Kamarátky a kamaráti nás v mladosti držia nad vodou, v starobe zase pri živote

Psychická pohoda, Život
Nech sa deje čokoľvek, priatelia stoja vždy po našom boku. Zapíjajú s nami bolestné rozchody, nadávajú s nami na protivných šéfov, tancujú s nami do rána na svadbe a držia nás okolo ramien, keď sa cítime pod psa. A ako potvrdili vedci, s rokmi dôležitosť kamarátskych vzťahov neklesá, ba naopak. Vďaka nim sa môžeme dožiť vysokého veku a zostať dlho duševne aj fyzicky fit.

Dobrý priateľ je na nezaplatenie. Hoci v posledných rokoch pôsobením sociálnych sietí toto slovo bohužiaľ trochu zdevalvovalo, skutočné priateľstvo je jedným z najdôležitejších pilierov našich životov. Nie je totiž tvorené len virtuálnymi “lajkami” a veselými večierkami, ale aj chvíľami, kedy je jeden z nás v poriadnej kaši a ten druhý ho z nej nezištne vytiahne.

Či už vás nechá spať mesiac na svojom gauči, pretože ste po boľavom rozchode prišli o strechu nad hlavou, alebo vám pomôže zohnať prácu, vezme vás na predĺžený víkend či na panáka, kamarát alebo kamarátka stojí vždy pri vás. Nezáleží im na tom, či ste práve „v balíku“, alebo v mínuse, či vám to pristane, alebo ste sa dva dni nečesali. Môžete pred nimi hovoriť sprosto, robiť chyby aj hanbu, pokojne sa aj pohádate, ale vždy tu budú pre vás.

Mohlo by sa zdať, že priateľstvo je nadčasová hodnota, že tu bolo, je a bude navždy. Lenže moderná, zrýchlená doba obracia veľa zdanlivo stabilných vecí naruby.

Aj napriek najdokonalejšej možnosti komunikácie vďaka mobilným technológiám a bezdrôtovému pripojeniu k internetu sme ako jedinci čoraz viac izolovaníKamarátov a známych má väčšina z nás viacero, ale ten naozaj najbližší človek, ktorému môžete zveriť každé tajomstvo a ktorý vás nepošle do kelu len preto, že ste vo voľbách volili politickú stranu, ktorá podľa neho stojí za deravý groš, je na svete len jeden. Mať “naj” kamaráta alebo kamarátku by mal každý človek prinajmenšom preto, že vlastná rodina sa niekedy premení na peklo a bohužiaľ sa stáva, že ľudia, ktorých sme milovali, navždy odchádzajú či už do vedľajšieho mesta za inou láskou, alebo tam, odkiaľ sa vrátiť nemôžu.

Prečítajte si tiež: Radšej mlčať než len tárať: Introvert nie je mizantrop

Priateľstvo je ako záhradka, potrebuje starostlivosť
Blízky priateľ je vlastne taký emočný vankúš, do ktorého sa zaboríme vtedy, keď nám osud nadelí niečo škaredé. Ale nielen v tom tkvie zázrak priateľstva. Existujú totiž početné odborné štúdie, ktoré potvrdzujú, že vďaka dobrým kamarátom môžeme byť múdrejší, či zdravšie a dlhšie žiť. A to nie je málo. “Dobrí priatelia sú dôležitou súčasťou vyrovnaného života,” uviedla napríklad pre magazín Shape doktorka Judith Akinová z Vanderbilt University. Ľudia, ktorí sú sociálne izolovaní a chýba im spoločenská podpora, majú podľa jej zistení oveľa väčšie sklony k depresiám, alkoholizmu alebo prejedaniu než tí, ktorí sú obklopení priateľmi.

Štúdie tiež ukazujú, že ľudia s veľkým okruhom kamarátov žijú dlhšie, než tí osamotení, a že tieto spoločenské väzby rovnako významne napomáhajú zníženiu rizika demencie vo vysokom veku.

Lenže ako to urobiť, keď okolo seba nikoho blízkeho nemáte? Kde vziať kamaráta a nekradnúť? Doktorka Akinová uznáva, že nie je ľahké nájsť nových priateľov, najmä keď už nemáte osemnásť, ale napriek tomu by ste to podľa nej nemali vzdať. Ste hanbliví a neviete sa zoznamovať s novými ľuďmi? Vyberte si napríklad niektorý z vašich predchádzajúcich koníčkov a šikovne ho využite k rozšíreniu spoločenských kontaktov. Začnite chodiť do partie turistov alebo do kurzu maľovania, zavolajte či napíšte list bývalým spolužiakom, skúste sa skontaktovať (trebárs aj cez ten preklínaný Facebook) s kamarátkou, ktorá sa pred rokmi odsťahovala do zámoria… Len preboha neseďte doma a nepozerajte sklamane do televízie. Nie, nebude to ľahké. Ale určite to zvládnete. Možno však budete musieť najprv začať sami u seba. Hlavným predpokladom na získanie nových alebo stratených kontaktov je totiž vaše vlastné nastavenie a sebaprezentácia. Už ste sa dnes pozerali do zrkadla?

“Keď chcete mať priateľov, musíte byť sami tiež priateľskí,” odporúča doktorka Akinová, ktorá sa vraj vždy pýta ľudí, čo robia pre kultiváciu svojich priateľských väzieb. Podľa nej je nutné hlavne zabudnúť na vlastnú pohodlnosť a aj keď vás prepadla lenivá alebo nespoločenská nálada, je niekedy potrebné sa prinútiť k osobnému stretnutiu.

Alebo, ak s priateľmi nebývate blízko seba, aspoň si pravidelne volajte, posielajte správy alebo píšte maily. Jedna pohľadnica na Vianoce to nespraví

A ešte jedno odporúčanie pre ženy (ale aj pre mužov, pre ktorých to však platí obrátene, a možno s pivom namiesto kina): Aj v prípade, že je váš manžel zároveň vaším najlepším priateľom, nezabúdajte na svoje kamarátky a neodstavujte ich na vedľajšiu koľaj. Máte síce šťastie na partnera, čo je skvelé, ale to ešte neznamená, že v živote nepotrebujete ďalšiu spriaznenú dušu. Naplánujte si s kamrátkou raz za čas spoločnú návštevu kina, prechádzku alebo napríklad “dievčenské” posedenie pri víne. Má to zmysel. Verte tomu.

Zdravý život s kamošom po boku
Ak máte priateľov, máte výrazne vyššiu šancu prežiť život relatívne zdraví. Sociálne väzby vedú totiž nielen k aktívnejšiemu životu (kamarátovi sa ťažko hovorí, že sa vám dnes nechce na bicykel a že si radšej ľahnete k televízii), ale tiež majú pozitívny vplyv na celkovú telesnú pohodu. Napríklad výskum publikovaný v magazíne americkej akadémie vied potvrdzuje, že starším ľuďom žijúcim v sociálnej izolácii hrozí oproti tým, ktorí pestujú priateľské väzby, vyše dvojnásobné riziko vysokého krvného tlaku.

Mať dobrých priateľov je síce skvelé doslova v každom veku. S pribúdajúcimi šedinami je ale tento benefit možno ešte evidentnejší ako v mladosti. A to nielen preto, že starších ľudí viac trápia zdravotné problémy alebo sa dostávajú do zložitých životných situácií, či už je to nedostatok prostriedkov alebo napríklad odchod blízkych. Kamarátske vzťahy im totiž pomáhajú udržať mozog v kondícii. Napríklad štúdia vykonaná nedávno na Northwestern University v Spojených štátoch preukázala, že pozitívne, pevné a vrelé priateľstvo môže byť tiež kľúčom ku spomaleniu rozvoja porúch pamäti a kognitívnych funkcií.

Kognitívne funkcie sú jednou z hlavných oblastí ľudskej psychiky. Ich centrá sú uložené v rôznych častiach mozgu. Prostredníctvom kognitívnych funkcií človek vníma svet okolo seba, rozhoduje, reaguje, zvláda rôzne úlohy. Myšlienkové procesy dávajú človeku možnosť učenia, zapamätania či prispôsobovania sa neustále sa meniacim podmienkam okolitého prostredia. Kognitívne funkcie zahŕňajú okrem pamäte aj koncentráciu, pozornosť, rečové funkcie, rýchlosť myslenia, schopnosť pochopenia informácií. K funkciám exekutívnym patrí schopnosť posudzovania a riešenia problémov, plánovanie, organizovanie. (Wikipédia)

Výskumu sa zúčastnili iba respondenti, ktorý už oslávili osemdesiatiny, a ktorí odpovedali v rozsiahlom dotazníku so 42 otázkami na témy ako nezávislosť, pozitívne vzťahy s ostatnými, osobný rast, zmysel života alebo sebahodnotenie.

A ukázalo sa, že seniori a seniorky, ktorí deklarovali hodnotné a vrelé priateľské väzby, mali mozog aj pamäť v podobnej kondícii, ako päťdesiatnici alebo šesťdesiatnici!

„Nemusíte prežiť celý život ako jednu veľkú párty, ale je zrejmé, že zachovanie silných sociálnych väzieb je spojené s pomalším poklesom kognitívnych funkcií,” uviedla vedúca projektu Emily Rogalski. A naopak. Z predchádzajúcich výskumov vyplýva, že ľudia trpiaci Alzheimerovou chorobou žijú izolovanejšie, a že spokojní a spoločenskí ľudia vyššieho veku majú menšiu pravdepodobnosť, že sa u nich táto choroba rozvinie. Podľa Emily Rogalski síce nemôžeme zjednodušene povedať, že ak ste obklopení priateľmi, Alzheimerova choroba sa vám navždy vyhne. No ak vieme o tom, že niektoré veci (ako zdravá strava, nefajčenie alebo silné sociálne väzby) môžu pomôcť udržať náš mozog v kondícii, je dobré ich využiť vo svoj prospech.

Starším ľuďom, ktorí žijú v priateľských vzťahoch, tiež hrozí menšie riziko predčasného úmrtia. Niektorí odborníci dokonca uvádzajú, že význam kamarátstva je až dvojnásobne účinný v porovnaní s pravidelným cvičením a porovnateľný s tým, keď prestanete fajčiť. Najväčším zabijakom osamelých ľudí je totiž dlhodobý stres, ktorý vyvoláva v tele chemické procesy, ktoré znižujú šancu na dlhý život.

#Johana Křížková

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Kamoši lepší než partnerka? Štúdia zistila, že mladých mužov viac emocionálne uspokojuje priateľstvo s mužom než romantický vzťah