Česko ako významná destinácia zdravotnej turistiky. Čo si nechávajú cudzinci najčastejšie liečiť?

Život, Životný štýl
Keď nás čaká návšteva u lekára, napádajú našu myseľ ťažké záchvaty zúfalstva a hnevu. S vidinou blížiaceho sa termínu prehliadky naše napätie rastie. Sme objednaní na ôsmu? Smola. Počkáme si, kým doktor nevezme sesternicu, kamaráta a ďalších desať kamarátov. A u našich západných susedov je to podobné. Len ťažko si dokážeme predstaviť, že sa k nim chodí dobrovoľne liečiť toľko cudzincov. Česká republika je totiž jedným z hlavných uzlov zdravotnej turistiky v Európe!

Každá krajina má svoje pre a proti. Po celom svete. A obzvlášť v zdravotníckych službách. Už dlhšiu dobu neplatí, že sa človek musí spoliehať na svoju vlasť, keď prídu závažné zdravotné problémy, ktoré môžu viesť až k smrti. To platí dvojnásobne v Európskej únii. Voľnosť pohybu neslúži len k tomu, aby si každý pozrel Eiffelovku alebo Big Ben, ale predovšetkým, aby zlepšil kvalitu života. A práve Česká republika patrí k miestam, ktoré dokážu zaistiť prvotriednu zdravotnícku starostlivosť. Ale to ešte nie je to hlavné: ceny zákrokov totiž bývajú v porovnaní s najvyspelejšími krajinami EU aj o polovicu lacnejšie. Kvôli čomu k Čechom chodia zahraniční hostia míňať svoje peniaze?

Tvarovanie tela
Zlaté české ručičky. Vedia pridať, ubrať, čokoľvek si len pacient bude priať. A to v najlepšom pomere kvality a ceny v celej Európe. Popularita českých služieb je tak veľká, že za nimi jazdia hostia až z Orientu. Najčastejšie prilietajú spoza hraníc EU podľa Ministerstva zahraničia ČR klienti z Kuvajtu, Uzbekistanu a Saudskej Arábie. V rámci Únie zavítajú najčastejšie pod skalpel plastického chirurga Briti a Nemci. A čo viac: keď už si niekto urobí výlet, naplánuje ho so všetkým. Priemerný počet operácií na jedného návštevníka nemocníc zo zahraničia je jeden a pol. Mnohonásobne viac sa oplatí vykonať rovno niekoľko zákrokov, keď už si dá niekto tú prácu priletieť.

Najviac samozrejme fičí zväčšovanie pŕs, ďalej tiež fixácia tvárových chýb.

Darovanie života
Česko patrí medzi krajiny s najkvalitnejšou službou umelého oplodňovania. A samozrejme za výhodné ceny. Umelé oplodnenie s vlastnými vajíčkami vyjde asi na 70 000 korún (2 650 eur). Len o kúsok ďalej v Nemecku za rovnakú službu zaplatíte zhruba 5 600 eur, vo Veľkej Británii skoro 7 500 eur. No peniaze nie sú hlavným dôvodom, prečo sú českí doktori a profesori obľúbenými stvoriteľmi životov. Na rozdiel od niektorých zemí, napríklad práve spomínaného Nemecka, v ČR nie je zakázané použiť pre oplodnenie darované vajíčka a embryá. Pre svojho potomka si do Česka prichádzajú páry až z USA a Ázie.

Pre bábätká z laboratória si k Čechom jazdia ľudia z celého sveta.

Zobranie života
Život naši susedia vedia ale i brať, a sú v tom naozaj jednotky. Prečo? Opäť tu hrá prím cena, ale aj anonymita. Akonáhle nechcene otehotnie žena, ktorá vo svojom štáte nemá možnosť potratu, hľadá riešenie práve v Českej republike. Najčastejšie sú pacientkami Poľky. Niet sa čomu čudovať: v Poľsku má žena nárok na potrat len v tých najzávažnejších prípadoch – pokiaľ hrozí vážna ujma na zdraví matky, je poškodený plod, alebo došlo k počatiu pri znásilnení. Inak nie. A podľa súčasnej politickej  situácie sa to hneď tak nezmení. Našťastie Poľkám stačí nasadnúť na vlak, zaplatiť maximálne 350 eur, a problém je zažehnaný. Všetko navyše bez nepríjemnej administratívy a popoťahovania po inštitúciách. Keď moja kamarátka študovala v Brne, podarilo sa jej otehotnieť. Navštívila tam gynekológa. Ten sa jej pri prehliadke spýtal, či je tehotenstvo plánované. Odpoveď znela nie. Ešte ten deň prebehol zákrok. Najprekvapivejší bol prístup s absenciou predsudkov, to v Poľsku neexistuje,popisuje zážitok svojej priateľky poľská študentka Ilona Jop.

Kúpeľníctvo alebo karlovarský raj
Úplne najčastejším dôvodom zdravotnej turistiky je kúpeľníctvo, kde teda bratom Čechom zdatne konkurujeme! To „ich“ Srdce Európy je známe po celom svete svojimi liečivými prameňmi, ktoré blahodárne pôsobia zvnútra i z vonka.

Najnavštevovanejším miestom sú západné Čechy, konkrétne Karlove Vary. Mesto vedie hneď v niekoľkých štatistikách: Nielenže ho hneď po Prahe navštevujú turisti najčastejšie z celej republiky, ale každý z návštevníkov tu strávi priemerne 5 dní. V tom Karlove Vary tromfujú i Prahu, kde si výletníci užijú v priemere len 2,5 dňa.

Čísla poukazujú práve na to, že mnoho návštevníkov sa sem nechodí kochať, ale predovšetkým uzdravovať.

     
Aj napríklad sám veľký Goethe dlho liečil svoje neduhy zázračnými a jedinečnými prameňmi. Dokonca i tým trinástym – Becherovkou. A rovnako tak činia terajší hostia. Medzi najčastejších zahraničných návštevníkov patria Rusi, Izraelci a Arabi. Okrem návštevy liečebných kúpeľov si vo Varoch nechávajú turisti často opravovať zuby. Najčastejšie sa k tomu uchyľujú Nemci, ktorí to majú od hraníc len 30 kilometrov. Nie nadarmo sa o Česku hovorí ako o raji. Ktokoľvek príde, má možnosť odísť domov ako znovuzrodený. Dúfajme, že tomu tak bude i naďalej, a že si podobnú pozíciu vybuduje aj Slovensko (základy máme dobré, a počty turistov pomaly a isto rastú aj u nás): zdravotní turisti totiž v Česku minú stámilióny eur ročne.

#Jan Uhlík

Prečítajte si tiež: Virtuálne technológie vstupujú do zdravotníctva! Ako pomáhajú lekárom a pacientom?