Zase tá škola! Ako prekonať stres zo školských lavíc?

Budúcnosť, Psychická pohoda
Aj keď sa dni krátia a diáre plnia, august nie je len časom smútku z konca ďalšieho leta. Ďalší školský rok prichádza. Pre niektorých študentov je predstava desiatich mesiacov úloh a písomiek dosť desivá. Pridajte k tomu akademické a športové výkony, sociálny tlak a pubertálnu precitlivelosť. Ako sa vrátiť do kolotoča a nezošalieť?

Pre deti a teenagerov, ktorí trpia úzkosťami, depresiou alebo inou duševnou chorobou, je nástup do školy obzvlášť zložitý. Pre niektorých je najväčším spúšťačom úzkostí “neznámo” (nová škola, nový učiteľ, nová rutina), iní sa desia toho, ako v nastupujúcom roku uspejú, či už akademicky alebo spoločensky. Navyše, dnešné deti sa musia popasovať s omnoho viac vecami, než by si ich rodičia (ale aj učitelia) želali. Šikanovanie, drogy, alkohol, … S novým školským rokom toho skrátka prichádza viac, než je vidieť na prvý pohľad.

Ak ste teenager alebo máte nejakého doma, mali by ste vedieť, že pocity úzkosti a depresie sa dajú prekonať. Pomocou niekoľkých jednoduchých taktík môžete monštrum blížiacich sa povinností v laviciach skrotiť raz-dva.

Pripravte sa!
Šťastie skrátka praje pripraveným. Zoznámte sa so svojim rozvrhom, aby ste vedeli, čo môžete očakávať. Zaobstarajte si všetky pomôcky a učebnice a hneď v prvý školský deň sa zoznámte s novou školou, zistite, kde sa v jej budove čo nachádza, kde nájdete svojho učiteľa, riaditeľa alebo výchovného poradcu. Najmä mladšie deti, ktoré vstupujú do nového prostredia, by tiež mali byť uisťované, že neexistuje žiadny problém, ktorý by sa nedal vyriešiť.

Držte sa plánu!
Pre všetkých, ktorí majú sklony k depresii – pre deti aj dospelých – býva problémom skoré ranné vstávanie. Už len myšlienka naň a na ďalší školský deň môže byť paralyzujúca.

S rannou depresiou sa najlepšie bojuje pomocou rituálov.

Naplánujte si svoju vlastnú rannú zostavu (hygiena, cvičenie, raňajky s rodinou) a držte sa jej. Pomôže vám vyraziť do nového dňa s väčšou istotou. To isté platí aj pre mimoškolské aktivity. Keď viete, že každú stredu popoludní strávite na ihrisku alebo v knižnici, vo vašom živote pribudne záchytný bod. Čím viac ich bude, tým lepšie sa budete cítiť.

Hovorte o svojich problémoch
Žiadna zmena nie je jednoduchá a často nás môže až vydesiť. Ak zažívate úzkosti alebo strach z nadchádzajúceho školského roka, je dôležité, aby ste o tom s niekým hovorili. S rodičmi, kamarátmi alebo učiteľmi. To je prvý krok k nájdeniu spôsobu, ako sa s problémom popasovať. Ak si nie ste istí, na koho sa môžete obrátiť, môžete zavolať na Linku detskej istoty. Tam sa k vám rozhodne neotočia chrbtom ani vás nebudú súdiť. Práve naopak.

Robte, čo vás baví
Keď dospievate, chcete sa najmä niekam zaradiť, zapadnúť.

Bez ohľadu na to, či ste knihomoľ, športovec alebo spoločenská bytosť, spadnúť do depresií alebo úzkostných stavov je ľahké, ak sa snažíte byť niekým iným.

Nájdite si krúžky, kluby alebo organizácie, ktoré vás naozaj zaujímajú. Zvýšite tak svoju šancu na to, aby ste niekam patrili a nájdete tam nových priateľov s podobnými záujmami.

Nájdite si pomoc
Stresovať sa z príchodu septembra nie je ničím nezvyčajným. Ak vám ale depresia alebo úzkosť znemožňujú jesť, spať alebo normálne fungovať, je na čase vyhľadať profesionálnu pomoc. Rodičia a pedagógovia by vám mali pomôcť nájsť odborníka, s ktorého podporou tým ďalším školským rokom prejdete. V prípade naliehavej potreby je tu opäť zmienená Linka detskej istoty na čísle 116 111, ktorá mimo prázdnin funguje non-stop, a denne medzi 17:00 a 21:00 má svoju miestnosť aj na www.pokec.sk.

#Natálie Veselá

Ľudská psychika je komplikovaná a bohatá na najrôznejšie zákutia, o ktorých existencii často nemáme ani tušenia. My sme sa do nich podrobne ponorili a vytvorili pre vás špeciálnu microsite vrátane simulátorov niekoľkých psychických porúch. Vyskúšajte si, ako duševne chorí vidia svet, a možno že si potom budete vedieť lepšie predstaviť, čím prechádzajú…

Prečítajte si tiež: Prečo sa vám snaha o šťastie vašich detí môže vypomstiť