Ako počas Vianoc nevyhorieť

Bývanie
Vianoce predstavujú sviatky pokoja a rodinnej pohody, no môžu byť aj plné nástrah a nebezpečenstva. Predovšetkým preto, že počas sviatkov používame sviečky, reťaze, žiarovky a ďalšie žiariace doplnky, ktoré v kombinácii s horľavými materiálmi, ako sú záclony či rovno celý stromček, môžu vytvoriť poriadne rodeo. Prinášame vám preto zopár tipov, ako si užiť sviatky v pohode a bez ujmy na zdraví či majetku.

Adventné vence a sviečky 

Na adventnom venci sme už stihli zapáliť dve sviečky. Deti odpočítavajú dni, kým príde Ježiško, a my dospelí začíname nasávať atmosféru pokojného adventu. Práve adventné vence sú jedným z najčastejších dôvodov požiaru. Na pozore by sa mali mať nielen rodičia malých detí, ale aj majitelia domácich maznáčikov. Hasiči sa veľmi často stretávajú s požiarmi, ktoré spôsobil veniec zhodený psom či mačkou.

Ak ste sa do výroby adventného venca pustili osobne, skontrolujte, či ste poriadne pripevnili sviečky a či ste ich príliš neobalili čečinou či iným ľahko horľavým materiálom.

Sviečky počas sviatkov už tradične dotvárajú slávnostnú atmosféru, malo by sa s nimi však zaobchádzať maximálne opatrne. Mali by horieť iba na vhodnom nehorľavom podklade a rovnako ako malé deti ani zapálené sviečky by nemali byť bez dozoru. A to ani nehovoríme o kombinácii oboch, z ktorej nám vstávajú vlasy na hlave.

Elektrické svetielka a prskavky 

Vianočné stromčeky zdobia posledných pár desiatok rokov svetelné reťaze, ktoré bežne kupujeme v kamenných obchodoch. Pri kúpe sa uistite, či sú certifikované pre slovenský trh a či je súčasťou balenia i návod na použitie v slovenčine. Ak ste večer ako posledný zostali hore a už sa vám zatvárajú oči, osvetlenie stromčeka pre istotu vypnite.

Ak patríte medzi milovníkov prskaviek, zapaľujte ich opatrne. Na stromček ich radšej nevešajte. Ak si to nemôžete odpustiť, pretože je to vaša rodinná tradícia, presvedčte sa, že je stromček správne prichytený a prskavky sa nedotýkajú ihličia ani horľavých ozdôb.

Rezne a ohník 

K adventu patrí nielen pečivo a vyprážané rezne, ale aj návštevy rodiny a priateľov. V rámci radostného zvítania tak ľahko zabudneme, že v horúcom oleji na sporáku práve vyprážame desať rezňov. Namiesto servírovania zlatistej dobroty tak bude treba rýchlo ratovať kuchyňu. Ak sa vám to nedajbože stane, olej ani to, čo v ňom vyprážate, v žiadnom prípade nehaste vodou. Radšej sporák vypnite, vezmite pokrievku a panvicu s olejom priklopte. Zabránite prístupu vzduchu kohňu, a tým aj vzniku požiaru.

V zimných mesiacoch určite oceníte doma či na chate kozub alebo piecku, ktoré vyžarujú okrem tepla aj pohodovú atmosféru. Pri ich používaní by ste mali zabezpečiť dobrý stav komína akúriť v súlade s požiarnymi predpismi. Vám by vari ani nenapadlo do krbu liať benzín či vhodiť zvyšky plastov, ale na počudovanie tieto prípady nie sú v našich končinách až také výnimočné. Ak máte doma konvektor, aj preň samozrejme platí, že nemá byť v blízkosti záclon či iných horľavých materiálov.

Hlásič nad zlato 

Ideálne je zabezpečiť domácnosť autonómnym „hlásičom požiaru“, pretože ten aj v noci bude bdieť nad vaším bezpečím. Ak pípanie nemôžete vystáť, majte doma aspoň na vopred určenom mieste hasiaci prístroj, prípadne hasiaci sprej. V bytovom dome by ste mali mať taký prístroj na chodbe. V oboch prípadoch sa investícia pohybuje v desiatkach eur, čo nie je žiadna horibilná suma za ochranu vášho života, zdravia imajetku.

Prajeme vám pokojné a bezpečné vianočné sviatky!