Vplyv pandémie na naše vzťahy očami psychologičky

Psychická pohoda, Rozhovory
Zatiaľ čo sa svet po viac ako ročnom boji s vírusom vracia do normálu, sčítame straty vo všetkých možných oblastiach. Ako sa dotkli rozbúrené časy toho najkrehkejšieho a najcennejšieho, čo máme – našich vzťahov? Priniesla nám táto kríza aj pozitíva? Vyspovedali sme psychologičku Martinu Viewegovú, ktorá sa venuje poradenstvu v oblasti životného štýlu a partnerských vzťahov.

Ako korona všeobecne ovplyvnila naše vzťahy? 

Trocha sa obávam, že je ešte skoro robiť závery. Myslím, že sa to prejaví až časom najmä u mladších generácií. V praxi sme mohli na jednej strane vidieť zlepšenie – ľudia mohli byť doma a užívať si to, ale aj zhoršenie. Záviselo to často od toho, či páry mali deti, alebo nie.

Bezdetné páry si často dávali pauzu, odluku alebo vzťahy končili. V rodinách s deťmi to boli často ženy, ktoré vyhoreli vďaka extrémnej záťaži, ktorá sa na ne navalila (zamestnanie či iná pracovná aktivita, domáce práce, online vzdelávanie detí), a ktorú muži buď nereflektovali, reflektovali neskoro, alebo ich pomoc a podpora neboli dostatočné. Čo sa bohužiaľ ukázalo až spätne. Niektoré páry sa rozviedli. 


Skúste špeciálnu rodičovskú meditáciu, ktorá vám pomôže upokojiť sa a načerpať novú energiu. Audiolekciu sme vám pripravili tu. 


Ako prežívali koronu zadaní a ako nezadaní? 

Rolu hralo najmä nastavenie osobnosti. Introverti boli radi, že legitímne nemusia chodiť medzi ľudí, no tento extrém už často prekážal aj im. A často im chýbala spriaznená duša, niekto, s kým môžu dobu prečkať. Čo teda platí aj pre extrovertov. Tí navyše trpeli nedostatkom spoločenských udalostí. Na druhej strane veľká časť mojich klientov randila vďaka online aplikáciám a dokonca vzniklo aj niekoľko vzťahov, ktoré sa javia, že by mohli mať dobrý potenciál do budúcnosti.

U zadaných záležalo nielen na tom, do akej miery dokážu byť spolu, ale aj každý sám. Veľkú rolu hrala zodpovednosť a celkovo vnímanie rizík a situácie týkajúcej sa pandémie. To u niektorých párov spôsobovalo napätie, konflikty či dokonca odluky.

„Ľudia sa často prispôsobujú až tak, že strácajú svoje ja.“

Vyskytli sa aj závažnejšie problémy, napríklad domáce násilie? 

Bohužiaľ áno, výskumy to potvrdzujú. Ja to vo svojej praxi nevnímam, ale je to dané aj tým, že s väčšinou klientov pracujem dlhodobo, takže ak by tam taká predispozícia bola alebo by sa to dialo, zrejme by sa to prejavilo už skôr. Z mojej praxe sa ako riziková ukazuje zvýšená konzumácia alkoholu doma.

Zvýšila sa motivácia nezadaných nájsť si partnera? 

Ťažko povedať, do akej miery to súvisí s pandémiou. Túto tému riešilo veľké množstvo nezadaných klientov v rámci terapie aj v minulosti.

S akými najčastejšími vzťahovými problémami sa stretávate vo svojej poradni? 

Prekvapivo to nebývajú nevery, ale skôr problémy v komunikácii na oboch stranách, problémy so sebavedomím, nastavovaním zdravých hraníc. Ľudia často príliš hľadia na druhého, ale strácajú svoje ja, čo sa do vzťahu samozrejme tiež premieta.

A témou býva aj prijímanie zodpovednosti. Teda možno všeobecne ochota dospieť. Potom to bývajú názory na to, či a kedy mať dieťa, ako ho vychovávať, akú úlohu hrať ako nový partner/partnerka vo vzťahu k deťom z predchádzajúceho vzťahu partnera. No myslím, že to, či si uvedomujem, kto som a čo potrebujem, a akým spôsobom to komunikujem, či je to zrozumiteľné pre druhú stranu, asi prevláda.

Zaznamenali ste aj nejaké výhody pre vzťah, ktoré plynú z obmedzení a iných zmien súvisiacich s koronou? 

Určite, niektorí partneri na seba konečne mali čas a dokonca čakajú potomka, rodiny s malými deťmi si užívali čas spolu, dobre zvládnuté krízy, ktoré aj vyústili do návštevy psychológa, zlepšili vzťahy medzi partnermi, ich rodinou a niekedy aj medzi širšou rodinou.

„Začať musíme od seba. Treba sa naučiť starať o svoje šťastie.“ 

Ako sa starať o vzťah aj v stresujúcich časoch? 

Aj teraz, hoci je to ťažšie, odporúčam chodiť na rande. Čo je napokon aktivita, ktorá by sa mala udržiavať stále, aj v dlhodobom vzťahu. Venovať sa vlastným i spoločným koníčkom alebo spoločne objavovať nové.

Dajú sa hoci plánovať spoločné dovolenky a keď to situácia dovolí, partneri spolu môžu len tak byť a nemusia sa nikam ponáhľať. Zároveň je aj priestor ujasniť si, prečo sme prípadne nespokojní, čo nám vo vzťahu nefunguje a hľadať riešenie. Začať však musíme od seba. To znamená naučiť sa starať o svoje šťastie, svoj vnútorný pokoj. Nespoliehať sa na to, že to urobí niekto druhý.  


Kde hľadať šťastie v nepokojných časoch si môžete prečítať tu. 


Čo môže pomôcť single ľuďom, aby sa necítili osamelí? 

Každý máme nejaké vzťahy. Viac či menej kvalitné. Môže to byť rodina, priatelia, susedia. Ľudia môžu objavovať nové online komunity so spoločnými záujmami. Stále máme výhodu online komunikácie, môžeme si ísť vyzdvihnúť obed do reštaurácie, nakúpiť si. Ak si však človek pripadá osamelý aj medzi ľuďmi, je možno načase pouvažovať o návšteve psychológa.

Psychologička Mgr. Martina Viewegová pôsobí v Psychoterapii Anděl a aktívne sa venuje poradenstvu v oblasti životného štýlu a partnerských a pracovných vzťahoch. Vyštudovala psychológiu na pražskej Filozofickej fakulte UK a prešla radom psychoterapeutických výcvikov.