ako pomoct otehotneniu

Ako prirodzene otehotnieť? Zvýšte svoje šance

Životný štýl
Párov s diagnózou tzv. nevysvetliteľnej neplodnosti pribúda. Napriek intenzívnej snahe o potomka sa dve čiarky na tehotenskom teste nie a nie ukázať. Všetečné otázky okolia väčšinou situáciu ešte zhoršia a páry vystavia ďalšiemu tlaku. Aj v tomto prípade je dôležitá trpezlivosť. Poradíme vám, čo podľa nás stojí za to vyskúšať, pokiaľ chcete pomôcť otehotneniu.

e dôležité si uvedomiť, že po rokoch antikoncepcie naše telo často potrebuje čas na regeneráciu. Návrat k jeho prirodzenému fungovaniu si žiada veľkú mieru trpezlivosti. Prinášame pár odporúčaní, ako pomôcť prirodzenému otehotneniu. 

AKO FUNGUJE OVULAČNÝ CYKLUS?  

Na začiatok si pripomeňme, ako ovulačný cyklus funguje. Podobne ako celý menštruačný cyklus, aj jeho ovulačná fáza prebieha veľmi individuálne a odvíja sa od dĺžky menštruácie. Býva to najkratšia časť cyklu. V prípade, že cyklus trvá 28 dní, ovulácia prichádza okolo 14. dňa cyklu a trvá 2 – 3 dni.  

Počas ovulácie je najväčšia šanca otehotnieť. Postupne sa zvyšuje hladina hormónov estrogénu a progesterónu a výstelka dutiny maternice sa mení, aby bola pripravená na prijatie embrya. Pri ovulačnej fáze dochádza k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka, ktoré postupne zostupuje vajcovodom do maternice. V prípade, že sa počas zostupu stretne so spermiou, dochádza k ich splynutiu, a tým aj k oplodneniu vajíčka. Uvoľnené zrelé vajíčko je však schopné oplodnenia maximálne 24 hodín po jeho uvoľnení (po ovulácii). 

OVULAČNÉ TESTY 

Už vieme, kedy je všeobecne najvyššia šanca otehotnieť, takže prichádza na rad ďalšia vec. Dôležité je zistiť, kedy máte plodné dni práve vy. Na internete alebo aj cez rôzne mobilné aplikácie je k dispozícii množstvo tzv. ovulačných kalkulačiek, ktoré dokážu vypočítať pravdepodobne plodné dni alebo ovuláciu. O niečo presnejšie výsledky zaistia ovulačné testy, ktoré sa bežne predávajú v drogériách a lekárňach. My odporúčame vyskúšať testy z moču, ktoré sú veľmi jednoduché, aj cenovo dostupné.  

ZÁSADY ZDRAVÉHO ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

A teraz už niekoľko konkrétnych rád, ako prirodzene pomôcť otehotneniu. Aj v tomto prípade treba zdôrazniť, že základom je zdravý životný štýl. Vo vašom tele nemôže vzniknúť nový život bez toho, aby naň telo bolo pripravené. Zamerajte sa na vyváženú stravu – dostatočné množstvo sacharidov, tukov, bielkovín, vitamínov, minerálov a v neposlednom rade vlákniny. Zabúdať by ste nemali ani na pravidelný, najmä prirodzený pohyb, ideálne chôdzu alebo mierny poklus a samozrejme dostatočný spánok. Nezabúdajte ani na utužovanie sociálnych kontaktov a intímnych väzieb so svojím partnerom.  

PRÁCA S PSYCHIKOU 

Veľa psychológov sa zhoduje, že párom často pomôže, keď sa dopredu pripravia aj na situáciu, že bábätko prirodzenou cestou nepríde. Väčšinou prestanú vnímať dieťa ako hlavný zmysel života a sústredia sa aj na iné veci. Je možné, že sa psychicky uvoľnia a počatie bude ľahšie. Nemôžeme to síce tvrdiť s istotou, je však neodškriepiteľné, že psychika má vplyv na našu duševnú pohodu a tá je veľmi dôležitá.  

BYLINKY, VÝŽIVOVÉ DOPLNKY 

Jednou z najúčinnejších byliniek na posilnenie ženských orgánov pomáhajúcich otehotnieť je alchemilka. Priaznivý vplyv má aj palina pravá, medovka lekárska, nechtík, šalvia alebo angelika čínska, ktorá sa nazýva aj ženský ženšen – tá pomáha upraviť menštruačný cyklus a reguluje hladiny hormónov. Ihneď po otehotnení sa však odporúča prestať ju užívať, pretože by naopak mohla spôsobiť potrat. Z doplnkov stravy je vhodné zaradiť kyselinu listovú, zinok, horčík alebo iné vitamíny zo skupiny A, C, D, E a B6.  

FYZIOTERAPEUTICKÁ METÓDA ĽUDMILY MOJŽIŠOVEJ – CVIKY NA PANVOVÉ DNO 

Odporúčame vyskúšať aj metódu Ľudmily Mojžišovej, ktorá sa zameriava na svaly panvového dna. Tieto svaly sú pre stabilizáciu nášho trupu veľmi dôležité – ak ich zapájame nesprávne, koledujeme si o problémy ako bolestivá menštruácia, zablokované kĺby a neplodnosť. V oblasti panvového dna sa nachádzajú aj stresové svaly, ktoré sa v prípade psychickej záťaže môžu stiahnuť a spôsobiť tak nerovnováhu. Cviky na posilnenie panvového dna nájdete na internete alebo sa môžete vybrať priamo za odborníkom/fyzioterapeutom, ktorý vám prezradí ako pomôcť otehotneniu vďaka rôznym cvikom. 

HORMONÁLNA JOGA POMÁHA OTEHOTNENIU 

Keď sme už pri cvičení, skvelé výsledky má aj joga, konkrétne hormonálna joga. Zacvičíte si jednoduchú zostavu, ktorú tvoria zámerne usporiadané dynamické cviky a doplníte ju o techniku s dychovým cvičením. Počas hormonálnej jogy sa nielen prekrvia vnútorné orgány v oblasti brucha a panvy, ale zvýši sa aj hladina estrogénu v ženskom tele. Stimuluje sa tak ovulácia a znižuje únava. Jogu by určite mali vyskúšať aj muži, pretože má priaznivý vplyv na kvalitu spermií a podporí tvorbu testosterónu.  

KEDY SA OBRÁTIŤ NA LEKÁRA 

Ak ste už vyskúšali všetko možné, máte s partnerom pravidelný sex a ani po roku bábätko nie je na ceste, mali by ste spolu zájsť k lekárovi. Je to samozrejme veľmi individuálne, dôležitým faktorom je aj vek. Ak ste už oslávili tridsiate piate narodeniny, návštevu lekára neodkladajte, prípadne  to riešte už skôr. Medicína je dnes na špičkovej úrovni a možností ako pomôcť otehotneniu je viac ako v minulosti. Problém treba riešiť čo najskôr, obrniť sa trpezlivosťou, dôležitá je aj podpora najbližších. Držíme palce.  

Foto: Vlada Karpovich, Pexels.com