10 rád, ako skladovať zeleninu a zaobchádzať s ňou

10 rád, ako skladovať zeleninu a zaobchádzať s ňou

Všetko o jedle
Zelenina je kamoška. Či už jej konzumujete akékoľvek množstvo, poradíme vám pár tipov a trikov, ako z uhoriek, mrkvy a paradajok vyťažiť čo najviac.

Konzumácia zeleniny je súčasťou každého správneho receptu na dlhovekosť. Vďaka vysokému obsahu vody sa okrem toho nebudete cítiť, ako keby ste mali v bruchu balvan. Čo si budeme hovoriť, mix najrôznejších farieb, vôní a chutí je zmyslovou symfóniou, s ktorou sa môžete v kuchyni hrať do aleluja.  

1. V zime radšej mrazené

Ako hovorí známe latinské príslovie: „Dobrý začiatok vedie k dobrému koncu.“ Hurá preto na nákup! V zime je sezónnych potravín od miestnych farmárov pomenej, a tak sa veľa dováža. To v prípade vzdialenejších krajín znamená, že ovocie a zelenina majú aj nižší obsah živín, pretože sa zbierajú ešte nezrelé, aby prežili prevoz. Mrazená zelenina sa väčšinou zbiera v čase najvyššej zrelosti a potom sa rýchlo zamrazí, preto môže byť kvalitnejšou alternatívou. Na rovinu, paradajky z Turecka alebo Maroka nie sú ani chuťovo žiadna hitparáda. 

2. Chladnička nie je hotel

Keď už sme pri porovnaní mrazenej a čerstvej zeleniny, nedávna štúdia z vedeckého magazínu Journal of Food Composition and Analysis odhalila, že po piatich dňoch v chladničke sú na tom čerstvé ovocie a zelenina nutrične často horšie ako zmrazené. Dôvodom je transpirácia a respirácia, teda „dýchanie a potenie“. Okrem vody dochádza aj k strate vitamínov a ďalších užitočných látok napr. flavonoidov, takže neváhajte a rýchlo si urobte šalát! 

3. Najčerstvejšie = najchutnejšie

Niet nad záhradku starej mamy. Dopravný reťazec sa tak skracuje na cestu záhon-vedierko-drez-tanier. Ak nemáte ani vy, ani vaša babka zelenú oázu za domom, navštívte farmárske trhy, kde nájdete miestne produkty. Čím bližšie, tým lepšie. 

4. Najprv umy, potom rež

Zeleninu by ste mali umývať vcelku, pretože pri kontakte s tečúcou vodou dochádza k strate vitamínov rozpustných vo vode. Kúpeľ je dobrý pre vás, ale nie pre karfiol. 

5. Hrnček par

Nakrájali sme, ideme variť. Alebo radšej nie? Obľúbeným mýtom je, že neupravená zelenina je výživnejšia a zdravšia. Skalní vyznávači raw stravy môžu mať iný názor, no ten môže byť aj na škodu. V paradajkách, v mrkve alebo tekvici sa varením uvoľňujú antioxidanty. Zo špenátu, mangoldu alebo repy varením dostanete viac minerálnych látok, napr. vápnika, horčíka či železa. Vždy to závisí od typu zeleniny. 

Trebárs hlúbová zelenina (kapusta, kaleráb, brokolica) obsahuje enzým myrosinázu, ktorý pomáha vytvárať protirakovinové látky. Vysoká teplota mu však dáva dosť zabrať, a tak je najlepšie tento typ zeleniny pripravovať v pare.  

Para je šetrnejšia a odporúča sa aj pri zelenine bohatej na vitamíny B a C. Tie sú totiž rozpustné vo vode, a tak by s ňou mali prísť do styku v obmedzenom množstve.  

6. Žiadne blato

Keď už sme pri všeobecných pravidlách – so zeleninou je dobré zaobchádzať ako s človekom, s ktorým sa chcete rozísť. Rýchlo a bezbolestne. Čistite a krájajte tesne pred vhodením na panvicu či do hrnca, vkladajte ju až do vriacej vody, veľmi nemiešajte, prikryte pokrievkou a nevarte príliš dlho. Rozvarenú mrkvu nechajme v temnotách spomienok na jedáleň základnej školy. 

7. Paradajkové pyré? Áno!

Už sme spomenuli, že varenie niektorým druhom zeleniny prospieva. Trebárs z tých žltých, oranžových alebo červených varením vytiahnete viac karotenoidov. Paradajkovému pyré sa určite nevyhýbajte. Netreba zabudnúť ani na poriadny vývar alebo životobudič v podobe tekvicovej polievky.  

8. Nebojte sa trošky tuku

Tuk stále predstavuje pre mnohých ľudí strašiaka a arcinepriateľa štíhlej línie. Bez neho sa nevstrebávajú niektoré vitamíny a veľa ďalších užitočných látok vrátane už spomínaných karotenoidov. Skúste zeleninu pokvapkať olivovým olejom alebo doplňte orieškami, či tekvicovými alebo inými semienkami. 

9. Blanšírujte

Keď máte prebytok čerstvej zeleniny a chcete ju zamraziť, odporúčame ju pred tým blanšírovať. To znamená krátko spariť horúcou vodou a rýchlo schladiť. Vďaka tomu predĺžite trvanlivosť a spomalíte stratu vitamínov, chuti aj farby. Po blanšírovaní zeleninu čo najskôr vložte do mrazničky. Takto to robia aj výrobcovia mrazenej zeleniny.  

10. Sedliacky rozum

Počuli ste už, že paradajky patria medzi ovocie? Aj tu máme v rukáve jeden tip, a to od uznávaného britského novinára a hudobníka Milesa Kington: „Vedomosti nám hovoria, že paradajka je ovocie. Múdrosť nám hovorí, že by sme ju nemali dávať do ovocného šalátu.“