AXA Patalie.sk Patalie.sk poistka proti nude
f

Odoberajte náš newsletter

Nič to nestojí a už vám nikdy neutečie žiadny prima článok.
Odoslaním e-mailu súhlasíte so spracovaním osobných údajov.

hľadať

Zdravie po telefóne: zásadný trend alebo doplnok tradičnej starostlivosti?

Dvaja lekári konzultujú liečebný postup prostredníctvom videokonferencie. Pacient podstupuje vyšetrenie prostredníctvom telefonického rozhovoru a posiela lekárovi fotografie svojich symptómov pomocou mobilného telefónu. Robot zachraňuje život pri operácii riadenej chirurgom z miesta vzdialeného stovky kilometrov.

Spoločný menovateľ? Fenomén telemedicíny alebo novšie telezdravotníctvo začína postupne rozširovať tradičné spôsoby poskytovania zdravotnej starostlivosti. Pôjde o trend, ktorý v budúcnosti výrazne zmení bežný kontakt s lekárom, alebo to bude skôr doplnok, ktorý občas ušetrí čas? Poďme sa spoločne pozrieť, čo je v tomto odbore nové.

Telemedicína je definovaná ako kontakt lekára s pacientom, prípadne dvoch lekárov, ktorí sa nachádzajú na dvoch rôznych miestach. Ruku na srdce, koľkokrát ste išli k lekárovi, pretrpeli dlhé čakanie na vyšetrenie, aby ste zistili, že diagnóza a odporúčania liečby trvali dokopy desať minút. V telemedicíne pacient sedí doma, v kancelárii či vo vlaku, jednoducho kdekoľvek, kde môže s lekárom desať minút telefonovať. Lekár si vypočuje pacientove ťažkosti, spýta sa na podrobnosti, prípadne si vyžiada základnú fotografiu viditeľných symptómov pacientových ťažkostí. Ak ide o jasne identifikovateľnú chorobu, dokáže ihneď predpísať vhodnú liečbu. Dokáže aj poradiť, či má pacient prísť osobne, alebo odporučí návštevu konkrétneho špecialistu.

Online dokumenty šetria nohy a čas

Samotná konzultácia je však iba špičkou ľadovca s názvom telezdravie. Vďaka prepojovaniu zdravotníckych digitálnych systémov sa stále častejšie objavujú nové online riešenia postupov, ktoré predtým vyžadovali návštevu, telefonáty na pevnú linku alebo únavné pendlovanie so žiadankami. Aby sme si dohodli konzultáciu s lekárom, stačí dnes iba niekoľko kliknutí na počítači alebo ešte lepšie v mobilnej aplikácii. Termín návštevy nezmeškáte, systém pošle upozornenie. Ak lekár musí odísť k naliehavým prípadom, dozviete sa to včas a dohodnete sa na inom termíne. Ak vám dochádzajú lieky, elektronický recept vám pripomenie návštevu lekárne. Elektronické péenky tiež dokážu ušetriť veľa času.

Slováci obchádzajú praktických lekárov a márnia čas

Do akej miery sa začínajú prvky telemedicíny presadzovať u nás? Ľudia v dnešnom uponáhľanom svete hľadajú časovú úsporu vo všetkom. Vidíme trend presunu niektorých úkonov z ordinácie k telefónnym konzultáciám alebo mobilným aplikáciám. Primárna telefonická alebo online konzultácia môže byť veľkým prínosom, pretože Slováci všeobecne v súvislosti s jedným problémom navštívia aj niekoľko špecialistov. Často nedokážu správne odhadnúť, ku ktorému lekárovi ísť a zároveň nepoužívajú ako prvý kontakt svojho všeobecného lekára. Na trhu sa začínajú objavovať prvé lastovičky pod názvami ako „Virtuálna klinika“, kde pacient vyplní krátky dotazník, lekár mu v priebehu niekoľkých minút zavolá a konzultácia sa môže začať.

Telemedicína by mala zmysel aj v odľahlých miestach so zlou dopravnou dostupnosťou, u pacientov s vysokým pracovným vyťažením či v rodinách s deťmi. Je prospešná aj pre lekárov, ktorí nemusia byť len v ordinácii, na jedinom mieste, naopak, môžu medzi konzultáciami vyšetrovať pacientov na lôžkových oddeleniach, zúčastňovať sa vzdelávacích konferencií a podobne.

Telemedicína bez príplatkov? Môže byť!

Doteraz bola telemedicína – lekár na telefóně zvyčajne podmienená nejakou inou službou či platbou alebo býva dostupná len vo všedné dni či v ordinanční čase vášho ústretového lekára. Teraz AXA prináša možnosť kedykoľvek bezplatne poradiť s lekárom o zdravotnom stave vlastnom aj rodinných príslušníkov, bez nutnosti uzavretie zmluvy a s dostupnosťou 24 hod. Denne, 7 dní v týždni. Ide o službu Telemedicína – ktorú nájdete po prihlásení do svojho účtu v aplikácii AXA Health Keeper, v časti Vaše výhody.

Tato nová možnost je velmi užitečná. Občas si môžeme zabudnúť vziať antibiotiká a nevieme, ako pokračovať v medikácii, inokedy sa babke priťaží a nevieme, ako situáciu riešiť, alebo máme na dovolenke črevné ťažkosti a potrebujeme poradiť. Ide o situácie, s ktorými sa z času na čas stretáva každý z nás a uvítali by sme možnosť poradiť sa s odborníkom. Trebárs aj uprostred noci, počas štátneho sviatku, alebo ak je z iných dôvodov ťažké navštíviť lekára osobne.

Cukrovka online, robotické operácie a zmiešaná realita

Najnovšie trendy ukazujú, ako môže technológia pomôcť pri kontrole chronického ochorenia. Glukometer vysielajúci údaje o hladine cukru v krvi do mobilného telefónu pomôže rodičom malého cukrovkára zasiahnuť pri prudkom poklese či nebezpečnom náraste hodnôt.

Presadzovať sa už začínajú aj operácie, kde lekár z rôznych dôvodov nemôže byť prítomný priamo u pacienta, napr. vo vojnových zónach, a pomocou kamery a online systému vedie skalpel a zachraňuje život v podstate z akéhokoľvek miesta na planéte.

Najväčšie lekárske kapacity aj študenti medicíny sa už stretávajú s inováciami typu špeciálnych okuliarov, ktoré v rozšírenej realite umožňujú komunikáciu so vzdialeným odborníkom a zobrazenie inštrukcií pri nácviku alebo pri reálnych zložitých operáciách.

Dá sa teda povedať, že telemedicína si pomaly, ale iste, vytvára svoje stále miesto v spektre poskytovaných zdravotníckych služieb a budeme sa s ňou stretávať čoraz častejšie.

UPOZORNENIE:

Asistenčná služba Telemedicína v žiadnom prípade nenahrádza službu rýchlej lekárskej pomoci.

Poisťovňa nenesie zodpovednosť za odporúčanie alebo aplikovanie liečby a jej výsledok, ktorá bola v rámci asistenčnej služby poskytnutá.