Zima všade okolo nás
Najprv si vysvetlíme, čo studené končatiny spôsobuje. Pri ochladení vonkajšieho prostredia sa telo snaží primárne zahriať životne dôležité orgány a svalstvo, pričom chlad nám navyše zužuje cievy. Ruky a chodidlá sú od centra tela najďalej, preto sú aj najmenej prekrvené a studenšie.
Opäť stres
Príčinou môže byť aj sedavá kancelárska práca a stres – čím menej sa hýbete, tým menej sa vám prekrvujú končatiny. Aj keď pracujete doma, choďte sa dopoludnia na chvíľu prejsť, stačí krátka prechádzka. Okrem pretiahnutia stuhnutého tela sa aj nadýchate čerstvého vzduchu, zrelaxujete a trocha vyhladnete.
Stres má na naše telo podobný vplyv ako chlad – zužuje cievy. Zažil to nejeden z nás – pred dôležitým pracovným stretnutím nás zalial studený pot a ruky sme mali studené ako kusy ľadu. Ak patríte medzi nervákov, čo majú trému pred každou dôležitou akciou, dávame vám do pozornosti pár cvikov na odbúranie stresu. Skúsiť môžete napríklad dychové cvičenia, krátku meditáciu alebo si do tašky pribaľte malý talizman, ktorý vám dodá odvahu.
Otužujme sa!
Ak vás studené končatiny trápia dlhodobejšie, skúste zaradiť do svojho jedálneho lístka tzv. zahrievacie potraviny. Medzi ne patrí zázvor, ginko biloba alebo škorica. Zázvor nemusíte iba strúhať do hrnčeka a zalievať horúcou vodou, vyskúšajte ho pridať hoci k mäsu alebo do vývaru. Pomôcť vám môžu aj doplnky stravy alebo bylinné čaje. Okrem toho mäta a medovka nádherne voňajú.
Mimochodom, už ste sa niekedy otužovali? Nie, nezbláznili sme sa. Ak vás netrápia choroby srdca či iné neduhy, pre ktoré by vám lekár otužovanie neodporučil, studená sprcha alebo kúpeľ v jazierku za domom v zime vám z dlhodobého hľadiska naozaj pomôžu.
Po riadnom otužení sa totiž vaše orgány začnú viac prekrvovať a bude vám teplejšie. Ako príjemný vedľajší efekt vám možno v zime bude stačiť o jednu spodnú vrstvu oblečenia menej a obíde vás aj nádcha a kašeľ.