Ako zazimovať muškáty (nielen)

Bývanie
Prichádza jeseň. Stromy sa preobliekli do žltej a červenej, ježkovia a medvede sa pomaly pripravujú na zimný spánok. Ak ste milovníkmi rastlín a pár krásavíc máte aj na svojom balkóne či v záhrade, určite premýšľate, akým spôsobom ich pripraviť na zimný spánok. Nechať ich napospas osudu a na jar zháňať nové by bola škoda!

Šťastie praje pripraveným

S prípravou kvetín na zimu začnite zavčasu, pretože samotná príprava si vyžaduje viac než presunutie kvetov do interiéru. Problém môže nastať najmä vtedy, ak máte na balkóne alebo v záhrade viac favoritov.

Počasie sa na jeseň môže zo dňa na deň radikálne zmeniť. Jeden deň je krásne babie leto a na druhý nás prekvapí poriadny nečas, keď ráno narýchlo lovíte v skrini zimnú bundu. Preto je dôležité sledovať predpoveď počasia a pripraviť sa na prvé mrazíky, ktoré by naše rastlinné kráľovstvo nemuselo prežiť.

V prípade, že nás mráz potrápi iba na jednu noc a zvyšok týždňa je ešte ako-tak, rastlinky stačí na noc iba prekryť netkanou textíliou a môžete ich nechať vonku.

Základ úspechu

Alfou a omegou prežitia balkónoviek a jednoročiek sú optimálne tepelné podmienky. Pre vonkajšie kvety v nádobách – muškáty, hortenzie alebo fuksie sú vhodným miestom chladné chodby s dostatočným osvetlením alebo pivnice, ktoré možno vetrať. Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať medzi 5 a 8 °C. Kvety by ste mali zazimovať od októbra do apríla, potom vám opäť môžu robiť radosť v záhrade alebo na balkóne.

Pred prenesením do vhodnej miestnosti rastliny, ktoré sa výraznejšie rozrástli, trocha zrežte. Hlavne na jar sa robí radikálny rez, ktorý má kvetom dopriať vzdušnosť – nechávajú sa len najsilnejšie stonky.

Muškáty, fuksie či oleandre

Muškáty, fuksie a oleandre zdobia veľa záhrad a balkónov, patria totiž medzi najobľúbenejšie a najčastejšie vysádzané rastliny.

Prezimovanie muškátov je pomerne jednoduché. Popínavé muškáty vyžadujú iba premiestnenie do svetlej a vzdušnej miestnosti s teplotami nad 3 °C. Vzpriamené pelargónie naopak ocenia, keď ich vyberiete z kvetináčov či debničiek, zabalíte do novinového papiera a zazimujete v tmavej pivnici.

Pri fuksiách máte dve možnosti. Skladovať ich môžete nielen na svetle, ale aj v tmavých priestoroch. Tieto krásne fialové kvetinky znesú teploty aj tesne nad nulou a ak ich nemôžete odložiť do pivnice, nechajte ich v nevykurovaných miestnostiach.

Oleandrom však budete musieť nájsť vhodné miesto. Sú totiž schopné narásť do poriadnych rozmerov, ale podobne ako muškáty či fuksie majú radi svetlé a chladné miesto s teplotou 2 –12 °C.

Rozmnožovanie a zalievanie

Táto možnosť je aktuálna najmä v domácnostiach, ktoré nemajú dostatok priestoru alebo vhodné podmienky na zazimovanie rastlín. Hodí sa najmä vtedy, keď nechceme prísť trebárs o exotické rastliny, s ktorými sme sa piplali takmer celý rok.

Na odrezky si vyhliadneme pekné výhonky rastlín, ostriháme ich a vložíme do vázy s vodou. Dáme ich na dobre osvetlené miesto a vodu pravidelne meníme. Keď odstrihnuté kvety poriadne zakorenia, presadíme ich do malého kvetináča a pestujeme ich pri teplote do 20 °C.

Rastliny potrebujú, rovnako ako zvyšok prírody, počas zimy pokoj. Ak sa rozhodnete tie vaše obľúbené prezimovať do ďalšieho roka, dobre sa o ne starajte, aby vám mohli robiť radosť aj počas novej sezóny.