Audiolekcia: Popoludňajší útlm? Energiu prebuďte dychom

Psychická pohoda
Robíme to každý deň, každú minútu a pokiaľ práve dobiehame autobus, tak prerývane aj každú sekundu. Dýchanie je naša prirodzenosť. Lenže ako všetko, aj dych môžeme pomocou správnej techniky vylepšiť. Pretože kto dýcha, žije. A kto dýcha správne, žije dlhšie.

Možno si hovoríte, že učiť vás dýchať je ako učiť slávika spievať. Áno, dýchanie je základ našej existencie, preto je ľahké ho ignorovať. Lenže realita hovorí jasne: väčšina z nás nedýcha správne. Dýchame povrchne, plytko a nekontrolovane, a pripravujeme sa tak o prínosy, ktoré dobrá dychová technika prináša.

Lenže ako dýchať správne? Jedno z prekvapivo jednoduchých a zároveň veľmi efektívnych dychových cvičení sa volá „8 – 4“ a napumpuje vás energiou vždy, keď padáte od únavy. Je ideálny napríklad pre tzv. afternoon slum, popoludňajší útlm, keď na stole leží kopec úloh a my by sme si pod tým stolom dali najradšej šlofíka.

Predĺžený nádych

Pri tomto dychovom cvičení si potrebujeme osvojiť správne načasovanie: Nadychujeme sa osem sekúnd, výdych trvá štyri sekundy. Keď nemáte hodinky, jednoducho v duchu počítajte pri nádychu do osem a pri výdychu do štyroch.

„Predĺžený nádych pôsobí na sympatický nervový systém, ktorý zodpovedá za našu bdelosť. Do pľúc navyše dostaneme viac kyslíka ako obvykle a toto okysličenie je samo o sebe povzbudzujúce. Následný prudší a energický výdych na 4 sekundy potom celý efekt len posilní,“ hovorí lektor jogy a meditácie Michal Večeřa.

Dychovú sekvenciu niekoľkokrát za sebou zopakujeme a sústredíme sa na hlboký nádych do brucha, a o polovicu kratší, rázny výdych. Trojminútové sprievodné video vám s meraním dôb krásne pomôže. Po každých ôsmich „nádychových“ sekundách sa ozvú štyri jemné cinknutia – tie znamenajú výdych.

Načerpanie energie však ani zďaleka nie je jediným benefitom, ktorý riadené dýchanie prináša. Je dokázané, že pomáha regulovať krvný tlak a vylepšuje metabolizmus. Asi nie je prekvapením, že vďaka nemu dokážeme spomaliť srdcový tep. 

Štúdia z roku 2016 publikovaná v časopise Journal of Neuroscience ukázala ďalší fakt, ktorý nám doslova vyrazil dych: rytmus nášho dýchania ovplyvňuje aj našu pamäť. Pri nádychu máme väčšiu šancu zapamätať si okolité predmety ako pri vydychovaní. 

Vedci sa domnievajú, že vdychovanie nosom vyvoláva vyššiu elektrickú aktivitu v amygdale, emočnom epicentre mozgu. Zdá sa, že vdychovanie tiež súvisí s väčšou aktivitou v hipokampe, sídle pamäte.

Leví dych

Máme pre vás ešte jeden tip, ktorý vám zaručene zdvihne hladinu energie. Toto dychové cvičenie sa volá leví dych a do akcie pri ňom zapojíte celú tvár. Oproti dychu 8 – 4 je oveľa expresívnejší, posúďte sami:

Nadýchnite sa nosom. Vyplazte jazyk k brade a s výdychom vydajte zvuk „hááá“. Pohľad zároveň pri výdychu obráťte smerom nahor medzi oči. Opakujte tak dlho, ako je vám príjemné.

Leví dych oceníte najmä vtedy, ak cítite v tvári napätie a ste podráždení.

Prémiový článok

Čítajte viac ZADARMO!

Stačí jednoduchá bezplatná registrácia vašej
e-mailovej adresy a získate prístup ku kompletnému obsahu stránky. Po prihlásení budete získavať body a ďalšie výhody – zľavy na poistenie UNIQA a služby a tovar našich partnerov.
Zaregistrujte sa bezplatne