Vybehnite s odpadom. Plogging spája šport a ekológiu

Pohyb, Životný štýl
Zabudnite na blogovanie aj vlogovanie, nikam sa nelogujte, vypnite počítač a poďte s nami ploggovat! Prečo? Pretože to prospeje nielen vám, ale aj životnému prostrediu.

Ale poďme na to pekne po poriadku. Čože to ten plogging vlastne je? Len ďalšie zo záplavy cudzích slov, ktoré vám nič nehovoria? Žeby nový trend, ktorý už o chvíľu nebude nikoho zaujímať?

Plogging vznikol pomerne nedávno, ale na rozdiel od niektorých iných trendov stavia na solídnych základoch. Spája totiž starostlivosť o zdravie a fyzickú kondíciu, ktorá je práve v čase inteligentných telefónov, notebookov a sedavého zamestnania ešte dôležitejšia než kedykoľvek v minulosti, a starostlivosť o prírodu, ktorá našu pomoc potrebuje. Dovolíme si teda tvrdiť, že plogging bude s nami ešte dlho.  

Plogging vznikol pomerne nedávno, ale na rozdiel od niektorých iných trendov stavia na solídnych základoch.

Behajte, robte drepy, upratujte 

A čo sa teda konkrétne pri ploggingu robí? Ide o aktivitu, ktorá kombinuje behanie a zber odpadkov. Človek si ide jednoducho zabehať a popritom po ceste pozbiera pár vyhodených PET fliaš či iných obalov, ktoré potom vytriedi do recyklačných kontajnerov.

Keď vezmeme do úvahy, že aj obyčajný plastový téglik sa v prírode rozloží až po 50 rokoch, plechovka po 50 až 250 rokoch, plastová fľaša po 450 rokoch a sklo dokonca až za tisícky rokov, je to chvályhodná aktivita. A nejde len o ekológiu. Upratovanie pohodených odpadkov skrášľuje aj naše okolie a zlepšuje našu životnú úroveň.


Ako sa pred behom rozcvičiť a po behu správne pretiahnuť vysvetľujeme vo videu 


Plogging je zdravší, než si myslíte. Okrem behania totiž kombinuje aj ďalšie druhy pohybu ako drepy, ohýbanie sa a preťahovanie, čo okrem iného umožňuje spáliť ešte viac kalórií ako pri klasickom behu. Geniálne jednoduchá a všestranne prospešná aktivita!

Švédsky zmysel pre čistotu aj prírodu  

Samotné slovo plogging vzniklo spojením slov jogging (čiže behanie) a plocka up, čo vo švédčine znamená zozbierať. Do sveta sa plogging totiž začal šíriť zo Švédska po roku 2016. Práve obyvatelia škandinávskych krajín sú svojím silne ekologickým zmýšľaním povestní.

Je však pomerne veľkým prekvapením, že takáto typicky škandinávska aktivita začína byť populárna aj v mnohých ďalších kútoch sveta – okrem iných európskych krajín napríklad aj v USA alebo Austrálii. A na Islande vraj plogguje dokonca aj samotný prezident! 

Na Islande vraj plogguje dokonca aj samotný prezident.

Slovensko a Česko sa v roku 2019 pripojili, rovnako ako ďalších 27 krajín sveta, k udalosti Plogging World, ktorá v rámci jedného dňa ponúkla „športový program spojený so skrášľovaním najbližšieho okolia“. Na Slovensku sa k akcii pripojilo dokonca osem miest od Komárna až po Stupavu. V Košiciach zas funguje nezisková organizácia Trash Heroes, ktorá združuje mladých ľudí, ktorí chcú niečo robiť pre svoje okolie a meniť svet k lepšiemu.  


Recyklácia je veľkou témou súčasnosti. Najlepšie je však odpad vôbec nevytvárať alebo sa zamerať na udržateľné materiály. Viete, s akými inovatívnymi nápadmi prišli v posledných pár rokoch Slováci a Česi? 


Zapojte sa tiež   

Ak máte chuť urobiť niečo užitočné, zoberte vrece na odpadky, rukavice, obujte si bežecké topánky a vyrazte. Odpadky v prírode sme si zvykli skôr ignorovať, no len čo sa na ne zameriate, uvidíte, že sú ich všade hŕby.

Ak potrebujete ešte trocha nakopnúť, mrknite sa na reportáž TA 3, v ktorej uvidíte, prečo je plogging skvelou aktivitou nielen pre Škandinávcov, ale aj pre Stredoeurópanov ako sme my.

A až naozaj vybehnete, nezabudnite otom porozprávať aj svojim priateľom a známym. Možno ich vaša chvályhodná aktivita inšpiruje. Pri zdieľaní na sociálnych sieťach použite hashtag #cisteslovensko, #plogging, #upracmeslovensko alebo #trashtag, a pripojte sa tak k už aktívnej komunite ľudí z Česka, Slovenska, ale aj zo sveta, ktorí behajú a upratujú. Spoločne môžeme rozhýbať a upratať našu krásnu krajinu.  

A ak vás behanie nebaví, nič vám nebráni spojiť upratovanie prírody s obyčajnou chôdzou. Aj tá vášmu telu urobí dobre. Takže zabudnite na trash talking, a hurá na trash walking 


Syndróm nezdravých budov je pozostatkom neuváženého staviteľského boomu posledných desaťročí. Hoci tento fenomén pravdepodobne nepoznáte, jeho dôsledky už áno – plesne, nádcha, alergie. Prečo je ekologické bývanie nevyhnutným návratom k prírode sa dozviete tu.