská dráha. V podstate sa jedná o železničný systém. Dráha a vozíky sú obvykle spojené do vlakov.
Zábavný park (amusement park) : Súbor zábavných atrakcií. Jedna z nich potom môže byť horská dráha (roller coaster).
Oceľové dráhy: Oceľové konštrukcie sú bezpečnejšie, umožňujú inverzie a lepšie sa udržujú. Jazda po nich je plynulejšia a rôznorodejšia.
Drevené dráhy: Fanúšikmi stále obľúbené pre drsnejšiu jazdu a negatívne gravitačné zrýchlenie v niektorých vrcholoch dráhy (lietate vzduchom, vlastne v beztiažovom stave). Sú nebezpečnejšie a náročnejšie na údržbu.
Drop / voľný pád alebo tiež padáčik: Ide o prvé, najvyššie prevýšenie medzi jednotlivými prvkami dráhy. Nejde o celkové prevýšenie dráhy.
Spôsob jazdy: Tradične človek sedí vo vozíku a ide dopredu. Je ale veľa možností. Človek môže visieť pripútaný v ráme, stáť vo vozíku pevne pripútaný v ráme alebo ísť trebárs pozadu, takže nevie čo ho čaká.
Inverzia: Ocitnete sa hlavou dole a následne sa vrátite do pôvodnej polohy. Existujú desiatky variácií. Napríklad looping. Najčastejší inverzný prvok. Chvíľu ste otočení hlavou dole. Vrut - točíte sa pozdĺž svojej osi.
Inverzný prvok vývrtka (corkscrew). Kombinácia loopu a vrutu.

Nemecké parky. Zástavka cestou k Pobaltsku alebo do Francúzska.

Ide o tri parky v rôznych častiach zeme. Najväčší Europa Park funguje tak trochu ako ethno Disneyland. Každá časť parku zodpovedá nejakému regionu v Európe. Autor článku si pamätá ako sa tam ládoval švajčiarským syrovým občerstvením a sledoval sedliačky v kroji. Inde zase zažijete atmosféru falšovaného francúzskeho vidieka. Ich top dráha Silver Star ide 127 km/h a rozpleští vás preťaženie 4G.
Heide Park má mimo iného najväčšiu drevenú horskú dráhu v Európe Colossos (110 km/h). Perlou Holiday parku je Expedition GeForce (120 km/h 4,5G ). Tú mimochodom dizajnoval Werner Stengel (viď náš zoznam dizajnérov na konci). Podľa niektorých hlasovaní fanúšikov je to najlepšia kovová horská dráha planéty.


Colossos, najväčšia drevená horská dráha v Európe (Nemecko). Nenechajte sa zmiasť oldschool materiálom, je to z roku 2001. Ono keď len tak sedíte na drevenej sedačke a máte pocit, že sa to celé každú chvíľu rozpadne, je to oveľa intenzívnejší zážitok. 

Disneyland. Keď v Paríži chcete Ameriku a na krku máte decká.

 Disneyho zem uvádzame pre úplnosť, ale tento park je fakt pre decká. Dokonale prepracované prostredie, ale nič, čo by dospelého priviedlo do varu. Dlhé rady na atrakcie a pokľudná rodinná zábava.

 

A za toto sa u Disneyho utrácajú peniaze. Najdrahšia horská dráha sveta. Vôbec prvá horská dráha s výhybkou. 100 miliónov dolárov za TOTO? Pche! World’s Animal Kingdom, Florida.

Taliansko. V Alpách i celý deň vo vode.

Navštívili sme najväčší taliansky zábavný park Gardaland. Jeho najväčšou výhodou je, že je na skok od populárnej alpskej destinácie, jazera Lago di Garda. Atrakcie sú krotkejšie, ale neurazia. Od roku 2015 majú nový Oblivion. To je dráha, kde sa rovnako ako v britskom Alton Towers prepadnete rýchlosťou 100 km/h do diery v zemi. Taliansko má ešte kúsok od Ravenny menší park Mirabilandia. Celé je to dosť o vodných atrakciách, ale majú tu i Katun so šiestimi inverziami, 104 km/h a 4G. Ich dráha iSpeed je 5. najrýchlejšia jazda v Európe – 120 km/h.


Talianska dráha Katun v parku Mirabilandia pri meste Ravenna. Čajíček. Ale štart a pristátie vo vode.

Turecko sa chce tiež baviť.

Tohtoročná hlavná destinácia last minutov a rastúca ekonomika vyžadujú nielen šíšu a presladené čaje. Veľkú časť Via Sea zaberajú sekcie s rybičkami, čo trochu varuje, že o adrenalín úplne nejde, ale ich Red Fire má 110 km/h, čo nie je úplne márne. Aj tak buďte však s výberom parku obozretní. V Istanbule navštívil autor článku ešte jeden zábavný park a bola to neuveriteľná trápnosť.

Ázia. Keď sa prejete udon slížov a kačice.

V Ázii kraľujú Čína a Japonsko. V Číne sa toho naviac dosť ešte len stavia a bude k vyskúšaniu až tento rok. Je možné, že sa Čína v blízkej dobe stane horskodráhovým číslom 1. Nechceme vás unavovať rozborom desiatok jednotlivých parkov, čeknite si našu mapu. Nami vybrané parky majú najšpičkovejšie parametre.

Ferrari World. Shopping i medzipristátie cestou do Ázie.

 Z Česka  a Rakúska momentálne lietajú do Emirátov viaceré letecké spoločnosti. AE sú hitom. Ako zvláštnu perlu treba teraz zmieniť Ferrari World a jeho dráhu Formula Rossa v Abu Dhabi. Momentálne úplný celosvetový rekordman v rýchlosti (240 km/h). Máme ale tak trochu pocit, že ide len o honbu za číslami s chabou zábavnosťou. Žiadna pestrá a dramatická jazda s inverziami. Ide o tzv. Top Thrill, teda čo najrýchlejšie vyjdete hore a dole…A to je všetko. Celkovo berte s rezervou rekordmanov. Väčšie parametre rozhodne neznamenajú automaticky lepšiu zábavu. Urobte si obrázok sami z promo videa s Fernandom Alonsom a Felipe Massou.

Alton Towers. Zábava pre dospelých.

Slávny britský park Alton Towers je postavený na koncepte zábavy pre dospelých. A teraz nemyslíme erotiku. Menej plyšákov a viac tvrďákov. Dráha s najviac (14) európskymi inverziami The Smiler. Oblivion, kde rýchlosťou 109 km/h padáte do jamy pod povrch terénu…

Rekordných 14 britských inverzií. The Smiler.

USA to vedia najlepšie.

Všetky dôležité parky opäť nájdete na našej mape. Američania sú v zábave ozaj najďalej. Tráva je tam zelenšia a hlavné atrakcie v parkoch sú tam vždy o niečo vyššie, rýchlejšie než kdekoľvek inde na svete. Hlavným hráčom je reťazec parkov Six Flags.
Výber z rekordmanov : v parku Six Flags Great Adventure v New Jersey žiari perla Kingda Ka (206 km/h, najvyššia horská dráha sveta). Top Thrill Dragster (192 km/h, výška 130 m) je rovnako ako Millennium Force (150 km/h, výška 94 m) v parku Cedar Point. To je i ďalší zásadný reťazec zábavy.

Zábava je o celkovom dojme z jazdy. The Apocalypse v americkom parku Six Flags Magic Mountain.

Konštruktéri. Ľudia, ktorí si hrajú s vašim strachom.

Tony Wayne Baxter
Šéf Walt Disney Imagineering. Má na starosti technologický vývoj Disneyho atrakcií po celom svete. U Disneyho začínal v 17 rokoch predajom zmrzliny!
LaMarcus Adna Thompson
LaMarcus_Adna_ThompsonAmerický vynálezca. Začínal ako tesár. Získal okolo tridsať patentov týkajúcich sa horských dráh. Okolo roku 1880 prišiel s vynálezom Gravity ride (taký ten rýchly kolotoč, kde stojíte a nemôže sa odlepiť od steny).
Ron Toomer
Dizajnoval 93 horských dráh po celom svete a šéfoval vyznamnému výrobcovi horských dráh, Arrow Dynamics. Predtým pracoval v tíme zodpovednom za tepelný štít lode Apollo.ron_toomer
John Wardley
John WardleySlávny britský konštruktér. Zodpovedný samozrejme i za Alton Towers Resort (jeho The Smiler stále drží svetový rekord v počte inverzií). Vyvíjal i špeciálne efekty pre filmy, napríklad s Jamesom Bondom.
Werner Stengel
stengel1Nemecká žijúca legenda. založil Stengel Engineering a svoj prvý park postavil v roku 1965 v spolupráci s Antonom Schwarzkopfom. Vynálezca a inovátor mnohých rollercoasterových prvkov. Jeho spoločnosť postavila 72% z 50 TOP svetových dráh vrátane Kinga Ka, Son of Beast ai. Navrhol tiež ešte najväčšiu prenosnú horskú dráhu na svete Olympa Looping, ktorú poznáte k Oktoberfestu. 5 loopov, 30 m voľný pád, preťaženie 5G, váha 900 ton.
Lawrence John Chickola
larry ChickolaInžinier pôvodne navrhujúci vesmírne satelity pre Hughes Aircraft Company a Lockheed Martin. Neskôr sa stal hlavných inžinierom Six Flags Entertainment Corporation, najväčšej korporácie zábavných parkov na svete.
 

Euthanasia Coaster: Horská dráha dizajnovaná na zabitie pasažierov.

Voľný pád : 500 m. Rýchlosť : 360 km/h. Dĺžka 7500 m. Preťaženie : 10G.
A na záver trochu vizionárskeho šialenstva. I seriózni konštruktéri totiž občas potrebujú popustiť uzdu fantázii. Kto z nás si nikdy nepoložil otázku : Ako by som chcel zomrieť pokiaľ by som si mohol vybrať? Umelec Julijonas Urbonas na to našiel originálnu odpoveď. Vymyslel horskú dráhu, ktorá by návštevníkov zabila s eleganciou a v absolútnej eufórii. Séria loopov je navrhnutá tak, aby vám stále sa zvyšujúca odstredivá sila znemožnila dýchať. Nakoniec umriete z nedostatku kyslíka v mozgu. Takto napísané to neznie zas tak elegantne, ale my rojkovia to chápeme.
 

Koncept ako zomrieť elegantne a s rozkošou. Pokiaľ túto nekompromisnú horskú dráhu niekto zostrojí, pošle každý vláčik do zábavného parku na večnosť 24 pasažierov.

Akým spôsobom by som chcel zomrieť?

#Jan Strmiska