Teda v prípade, ak nechcete zároveň so štúdiom svojich potomkov výrazne zmeniť svoj životný štýl. Ako začať? Obrazne povedané – hneď po návrate z pôrodnice si sadnite a prejdite si nasledujúce body.
Kde bude študovať a bývať?
Zásadné rozhodnutie – výber školy a jej poloha voči „rodnej hrude“. Máte vysokú školu za rohom? Študent môže bývať doma, neplatí za internát ani za dlhé dochádzanie. Opačným extrémom môže byť štúdium v zahraničí. Dopredu to samozrejme nemožno odhadnúť, ale môžete si nastaviť aspoň približné limity.
Škola bude verejná alebo súkromná?
Či sú lepšie rokmi preverené verejné školy, ktoré sú zadarmo, alebo progresívne súkromné inštitúcie, necháme na vás. Každopádne tento výber veľmi ovplyvní, ako hlboko budete načierať do peňaženky.
Ako pokryjeme náklady?
Čím skôr si urobíte kľúčovú súvahu, tým väčší manévrovací priestor budete mať. Čím je dieťa staršie a čím viac sa blíži jeho štúdium, tým sa vaše možnosti zužujú. Ak sa nad touto otázkou nezamyslíme včas, môže hroziť nielen obmedzenie bežných výdavkov a žiadna dovolenka pri mori, ale aj nutnosť pôžičky. Možno sa váš študent bude musieť sám rozhodnúť, či si chce vziať študentskú pôžičku.
Začiatok sporenia
Kedy začať sporiť? Čím skôr si zaobstaráte pokladničku, či už naozajstnú, alebo virtuálnu, tým lepšie. Čím dlhšie budete sporiť alebo zhodnocovať nejakú investíciu, tým menej vás bude zaťažovať vo vašom bežnom rozpočte. Je to skoro ako pri dôchodku.
Byt či nebyt?
Môže sa stať, že si potomok zbalí svojich päť slivák a vyberie sa do sveta. Alebo aspoň do iného mesta. Potom sa budete musieť rozhodnúť, či budete podporovať jeho bývanie na internáte alebo „na priváte“ s kamarátmi. Bez komentára, internát vyjde lacnejšie. Bývanie v byte však môže byť komfortnejšie. Treba počítať aj s tým, že kapacita internátov je obmedzená a každému študentovi sa miesto rozhodne neujde.
Koľko budete potrebovať „nasušiť“
Najčastejšie odhady ukazujú, že vysokoškolák žijúci u rodičov potrebuje na skriptá, cestovné, mobil a počítač, jedlo a rôzne ďalšie náklady okolo 150 až 250 eur mesačne, a to treba počítať priemerne s piatimi rokmi štúdia. Celková suma sa tak vyštverá na minimálne 10 tisíc eur. A to sme pri odhade ešte súdni a nerátame s výstrelkami, že budete dcére platiť drahého koníčka alebo si synátor pre „veľký úspech“ zopakuje ročník.
Koľko si odkladať mesačne?
Ak budete predvídaví a začnete sporiť ihneď po narodení dieťaťa, nebude to tak bolieť. Pripravte si aspoň 50 eur mesačne. A to je na sporenie „do slamníka“, bez zhodnotenia. S dobrým sporiacim alebo investičným produktom vás to bude stáť ešte menej. A nebudete zďaleka sami – podľa prieskumu agentúry Stem/Mark začína 20 % rodičov šetriť svojim deťom na vysokú už pred ich piatym rokom života.
Minimálna spoluúčasť
Nie, nie je reč o poistných podmienkach. Budete musieť riešiť, či sa vaše dieťa bude finančne podieľať na nákladoch. Bude prispievať do rodinného rozpočtu? Bude si hľadať skôr neplatené stáže s výhľadom na ďalšiu kariéru alebo si nájde platenú brigádu?
Á propos – brigády
To je záležitosť, ktorá sa týka hlavne potomkov. Spoločným menovateľom sú samozrejme financie, ale ďalej sú už rozhodnutia súvisiace s brigádami pestrejšie. Budete zvažovať najmä ich prínos. Dobrodružstvo, ktoré vaše „dieťa“ osobnostne posunie? Alebo niečo, čo si študent len vyskúša, aby sa mal čím pochváliť? Či radšej fyzickú drinu, aby sa vyrovnali hodiny odsedené nad skriptami a v posluchárňach? Alebo sa už v predstihu poobzerať po mieste, kde sa dá uplatniť po štúdiu? Rozhodnutie zásadné, ale aj zábavné…
Keby nebolo keby
Ruku na srdce, aj keď sporenie dopadne dobre, nakoniec to vôbec nemusí klapnúť. Možno sa vaše dieťa rozhodne pre školu života. Možno už na strednej rozbehne úspešný startup, začne podnikať alebo robiť čokoľvek iné, stane sa hoci pustovníkom a bude žiť v ústraní v horách. Alebo sa tam odsťahuje, ak ho vyhodia z prvého ročníka. Aj keď sa vám možno rozplynie jeden sen, bude to mať aj príjemnú stránku. Nasporené či investované peniaze sa vždy zídu niekde inde.
„Vzdelanie je našou vstupenkou do budúcnosti, pretože zajtrajšok patrí tým, ktorí sa naň pripravujú už dnes.“
– Malcolm X –